Fotbalisté Olomouce i Mladé Boleslavi mohou ve středečním finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě ukončit čekání na první velkou domácí trofej. Vítězný tým konečně obohatí sbírku svých úspěchů a také si zajistí start v příštím ročníku Evropské ligy, v níž by naskočil do třetího předkola.

Touha představit se v další sezoně na pohárové scéně čiší z obou týmů. Sigma se na evropském fóru představila v minulé sezoně, kdy ve čtvrtém předkole Evropské ligy ztroskotala na slavném Evertonu, Mladá Boleslav si naposledy zahrála ještě v Poháru UEFA v sezoně 2007/2008.

„Jsme strašně rádi, že jsme ve finále, protože pořád máme naději jít do pohárové Evropy,“ uvedl olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

„Jdeme splnit cíl tohoto soutěžního ročníku, to znamená kvalifikovat se do předkola Evropské ligy,“ reagoval sebevědomě dočasný kouč Mladé Boleslavi Ladislav Minář, který minulý týden vystřídal na lavičce Karla Stannera.

Ten sice klub podruhé v historii dovedl do pohárového finále, ale pak se sám rozhodl rezignovat na funkci, poté co Středočeši v lize prohráli pět zápasů v řadě. Mladoboleslavští fotbalisté krizi zažehnali v sobotu na Slovácku, kde otočili zápas a výhrou 2:1 nechali částečně zapomenout na nepovedenou sérii.

Také Olomouc má ale v pohárovém finále co napravovat. Hanáci neprožili vydařené jaro a z posledních deseti ligových duelů jen dvakrát poznali radost z vítězství. Jako by se Olomouc i Mladá Boleslav v posledních týdnech soustředily spíš už na domácí pohárovou soutěž, v níž si mohou napravit reputaci.

„Abych byl upřímný, tak mám strach, jak na tom před tím finále budeme. Nejde přece dělat, že se nic neděje. Prohrát pět zápasů už není jen tak a není dobré jít do finále v takovém rozpoložení,“ řekl však minulý týden po porážce s Jabloncem mladoboleslavský kapitán Marek Kulič.

Boleslav si o víkendu ale spravila chuť výhrou na Slovácku, ne tak Kulič. Ten byl ve druhém poločase střídán Řezníčkem a právě ten dvěma góly zápas rozhodl. Otázkou tak je, v kdo nastoupí v boleslavském útoku dnes.

Jihlavské finále by mohlo přinést vyrovnaný souboj. Utkají se totiž sousedé v prvoligové tabulce, protože čtvrtá Olomouc má jen o jeden bod víc než Mladá Boleslav. Bilance z posledních vzájemných zápasů hovoří pro Středočechy, kteří se Sigmou neprohráli už téměř čtyři roky.

Zápas začne ve středu ve 20:15, hlavním rozhodčím bude Libor Kovařík. Přímý přenos bude vysílat ČT4.

Předpokládané sestavy:

Olomouc: Drobisz – Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek – Bajer, Rossi, Hořava – Petr, Šultes, Navrátil.

Boleslav: Miller – Kysela, Johana, Rolko, Šírl – Mendy, Kúdela, Opiela, Táborský – Chramosta, Kulič (Řezníček).

Absence: Ordoš (zranění), Schulmeister (nejistý start) – Janíček, Fabián (oba zranění).

Nejlepší střelci v poháru: Hořava (4) – Chramosta (6).
ZAJÍMAVOSTI K UTKÁNÍ

– vítěz Ondrášovka Cupu si zajistí start ve 3. předkole Evropské ligy

– Olomouc i Boleslav mohou získat svoji první domácí pohárovou trofej v historii

– oba týmy chtějí napravit nepovedený závěr ligy: Boleslav prohrála pět z posledních šesti zápasů, Olomouc vyhrála z posledních deseti zápasů dva

– celková bilance mezi Olomoucí a Boleslaví v lize: 4–6–6.

– Olomouc porazila Boleslav v lize naposledy v srpnu roku 2007

– boleslavský útočník Chramosta se trefil ve čtyřech pohárových zápasech za sebou

– pořadatalé v Jihlavě očekávají vyprodaný stadion