Výsledky zápasů nejmladších fotbalistů zaznamenejte do on-line zápisů, ale na weby klubů a svazů už je spolu s tabulkami nedávejte! Tuto výzvu v těchto dnech prostřednictvím okresních a krajských fotbalových svazů adresuje oddílům Fotbalová asociace ČR. Její vedení totiž posvětilo návrh odborníků na mládež o nezveřejňování tabulek ani výsledků u obou kategorií přípravek na všech úrovních a také v ligových soutěžích mladších žáků.

Zatímco v kategoriích přípravek už nezveřejňování tabulek běžně funguje, tedy alespoň v některých okresech, zapovězení informování o samotných výsledcích, a to včetně starší kategorie mladších žáků, je pro řadu lidí z fotbalového prostředí úplnou novinkou. Potvrdil to například vedoucí mládeže při OFS Mělník Pavel Kroužecký, který se hodlá novým opatřením více zabývat v pomalu přicházející zimní soutěžní přestávce.

Zatím ovšem netuší, jak docílit toho, aby kluby výsledky na svých webech neměly. Mělník je přitom řazený spíše mezi světlé výjimky okresů, které navzdory prvotnímu odporu z klubů třeba tabulky mladších přípravek neprezentují už několikátou sezonu.

 Podle šéfa komise mládeže středočeského svazu a profesionálního trenéra mládeže Milana Kormaníka podobné opatření skutečně existuje už několik let, na úrovni okresů či krajů je ale zatím zavedeno pouze někde. „Tabulky jsou vždy spojené s výsledky. Není to o tom, že by kluci nechtěli vyhrávat, ale výsledky pro ně nejsou na prvním místě, na rozdíl od hry samotné," obhajuje Milan Kormaník svůj postoj upřednostňovat herní projev.

Podrobnosti k tématu čtěte v sobotním tištěném vydání (31. 10.) středočeských Deníků: V čem je podle Milana Kormaníka nutné změnit uvažování trenérů a rodičů? Jaké argumenty zaznívají od trenérů mladších žáků, kteří s veřejným neuváděním výsledků nesouhlasí? A co je také překážkou opatření, které má přispět k menší svázanosti hráčů během zápasů, a tím k rozvinutí jejich kreativity?