Slavia versus Sparta. Tahle rialita ovládá nejen hlavní město České republiky, ale i zbytek jejího území.

Losnu nebo Mažňáka, sparťan nebo slávista. Jiná možnost jakoby mnohdy ani neexistovala. Výjimkou není ani Mladoboleslavsko. A v Josefově Dole mají místní sportovci krásnou tradici. Jednou za rok se místní kopáči převléknou do dresů svých oblíbenců – do rudých a sešívaných, a jdou si to rozdat. O pívo a hlavně o čest.

Nejsou jediní. Boleslavský deník ví, že podobná klání se hrají třeba v Krnsku, nebo také ve Skorkově.

V Pepikáči měli na programu letos šesté měření sil. A kdo by si myslel, že jde o nějaký čudlmač rádoby trenérů národního týmu s pivními pupky v gumotextilních kopačkách, ten by se hodně divil a hlavně mýlil.

V Josefově Dole se totiž v neděli hrál velmi kvalitní zápas a v sestavách obou rivalů se objevilo několik známých jmen z fotbalových trávníků či futsalových palubovek – nechyběli hráči Dobrovice Lukáš Tuma, Filip Kořínek, či brankář Ondra Bartoš, kouč futsalové Slavie a duše někdejších mistrů republiky ze Slavíku Bakov Jirka Baborák, nebo záložník Akumy Venca Dubský.

„Letos hrajeme pošesté, zatím vede na zápasy Sparta 4:1," hlásil jeden z organizátorů Martin Kolařík. Ten nastoupil v bílo-červeném dresu s hvězdou na prsou. „Ale my jsme letos výrazně posílili!" dokládal před zápasem odhodlání slávistů s průběžným výsledkem pohnout Kolařík.

A to se mu, společně s jeho spoluhráči nakonec podařilo. Slavia byla většinu zápasu ve vedení. Její hru dirigoval ze zadních řad zmiňovaný Lukáš Tuma, který v sešívaném dresu hodně nápadně připomínal nedávnou oporu hráčů z Edenu Martina Latku.

Sparťané však nechtěli prodat svou rudou kůži lacino. Po půlce sice prohrávali 1:4 a v po změně stran dokonce 4:8. Ale závěrečný tlak přinesl snížení a obrovské drama. Tři minuty před koncem byl stav 7:8 v neprospěch „Letenských".

A pak přišel klíčový moment, pro nějž se derby málem nedohrálo. Ne že by snad fanoušci začali dělat v ochozech brajgl, jako při nedávném skutečném derby pražských S. Důvod byl mnohem prozaičtější. Došly míče.

Oba dva, které byly totiž k dispozici, střelci zakopli daleko za branku, přes plot do areálu bývalé školky. Každý plot se dá sice přelézt, podlézt, nebo přeskočit, v tom by problém nebyl. Ale co s tím vlčákem, který za plotem pobíhal?

Nakonec i derby našlo svého hrdinu. Brankář Sparty Tomáš Picek nakonec pro oba míče došel, německému ovčáku navzdory. A dokonce se spolu ti dva i skamarádili!

Zápas se tak mohl dohrát, ale „Píca" se svými spoluhráči nakonec obrat nedokonal. Slavia vyhrála josefodolské derby 8:7 a snížila historický stav vzájemných soubojů na 2:4.