Předposlední závod extraligy družstev na ploché dráze připravil divákům úžasnou podívanou, bohužel byl hodně ovlivněn hned na začátku hrozivým zraněním domácí opory Martina Vaculíka. I bez něj skončilo domácí Slaný alespoň na druhém místě, když nestačilo na nabitou sestavu Greplu Mšeno, ale v závěrečné jízdě se přehouplo přes Pardubice.

A jízda, v níž slánský Ulamek musel vyhrát a ještě doufat v pomoc dalšího polského borce Walaseka, který coby borec Mšena musel zdolat pardubického Dána Monberga, může být pro celou extraligu důležitá.

Před posledním závodem na Markétě totiž Východočeši téměř ztratili náskok a vedou jen o jeden hlavní bod před dvojicí Slaný – Mšeno.

Ale zpět k závodu. Mšeno šokovalo sestavou, v níž nebylo mnoho slabých míst. Kromě účastníka GP Walaseka dorazil i údajně zraněný Američan Greg Hancock a také skvělý Tomáš Topinka. Slaný s Ulamkem, Drabikem a Vaculíkem by zřejmě s favoritem svedlo vyrovnanou bitvu, jenže už ve čtvrté jízdě muselo plány přehodnotit. Slováka Vaculík se po startu dostal před Pražana Rymela, ovšem ten škobrtl o jeho stroj a oba borci skončili v bariéře. Zatímco Rymel vyvázl jen vyloučením z jízdy, Vaculíka se zlomeninou stehenní kosti museli rychle ošetřit lékaři a brzy putoval na operační stůl. „Nedá se popsat, jak nám je. Martina je mi moc líto, vždyť na závod cestoval celou noc patnáct set kilometrů. Bohužel, tohle náš sport někdy přináší,“ hlesl hodně zklamaný předseda AK Slaný Petr Křikava.

Ale jeho tým i zásluhou skvěle šachujícího manažera Milana macha a energií nabitých zbylých jezdců situaci nezabalil.

Dokonce se chvíli sápal i na Mšeno, ale v 16. jízdě ho potkala další nehorázná smůla – Polák Drabik musel v poslední zatáčce odstoupit z prvního místa.

Zbyl jen tvrdý boj s Pardubicemi, který poté, co Aleš Dryml proměnil ve 22. jízdě žolíka (získal tak šest bodů), nevypadal moc nadějně. Ale Slaňáci se nevzdali, Drabik vyhrál a Ulamek v poslední jízdě také. Když navíc Walasek předjel Monberga, klesly Pardubice na třetí příčku. A o vyvrcholení extraligy je postaráno.

„Je to bomba výsledek. Myslím, že všichni kluci bojovali za Martina Vaculíka,“ řekl po závodě Martin Málek jedoucí letos v ohromné formě, kterou nepřibrzdilo ani nedávné zranění.

Pořadí ve Slaném: 1. Mšeno 51, 2. Slaný 43, 3. Pardubice 42, 4. Praha 23.

Průběžné pořadí: 1. Pardubice 12/124, 2. Slaný 11/145, 3. Mšeno 11/134, 4. Olymp Praha 6/86.