Fotbalisté Bakova pořádali v sobotu již 39. ročník žákovského turnaje v kopané Memoriál Václava Oplta. Z vítězství se radovali starší žáci FC Mělník, kteří ve finále s ligovým FK Jablonec po remíze 2:2 v řádné hrací době lépe zvládli penaltový rozstřel a zvítězili tak 3:2.

Turnaj se hrál systémem 2x15 minut, 6 týmů bylo rozděleno do 2 skupin. V první domácí, Bělá a FK Jablonec, ve druhé FC Mělník, Pšovka a mladší dorostenky Sparta Praha. Na hráče a hráčky čekala porce 3 nebo 4 zápasů, navíc za úmorného vedra, kdy teplota překonala tropickou třicítku.
Zápasy ve skupinách přinesly překvapení, když Bakov zdolal Jablonec 3:0 a postoupil do semifinále z prvního místa. Zde na něj čekal FC Mělník, který po tuhém boji zdolal sousedy ze Pšovky 3:2, ale následně podlehl dorostenkám Sparty 0:1, když nevyužil řadu příležitostí a naopak inkasoval po pěkné akci a krásné střele z hranice vápna. Druhou semifinálovou dvojici tvořily Sparťanky a FK Jablonec.

Semifinálový zápas Bakova s FC Mělník byl až překvapivě jednoznačný. Domácí nedokázali najít účinnou protizbraň na mělnický tlak a rozhodnuto bylo již v poločase, kdy FC vedlo 3:0. Bakov sice snížil, ale hosté si vítězství pohlídali, vyhráli 4:1 a čekali na soupeře pro poslední zápas.
Ani ve druhém semifinále nezvítězil vítěz skupiny – jablonečtí dokázali uběhat Sparťanky a výhra 2:0 jim zajistila finále. Dívky doplatily na nedorozumění v zadních řadách a smůly se nezbavily ani v boji o třetí místo. Ačkoliv vedly 2:0, tak nechaly Bakov vyrovnat na 2:2, následně nezvládly penaltový rozstřel a zbyla na ně jen „bramborová" medaile.

Jablonec ve finále nejprve potvrzoval úlohu favorita – díky pokutovému kopu a pěkné akci vedl v poločase 2:0 a zdálo se, že je na nejlepší cestě k zisku poháru. Mělník, vědom si krátkého času, vrhl vše do útoku. V rozestavení 3-4-3 se zabydlel na polovině Jablonce, vytvořil si až drtivý tlak, nicméně šance proměnit nedokázal. Až po jednom ze závarů a následném odraženém míči FC vsítil důležitou kontaktní branku.

Severočeši hrozili pouze z rychlých protiútoků, ty však buď vyřešila obrana, nebo brankář Mělníka. Právě on se stal hlavním hrdinou závěru zápasu. Na posledních 5 minut se vysunul do středu hřiště a Mělník hrál klasickou power-play. Když už se zdálo, že Jablonečtí vítězství uhájí, přišla akce po levé straně a pak centr na malé vápno, kam právě mělnický brankář naběhl a z voleje rozvlnil síť za zády svého kolegy. „Párkrát jsme si již variantu brankáře na hrotu při standardce vyzkoušeli, jednou jsme z ní i dali branku, ale ze hry jsme to ještě nezažili," vzpomíná trenér Mělníka Martin Krob.
Po vyrovnávací brance již sudí ani nenechal rozehrát a utkání ukončil. Na oba týmy čekaly penalty. V nich měli pevnější nervy a přesnější mušku kluci z města na soutoku Labe a Vltavy: proměnili dvě ze tří, a jelikož brankář Mělníka lapil hned dvě střely soupeře, radovali se z překvapivého triumfu!

1. FC Mělník
2. FK Jablonec
3. SK Bakov
4. Sparta Praha dívky
5. Pšovka Mělník
6. SK Bělá pod Bezdězem

Václav OpltVynikající brankář, bakovský odchovanec, který v roce 1972 pomohl celku Hradce Králové k postupu do I. ligy a o kterého projevila zájem obě pražská „S". Bohužel při zápase v Trnavě, po srážce s protihráčem utrpěl zástavu srdce a i přes intenzivní snahu lékařů zranění po dvou dnech podlehl. V pouhých 24 letech se tak uzavřela kariéra i život talentu, jenž měl nakročeno do nejvyšších pater československého fotbalu.

MIROSLAV POMIKAL