Krajský přebor a I. A třída už za sebou mají dva týdny ostrých bojů. O víkendu se k nim přidá také nejnižší krajská soutěž – I. B třída. V její skupině B nastupují výhradně týmy z Mladoboleslavska a Mělnicka.

Po podzimu mají nejlepší pozici na čele fotbalisté Dolnobousovského SK. Čtyřbodový náskok je opravňuje k pomýšlení na cíle nejvyšší. „Říkáme otevřeně, že chceme postoupit. Nemůžeme mít prostě ani jiný cíl," hlásí bez vytáček předseda klubu Miroslav Boček.
Jeho klub si zakládá na výhradním využívání svých odchovanců. „Někteří hráči se nám před sezonou vrátili z hostování, takže je to bousovská záležitost," říká pyšně předseda klubu.
Tým před jarní částí neposílil, bude vycházet z úspěšné podzimní sestavy. Tu ale trápí dvě citelná zranění klíčových postav kádru. „Po operaci kýly je brankář Stránský, stoper Ondřej Klíma má zlomenou klíční kost. Proto teď řešíme hlavně složení obrany," popsal starosti v zimní přípravě Boček.

Čtyři body za lídrem soutěže je kromě mělnického FC také nováček, loňský vítěz okresního přeboru, z Horek. Ten určité změny v kádru hlásí. Hostování prodloužili David Mareš a Václav Vízek, novými tvářemi jsou brankář Pavel Suchý (SKP), Marek Hlavička (SKP), Libor Cepka (Březno) a Jan Váňa se vrací z hostování v Rejšicích.
Naopak hostování byla ukončena Jakubu Gerbocovi (Libáň) a Marku Prchlíkovi (SKP). Na cestě zpět na Strašnov je pak podle slov manažera Horek Jaroslava Dvořáka také Tomáš Prskavec.
Chybět bude také elitní střelec Aleš Kohout. „Aleš je po operaci kolena a na jaře asi hrát nebude. Samozřejmě je to závislé na rychlosti rekonvalescence, ale nechceme nic uspěchat. Nicméně Aleš je stále s týmem, když aktuálně posílil trenérský štáb," komentoval situaci okolo jednoho z klíčových mužů horecké sestavy Dvořák.
Ten by byl rád, kdyby tým navázal na výsledky z podzimu. „Máme hodně zkušený tým, a pokud nám to nezhatí nějaká zranění, měli bychom ty pozice udržet," dodává horecký manažer.

Kádr pohromadě drží i pátému celku tabulky Pěčicím. Co po zimě nevydrželo, je kotník kapitána Miroslava Hubače. „Zranil se na futsale, má problém s vazy v kotníku. O berlích je už měsíc, odhaduji to, že bude chybět tak ještě čtrnáct dní," říká předseda klubu Karel Ramharter.
Ten je se zimní přípravou i připraveností kádru nad míru spokojený. „V generálce jsme porazili Loučeň 5:0. Nikdo nám neodešel, Patrik Bůžek se vrátil z hostování ve Sportingu. Takže se necháme překvapit. Hned první zápas s Bělou nás určitě dostatečně prověří," hlásí Ramharter.

Právě Bělá má ze všech týmů okresů největší starosti. Na předposledním místě jí čeká jarní boj o záchranu.
Když jsme s koučem Martinem Tomanem mluvili po podzimu byl hodně rozladěný. Jakou má náladu před startem jara? „Moc se toho nezměnilo, možná to je ještě horší," pravil zasmušile na adresu bělského kádru. „Náš mladej se nám sice vrátil z Portugalska, ale zkusí divizi v Železném Brodu, Libor Vele odešel zpátky na Skalsko a Ondra Holický si chce dám pauzu od fotbalu," vypočítává další ztráty Toman.
Naštěstí si může do seznamu přidat i jména v kolonce příchodů. „Velkým plusem je příchod na hostování brankáře Libora Nováka, z Čisté jsme si stáhli zkušeného Jirku Barvu, který mě v přípravě velmi mile překvapil. Pak zkoušíme mladíky z béčka a Petra Šandu z České Lípy," vyjmenovává Toman.
Cílem je pro Bělou samozřejmě záchrana. „Budeme to mít hrozně těžké. Někdy si připadám, že zachránit to snad chci jen já," postěžoval si Toman.

Zapomínat nelze ani na posledního účastníka z Boleslavska v mělnické přesile v krajské I. B třídě. Bakov je po třinácti podzimních kolech na deváté příčce. „Hlavně nespadnout," říká s úsměvem bakovský funkcionář Karel Wollman. A pokračuje už vážnějším tónem: „Ta první sezona po sestupu bývá těžká. Chceme hrát hlavně v klidu tabulky. Z týmu mám velmi dobrý pocit, v přípravě jsme všechno vyhráli."
Podle jeho slov žádné změny v kádru Bakova nenastaly. „Hrajeme s tím co máme, ale hodně kvalitně jsme potrénovali," hlásí Wollman.

MĚLNICKO

Jediným z devítky reprezentující mělnický region, kdo dokázal proniknout na pomyslné stupně vítězů, je mělnický FC. I když mu průběžné druhé místo po vítězství nad lídrem z Bousova v posledním podzimním kole velí poprat se o postup, tak realita taková nejspíš nebude. Po posledním přípravném utkání (5:3 se Straškovem) to potvrdil i jeden z trenérů Željko Filipovič: „Budeme chtít především využít našeho postavení, bavit se fotbalem a dát prostor odchovancům. Nějaké ambice bychom určitě chtěli mít, ale realita je trochu jiná a možnosti omezené," nečeká Filipovič závratné výsledky. A ví proč.

Víc gólů než Josef Gabčo mladší, který už zahájil jaro v divizním Štětí, totiž v podzimní soutěži nikdo nedal.
„Prodloužili jsme hostování Zavadilovi, Jonákovi a počítáme s Antonínem, který už u nás také hrál. Z podzimního kádru skončili vedle Gabča ještě Lemarie z Libiše a Manžel z Byšic," zkompletoval zimní změny v kádru.

Vydařený podzim má za sebou také dvojice sousedů na čtvrtém a pátém místě tabulky. I když si hrající trenér Vysoké Jiří Trutnovský odnesl z právě skončené zimní přípravy spíše smíšené pocity, věří, že tým pozice vydobyté v první části uhájí.

„O tři hráče jsme přišli, nikdo nový nepřibyl, ale uzdravil se Veselý, který by tak měl spolu s Rolencem konečně vytvořit nejúdernější útočné duo v soutěži," okomentoval hráčský „materiál". Do kategorie odchodů patří nejen Vála hostující v juniorce Varnsdorfu, ale i dvojice Tomáš Skopka – Pešan, „přeběhnuvší" do Řepína.

Ten je shodou okolností nejen na stejné bodové hladině (23), ale i prvním soupeřem, se kterým si to Vysoká v odvetách rozdá.
Bojovně naladěn je ovšem před úvodním výkopem rovněž tým okolo kouče Ladislava Wernera. Také v Řepíně se musejí vyrovnat s odchodem některých hráčů, konkrétně Jurčovského a Čurdy (návrat do Byšic).

Vedle vysocké dvojice je novou tváří v mužstvu brankář Václav Svatoš z pražského ČAFC. A i když se ani Řepínští v přípravě nevyvarovali slabšího období, tak nyní už je podle kouče vše v nejlepším pořádku. „Až na dlouhodobě zraněného Zbyňka Štrupla (koleno) a Davida Dvořáka, který vynechá snad jen úvodní zápasy, jsme se dali dohromady. Na posledních trénincích byl plný počet hráčů. Připraveni bychom měli být dobře," hlásí Ladislav Werner a nechce přeceňovat podzimní zisk 23 bodů. „Soutěž je vyrovnaná a tabulka nabitá. Abychom zůstali v klidném středu, budeme potřebovat každý bod, to znamená neztrácet doma a vozit také zvenku."

Také další dva okresní týmy mají shodný počet bodů a jsou jimi uprostřed tabulky Pšovka a Byšice. Mělničtí v zimě našli náhradu za brankáře Vágnera z Libiše. Stal se jí Denys Luksik z FK Neratovice/ Byškovice. Ze stejného klubu přichází ještě Prejsa a třetím novicem do party kouče Tomáška je Miřatský z Libuše. Trenérovým přáním je pak co nejrychlejší zisk bodů nutných k záchraně. „Potom uvidíme, na jaké umístění dosáhneme."

Hranici pro záchranu má velmi dobře spočítanou také kouč Byšic Tomáš Pšenička. „Co nejdříve uhrát 31 bodů," staví před své svěřence jeden z cílů. Tím dalším je bavit diváky, kteří právě do Byšic chodí v hojném počtu, útočným fotbalem.

Otázkou je, zda to půjde i bez jednoho z podzimních tahounů, Kmoch totiž zamířil za divizí do Neratovic.

„Žádného útočníka jsme místo něj nesehnali. Zvýšíme důraz a pokusíme se hrát přímočařeji. I když výsledky mohly být lepší, tak příprava dopadla, jak měla, včetně soustředění. Teď se nám to snad vrátí, i když v úvodu máme asi jako všechny týmy i nějaké ty zraněné."

A koho tedy v Byšicích sehnali? Vedle návratů kmenových Čurdy s Jurčovským (ten laboruje se zraněním) a „hokejisty" Nováka jsou úplně novými tvářemi Stejskal ze Mšena a Holina z Libiše. Až v následných týdnech by pak měl klapnout podle kouče už domluvený příchod zkušeného Hamšíka ze Štětí.

Zbylé čtyři týmy z Mělnicka už patří do kategorie bodových „chuďasů". Lužci by měl pomoci co nejrychleji do klidného středu tabulky nový trenér Zdeněk Havel. Ten už nebude mít k dispozici Pavla Dohnala vracejícího do Horních Počapel. Jedinou další změnu v kádru oproti podzimu obstarala výměna na trase Lužec – Jeviněves, odkud se vrátil Jan Prislupský a naopak tam zamířil Velický.

Jen minimum změn hlásí také Kostelec, kam v přestávce zamířil zkušený brankář Kelemen z Klecan, aby vytvořil dvojici s dosavadní jedničkou Polmanem. „Nikoho jiného jsme jinak nedělali," potvrdil předseda klubu Josef Nedorost a ani nemusel zdůrazňovat, co bude jarní prioritou: „Posbírat body a zachránit se, co jiného."

Tím, že jaro (snad) už ani nemůže být horší než podzim, se mohou povzbuzovat v Nelahozevsi. Na Dynamu se totiž první částí sezony zcela nečekaně protrápili.

„Uděláme samozřejmě maximum pro to, aby to bylo lepší. Myslím, že si to všichni uvědomujeme a už v přípravě hráči chodili ve větším počtu trénovat. Snad to bude stačit," nechce z podzimu hodně zklamaný trenér Daniel Kaplan ani pomyslet na pokračování černé série, na jakou si na Dynamu nechtějí zvykat.

Do zbraně i proto opět povolali brankáře Lorence, do zálohy pak Hudečka z Bezděkova a neratovického Mölzera. Navíc se uzdravil Krejza a pomoci by měl snad i Jindřich. „Když zlepšíme hru, body přijdou. A začneme hned zítra (dnes), na Mělníku nechceme prohrát," troufá si kouč na soupeře ze zcela opačného konce tabulky.

K tomu má vůbec ze všech čtrnácti nejdál kralupský nováček FK 1901. Ten se na podzim dostal do „šlamastiky" kuntumacemi zápasů po administrativním selhání.

Jak ale opět potvrdil trenér Antonín Šimek, žádný drtivý finiš se v Kralupech rozhodně nechystá. „Na rovinu říkám, že budeme rádi, když soutěž vůbec dohrajeme," nehýří zrovna optimismem. „Jsme bez pěti hráčů základní sestavy, z toho čtyři jsou po operaci a Tarbaj odešel do Rakouska," objasnil kouč, proč je příchod Milera z Dynama jen slaboučkou náplastí a v permanenci budou i hráči béčka.