Nejvyšší fotbalová soutěž se o uplynulém víkendu uložila k zimnímu spánku. Čím přispěly do podzimního představení tuzemské elity oba středočeské kluby? Jak vyznívá jejich srovnání? A co na to trenéři Karel Jarolím a Pavel Tobiáš?

Body

Nebýt posledních tří zápasů, které přinesly pouhé dva body, byl boleslavský tým na jaře v přímé bitvě o titul. Takto ztrácí na vedoucí Plzeň devět, na druhou Spartu šest bodů. Na paty pak šlape Liberec, který posbíral rovněž 29 bodů.
Karel Jarolím: „V úvodu jsme přišli o nějaké body, pak jsme mužstvo dali dohromady. Mrzí mě blok posledních tří zápasů po reprezentační pauze. Věřil jsem, že bychom si mohli vytvořit ještě lepší výchozí pozici do jara. Celkově – mohlo to být lepší, ale i horší. Člověk to musí brát, jak to je. Máme stejnou startovací pozici jako Liberec. Uděláme maximum, abychom se poprali o co nejlepší umístění."

Závěrečným vítězstvím Příbramští zakulatili svůj zisk na dvacet bodů. Stejně přitom vydřel třeba i ambiciózní Jablonec. Uprostřed tabulky tak mají pět bodů na první sestupovou pozici a devět na svého středočeského rivala.
Pavel Tobiáš: „Úplně spokojený nejsem. Udělali jsme deset bodů venku, deset doma, což je na domácí utkání málo. Dvacet bodů není špatných, ale doma jsme měli získat víc. Mělo to spoustu faktorů – užší kádr, zranění klíčových hráčů, Honzy Rezka. Úplně zklamaný z toho ale nejsem. Těch dvacet bodů odpovídá."

Doma

Stejně jako v minulosti platilo, že do Boleslavi se pro body příliš často nejezdí. Na podzim se nevracely z Městského stadionu s prázdnou pouze dva pražské celky – Sparta vyhrála 4:2, Bohemka remizovala 1:1. Šest zbylých soupeřů – Brno, Zlín, Teplice, Příbram, Slovácko a Jihlava – odvezlo v průměru čtyři branky.
Karel Jarolím: „Kdybychom zvládli i poslední domácí zápas s Bohemkou, mohla být v tomto směru naše spokojenost ještě o něco větší. Doma jsme byli schopní si vytvářet šance a dávat góly."

Příbramské už bilance na domácím stadionu zdaleka tolik nezdobí, jak tomu bývalo třeba v loňské soutěži. Méně než deset bodů uhrál před vlastním obecenstvem pouze Jablonec, u kterého jde o překvapení, a jasně poslední Baník. Domácí vizitku vylepšily hlavně výhry nad Teplicemi, Jihlavou a Olomoucí.
Pavel Tobiáš: „Je teprve polovina sezony, měli jsme doma Spartu, Plzeň a Jablonec. Je třeba vnímat i vylosování, na jaře bude situace jiná. Zajíci se počítají po honu. Jsme schopní bilanci srovnat. Dva až tři body mi ale z domácího prostředí chybějí."

Oba středočeské stadiony shodou okolností viděly vůbec nejvíce podzimních gólů ze všech. V Boleslavi jich padlo rovných 40, v Příbrami 31.

Venku

Venkovní bilanci mají oba kluby vzácně vyrovnanou. S deseti importovanými body patří k těm o něco úspěšnějším na cizích hřištích. Boleslav přidala k remízám v Ostravě, na Slavii, na Dukle a v Brně výhry v Jablonci a v Olomouci.
Karel Jarolím: „Ve venkovních zápasech máme pořád ještě rezervy. Deset bodů je z mého pohledu málo i vzhledem k tomu, že domácí mužstva se více tlačí do ofenzivy a máme relativně více prostoru. Nejsme schopní se prezentovat odvážnějším a hladovějším pojetím po gólech, a tím i zisku tří bodů."

Příbram loupila za tři body v Olomouci, na Baníku a na Dukle, nerozhodný výsledek uhrála na Bohemce.
Pavel Tobiáš: „Myslím, že udělat deset bodů venku je hodně dobrý počin. S týmem, jakým jsme my, je to opravdu nadstandardní. Těch deset doma ale není moc a přál bych si, aby to bylo víc."

Útok

Právem nejopěvovanější boleslavská disciplína. Osm hráčů se podělilo o celkem 39 gólů, což je nejvíce z celé ligy, s průměrem 2,44 branky na zápas. Vůbec nejpilnější byl kapitán Lukáš Magera, který patří do elitní společnosti dvouciferných střelců. Se slávistou Škodou ztrácí jediný gól na dvojici Lafata – Ďuriš. Reprezentační záložník Jiří Skalák přidal k šesti zásahům sedm asistencí a je v tomto ohledu dokonce nejlepším v soutěži. Naprázdno vyšla boleslavská ofenziva i přes velké šance pouze v Plzni. Rekordní naopak byla měsíc stará nadílka Jihlavě (6:1).

Střelci Boleslavi
10 – Lukáš Magera
7 – Ondřej Zahustel
6 – Jiří Skalák
4 – Aleš Čermák
3 – Milan Baroš, Jan Chramosta, vlastní
2 – Jasmin Ščuk
1 – Jakub Rada

Karel Jarolím: „Hráči si sedli navzájem a jsou schopní se vhodně doplňovat, rozumějí si ve spolupráci. Nikdo nekouká na to, že musí dát gól ten nebo ten. Jsou naopak schopní si je navzájem připravit. Rozhodující nakonec bylo i to, že se na brankách se podíleli všichni ofenzivní hráči."

Příbram je svým průměrem přesně o gól pozadu, její produktivita kopíruje podzimní umístění na devátém místě. Při nižší střelecké aktivitě a vůbec nejnižším procentu držení míče je ovšem příbramská střelba po boleslavské a sparťanské třetí nejefektivnější. Zakletá zůstala brána pro Bednáře a spol. ve čtyřech kolech. Nejvíce se tým rozparádil rovněž v domácím duelu s Jihlavou (4:1). Svým pátým gólem v posledním utkání si o pomyslnou korunu příbramských střelců řekl právě zkušený Roman Bednář. Jan Rezek, Tomáš Pilík, autor jednoho ze dvou podzimních hattricků v lize, a Josef Hnaníček skórovali každý čtyřikrát.

Střelci Příbrami5 – Roman Bednář
4 – Jan Rezek, Tomáš Pilík, Josef Hnaníček
3 – Antonín Barák
1 – Josef Divíšek, Jaroslav Tregler, vlastní

Pavel Tobiáš: „Náš průměr není moc vysoký. Přičítám to tomu, že máme vlastně jediného klasického útočníka, to je Roman Bednář. Ten v minulé sezoně strašně moc těžil z toho, že tu byl Martin Zeman, který byl nejlépe nahrávajícím záložníkem v lize. Jeho centry ze strany nám dneska chybějí. Přesunuli jsme hru více do středu hřiště, protože máme mladé šikovné hráče Baráka, Suchana, přišel Honza Rezek. Roman už se do šancí tolik nedostává. Při jeho zranění jsme hráli i některá utkání bez něj. Gólů je málo. Přál bych si, aby jich bylo víc. Musíme posílit útočnou řadu a zapracovat na tom."

Obrana

Zatímco v útoku je Bolka nejlepší, v bránění ji 24 obdržených branek řadí do průměru. Soupeře pouští spolu s Plzní a Spartou nejméně často ke střelbě, i přesto se čisté konto podařilo Janu Šedovi uhájit pouze s Brnem a Příbramí. V Liberci a doma se Spartou mužstvo zakusilo „vlastní medicínu" v podobě čtyř inkasovaných kousků.
Karel Jarolím: „Čtyřiadvacet gólů je hodně. Ve třech zápasech jsme inkasovali jedenáctkrát – se Spartou, Libercem a Teplicemi, zbytek celkem jakžtakž. Myslím, že spousta gólů, které jsme obdrželi, byla zbytečných, některé situace jsme měli řešit jinak. Nemyslím, že by šlo o daň za útočnou hru. Nebylo to vždycky tak, že by soupeř dával góly z nějakého přečíslení, ale často šlo o nedůslednost."

Příbramský Aleš Hruška patří mezi nejčastěji vytěžované brankáře. Mezi tyčemi nechyběl ani minutu a připsal si tři vychytané nuly proti Ostravě, Dukle a Olomouci. Ve zbylých zápasech lovil míč ze sítě třicetkrát, nejčastěji v Plzni, Boleslavi a na Spartě (0:4). Stejnou nebo horší celkovou bilanci mají Teplice, Jihlava, Slovácko a Baník.
Pavel Tobiáš: „V obraně jsme se v letošní sezoně hledali a nebylo to, jak bych si představoval. Odešli nám dva krajní obránci Nitranský a Matějů a trochu jsme tu situaci nedocenili. Nakonec odešel i Hájovský, takže tři hráči z obranné čtyřky. V zápasech se soupeři, kteří byli na naší úrovni, jsme to zvládli dobře. Přijela Sparta, Plzeň, nebo jsme jeli do Boleslavi a Liberce a měli jsme problémy. Takže smíšené pocity. Jak se říká: konec dobrý, všechno dobré. Na stoperu nastoupil sedmnáctiletý Chaluš a obrana vypadala v posledním zápase velice dobře.Jiří Skalák z Mladé Boleslavi se raduje z gólu proti Příbrami.

Kádr

Trenér Karel Jarolím na podzim protočil celkem 23 hráčů. Záložníci Ondřej Kúdela, Ondřej Zahustel a Jiří Skalák si připsali všech šestnáct startů. I někteří další si ale svými výkony řekli o pozornost reprezentačních trenérů či jiných klubů.
Karel Jarolím: „Některé změny byly vynucené zraněními a karetními tresty, některé jsem do sestavy prostě nedal, ze začátku byli hráči vyrovnaní. Určitě nás ale těší, že o ně obecně je velký zájem. Z toho, že se propracovali do reprezentačního výběru, ať jde o jakýkoli, má člověk radost."

Z příbramské soupisky čítající stejný počet jmen jako ta boleslavská nechyběli ani jednou brankář Aleš Hruška a středopolař Tomáš Pilík. Evidentní byl záměr zapracovávat co nejvíce mladých hráčů.
Pavel Tobiáš: „Zapojili jsme převážně odchovance, mladé hráče do dvaceti let. V posledních zápasech stabilně hráli Honza Suchan, Tonda Barák, Jaroslav Tregler, teď jsme s Olomoucí zařadili ještě Chaluše a dohrávali s devíti odchovanci. Naše klubová filozofie je taková, že jim dáváme velký prostor. Kostru mužstva tvoří zkušenější, pak dáváme velkou šanci mladým."

Diváci

Navzdory gólově atraktivním zápasům patří oba středočeské stadiony paradoxně k nejméně navštěvovaným. Horší čísla než Boleslav (3179) má z celé ligy pouze pražská Dukla.
Karel Jarolím: „To je jedna z věcí, která mě mrzí. Myslím, že v podzimní části jsme v domácích zápasech hráli celkem slušný fotbal, na který se dalo koukat. Nechápu to. Přitom na hokejový stadion chodí fanoušků víc a dokáží fandit. Bohužel k nám si cestu nějak nehledají."

K Litavce chodilo v průměru jen asi o tři stovky diváků více než do Boleslavi.
Pavel Tobiáš: „Samozřejmě, že mě tahle věc mrzí. Na druhou stranu jsme nejmenší město, které hraje první ligu, takže návštěvnost by měla být logicky menší. Ale jsou to střední Čechy a lidi mohou přijet. Nevím, proč náš stadion tolik netáhne. Myslím, že výkony hlavně mladých hráčů byly v některých utkáních hodně zajímavé. Budeme pro to asi muset udělat víc. Přitom se prezentujeme tím, že dáváme prostor mladým, což moc ligových týmů nedělá a pro diváka je to atraktivní. Myslím, že se snažíme bavit lidi letos stejně jako v minulé sezoně. Jsme malé město a zájem takový není."

Tomáš Pilik z Příbrami (vlevo) a Donnell Moukanza z Brna.