Když přesně před rokem ohlásil svůj odchod z divizních Neratovic do přeborové Ostré, mnozí jeho rozhodnutí se pro nižší soutěž příliš nerozuměli. Trenér Jiří Kafka ovšem věděl, co dělá, a od soboty je ve čtvrté nejvyšší soutěži prakticky zpátky. S novým týmem dosáhl divizní jistoty dvě kola před koncem nejvyšší krajské soutěže. Po výhře 2:1 nad druhou Hostouní má Ostrá na třetí Velvary sedmibodový náskok.

„Udělali jsme malý krok pro lidstvo, ale velký pro Ostrou," glosuje trenér Kafka postup, kterým klub z obce poblíž Lysé nad Labem po dvou letech znovu posunula své historické maximum. „Po pátém místě na podzim, myslím, nebyl nikdo, kdo by věřil, že ve 28. kole uděláme rozhodující krok a dvě kola před koncem budeme jistým postupujícím."

Zdroj: Youtube

Jiří Kafka sice tajně doufal, že by tým mohl dosáhnout na jedno ze dvou postupových míst, že se tak stane s předstihem a po zcela suverénních jarních výkonech ovšem sám netušil. Vždyť Ostrá ve třinácti jarních zápasech ztratila jediný bod penaltovou výhrou v dohrávce v Poříčí nad Sázavou. Ze čtyřbodové zimní ztráty na tehdy vedoucí Hostouň je tak nyní už stejně vysoký náskok. „Důležité bylo změnit myšlení v mužstvu, kde byli šikovní kluci, ale chodili si často jenom zahrát," nachází Jiří Kafka hlavní faktor přerodu Ostré na neporazitelné mužstvo bojovníků.

O jeho morální síle svědčí třeba sedm jarních zápasů vyhraných nejtěsnějším rozdílem. Gól Hostouně, korigující v sobotu na konečných 2:1, byl teprve pátým inkasovaným v odvetách. Podle trenéra stojí za úspěchem hlavně tým. „Nemáme v mužstvu nikoho, bez koho bychom se obešli. Důkazem byl i rozhodující zápas s Hostouní. Místo zraněného Maliny chytal Radek Lukeš a zvládl to dobře. Třeba Radek Hochmeister nastoupil s horečkou, chtěl to odehrát. Toho si rovněž moc cením," zmiňuje kouč jednu z nejvýraznějších osobností sestavy v podobě ex-ligového stopera.

Na divizi, kterou nikdy nehráli, se v Ostré pochopitelně těší. „Pro takhle malou vesničku je to velký úspěch. Připomíná to svého času Ovčáry, ale Ostrá funguje ve všech směrech. Je tam mládež včetně přípravek, dorost postoupí do krajského přeboru. Máme výborné tréninkové podmínky. Postup áčka je taková třešinka na dortu."