„Když na vás křičí pět tisíc lidí, že jste černá svi**, tak se to paradoxně snáší líp, než když vám nadává jeden sprosťák za zábradlím,“ přidává svůj poznatek ligový rozhodčí Ondřej Pechanec, který si během kariéry prošel z okresu až do nejvyšší soutěže. „Já jsem si vždycky toho jednotlivce našel pohledem a díval se na něj. On už si toho potom tolik nedovolil, když věděl, že o něm vím,“ dodává s úsměvem svůj recept na neurvalce aktuálně nejvýš postavený boleslavský arbitr.

Nominované patnáctce jeho okresních kolegů jsme pak položili další anketní otázku: Kde jsou nejlepší a naopak nejhorší fanoušci na okrese? „Když na jakýkoliv zápas přijdou fanoušci, kteří nepřišli na fotbal, ale zanadávat si na rozhodčí, tak je zle. Pak můžeme pískat jako polobozi a stejně bude atmosféra hustá,“ začíná svou odpověď na otázku jeden z oslovených sudích. A pokračuje: „V případě, že uděláme pár chyb, tak nám to nejvíce osladí jednoznačně v Kostelním Hlavně, Bezně a Kropáčově Vrutici.“

Právě zmiňované Kostelní Hlavno se objevuje hned u jedenácti z patnáctky oslovených rozhodčích. Druhé místo si určitě za rámeček nedají v Bezně, shodně dva hlasy a dělené třetí místo patří Klášteru a Kropáčově Vrutici. Ta se paradoxně s jedním hlasem umístila i na opačném pólu ankety. 

S diváky to mají alespoň o něco snazší rozhodčí ženy. To potvrzuje i jediná nominovaná Ivana Chlastáková: „Všude se najde nějaký sprosťák, ale to je vždy spíš problém jedince než davu. A navíc ženské se blbě nadává do pánského přirození.“

Ale jsou i místa, kam rozhodčí jezdí rádi. „Například v Chotětově, Zdětíně a na Jivině chápou, že chybovat je lidské,“ vyjmenovává jeden z rozhodčích.

Nejčastěji se však v hodnocení rozhodčích, a to hned v pěti případech, jako nejlepší fanoušci objevili ti z Nové Vsi. A to nejen za skvělou atmosféru v Ranka Aréně, ale také za fandění během výjezdů na venkovní utkání. Například v Chotětově v zápase proti místnímu béčku byla na podzim parádní kulisa doprovázená hraním trumpety a také oslavnými dýmovnicemi po vyhraném zápase. „Fanklub Nové Vsi skutečně umí vytvořit na okresní poměry neskutečnou atmosféru,“ vysekl dokonce poklonu fanouškům Ranky jeden z rozhodčích.

Na pomyslném stříbrném stupínku se podle hodnocení panelu rozhodčích umístil Zdětín, dělené třetí místo pak patří Chotětovu a doubravskému Jizeranu.

Jeden z oslovených rozhodčích pak neuvedl jako nejlepší fanoušky diváky na jednom místě, nýbrž jedné kategorie: „Nejlepší jsou diváci na všech zápasech nejmenších fotbalistů přípravky. Radost ze hry tam mají nejen děti, ale také většina rodičů.“

Na anketní otázku odpovídal patnáctičlenný panel nominovaných rozhodčích:
NEJLEPŠÍ FANOUŠCI
5 hlasů - Nová Ves
4 hlasy - Zdětín
2 hlasy - Chotětov, Doubrava
1 hlas - Kropáčova Vrutice, Mnichovo Hradiště, Rejšice, Jivina, všechny zápasy přípravek

NEJHORŠÍ FANOUŠCI
11 hlasů - Kostelní Hlavno
4 hlasy - Bezno
2 hlasy - Klášter, Kropáčova Vrutice
1 hlas - Strašnov, Kněžmost, Čistá