Hodně složitou šichtu si ve čtvrtek odpracovali členové komisí na okresním fotbalovém svazu. Sportovně-technická komise svazu totiž musela zkontumovat hned tři zápasy dospělých a jeden dorostu. Následně měla složitou práci i disciplinárka.

Důvod? Někteří hráči totiž do víkendových zápasů nastoupili, aniž by měli aktivní členství ve Fotbalové asociaci České republiky a tudíž hráli neoprávněně. Ve všech případech šlo o hráče na hostování.

Tady vzniká i vodítko, jak k chybám v oddílech nejspíš došlo. „Je to tak, že hráč přijde do nového týmu a ten by si měl zkontrolovat, zda mu mateřský klub vyřídil členství," říká předseda STK Martin Paulus. Na začátku každého roku totiž musí oddíl všechny hráče zaregistrovat a zaplatit za ně členství na kalendářní rok. Ve zmíněných případech si pak zřejmě nový oddíl tuto kontrolu neprovedl.

A o jaké zápasy a týmy konkrétně šlo? V okresním přeboru to byl zápas Řepov – Předměřice (výsledek 2:1, kontumace 3:0), III. třída Jivina – Doubrava (0:0, kontumace 0:3, ve IV. třídě utkání Chotětov B – Luštěnice B (2:2, kontumace 3:0), a konečně v okresním přeboru dorostu jde o zápas Pěčice – DBSK B (1:5, kontumace 3:0).

„Bohužel soutěžní řád na takové provinění pohlíží jako na neoprávněný start hráče a tam jsou sazby hodně přísné," připomíná Martin Paulus.
Všechny zápasy tak musela STK kontumovat ve prospěch soupeře, provinivší oddíly navíc dostaly pokutu 1.000 korun. „Chápeme, že ve všech případech šlo spíše o administrativní chybu, než nějaký úmysl, proto je i ta pokuta na nejnižší možné hranici. V případě neoprávněného startu hráče totiž lze udělit pokutu až do výše 10.000 korun, upozorňuje předseda STK.

Další tresty však vynesla také disciplinární komise, která ústy svého předsedy Jiřího Tošovského sdělila, že se také držela na nejnižší možné hranici. Ta však je podle disciplinárního řádu hodně přísná: všichni hráči dostali totiž stop na tři měsíce nepodmíněně. Zákaz výkonu funkce na stejně dlouhou dobu s peněžitou pokutou 100 korun si navíc ještě odnesli kapitáni a vedoucí mužstev.

Nejhůře dopadli na Jivině. Ta přišla o bod za překvapivou remízu 0:0 s favorizovanou Doubravou, navíc bez ID hráli dokonce dva hráči. Oba si teď tři měsíce nezahrají. V praxi to znamená celý zbytek jarní části soutěže, neboť ty běží do 15. června. Všichni potrestaní si však mohou na polovině trestu zažádat o prominutí jeho zbytku.

„Chápeme, že ty tresty jsou hodně přísné, ale zcela v souladu s řády FAČR. Na druhou stranu je potřeba, aby týmy měly skutečně veškeré náležitosti v pořádku," dodal závěrem Martin Paulus.

KONTUMACE

OP: Řepov – Předměřice 3:0 (původně 2:1)

III. třída sk. A: Jivina – Doubrava 0:3 (původně 0:0)

IV. třída: Chotětov B – Luštěnice B 3:0 (původně 2:2)

OP dorostu: Pěčice – DBSK 3:0 (původně 1:5).