Zatímco ligové a vyšší krajské soutěže už běží několik týdnů, fotbalisté nejnižších lig se dočkali konce letní přípravy, která je mnohdy spojena s těžkou fyzickou přípravou, až nyní. Kromě dospělých fotbalistů vyběhnou o nadcházejícím víkendu na ostrá podzimní kolbiště také mládežnické týmy. 

Kromě tvrdé letní přípravy si amatérští kopáči přes léto také odpočinuli, doléčili šrámy z jara, a tak bude většina kádrů na první kolo připravena v kompletním složení. To neplatí o fotbalistech z Čisté a Obrub. Hráčům Lukáši Mackovi, Janu Binderovi (oba Čistá) a Josefu Takáčovi totiž disciplinární komise zamítla podmínečné prominutí zbytku trestu z minulé sezony. Pro všechny tři zmíněné tak začne podzimní sezona až druhým soutěžním kolem.

Na řadě míst se také mohutně posilovalo. Pomohla k tomu také dva roky stará směrnice o volném pohybu hráčů za tabulkovou cenu ve dvacetidenním transferovém okně bez souhlasu mateřského oddílu. Některé kluby tak posilovaly, pro jiné však odchod hráčů znamenal jisté oslabení kádru a nutnost letního shánění náhrad. 

Největší odliv hráčů ve volném přestupním termínu zažila mladoboleslavská Akuma, která tak po sestupu do třetí třídy musela lepit několik děr v sestavě, což se jí ale více méně podařilo.

Největší rybu ve volném transfer okně ulovili nejspíš fotbalisté Čejetic. Ti do svých řad získali ex-ligového záložníka Jana Buryána, který si tak po titulu se Zdětínem opět zahraje B skupinu III. třídy. Výraznou posilu už na řádném přestupovém trhu získalo Krnsko, a to návratem Tomáše Prskavce ze Strašnova.

I. B TŘÍDA

Naopak jenom minimálně potřeboval posilovat Dolnobousovský SK. Ten buduje dlouhodobě kádr z vlastních odchovanců a v podobném trendu pokračoval i celek kouče Luďka Holuba toto léto. „Mára Koštíř ukecal Davida Sedláčka z Turnova, který s našimi kluky hraje futsal. David má časově náročnější povolání, takže tréninky na divizi už moc nestíhal, tak přijde pomoci nám. Počítám s ním do ofenzívy – buď jako podhrotového hráče nebo přímo do útoku,“ pochvaluje si Holub. Tým také posílil brankář Najman a exotický hráč Veikko Lungameni Shalimba.

Po postupu Pěčic o patro výš a pádu Bakova s Dlouhou Lhotou opačným směrem zůstal v soutěži s Bousovem už pouze nováček z Benátek. Nově je doplní béčka Dobrovice (sestup z I. A třída) a Mnichovohradišťského SK (postup z okresního přeboru).

Nejvýše by se měl podle papírových předpokladů pohybovat právě Dolní Bousov. A hrát by mohl i o postup. „Ale třeba proč ne? Zahráli jsme si i o sestup, tak proč to letos nezkusit třeba o postup. Rozhodně bychom se tomu po několika letech tady v Bousově nebránili.“

OKRESNÍ PŘEBOR

Pořádně našlapaný by letos mohl být podobně jako v uplynulé sezoně okresní přebor. Hodně vysoko by opět chtěli hrát fotbalisté Chotětova a rezervy Rejšic. Navíc o rychlý návrat do I. B třídy se bude snažit také Bakov. Atak čelních příček se naopak nečeká od druhého sestupivšího celku z Dlouhé Lhoty, který sice dokázal v létě posílit, ale i tak se pere s personálním obsazením na hřišti.

Jedním z aspirantů na postup však bude další nováček – ambiciózní vítěz B skupiny III. třídy ze Zdětína. Jeho trenér Matěj Kocourek neskrýval ambice ani na sociálních sítích, kam včera napsal: „Tak kdo vyhraje okresní přebor? Zdětín nebo Chotětov?“ Ve vyrovnané tabulce však budou své chtít rozhodně říci také v Kostelním Hlavně, Doubravě nebo Kněžmostě.

III. TŘÍDA

Zajímavé budou také boje v obou skupinách třetí třídy. Fotbalistům boleslavského SKP utekl postup v minulé sezoně jenom těsně. I letos budou patřit k aspirantům na čelo, stejně jako Jivina, které po loňském skvělém podzimu vůbec nevyšla jarní část. I tady se dá očekávat vyrovnaný boj, do nějž by mohli s ustálenými kádry zasáhnout také fotbalisté Kláštera nebo Sportingu.

Nebezpečná bezpochyby budou také obě béčka – Bousova i Bakova. Otázkou pak je forma Čisté po sestupu z okresního přeboru. 
Papírově těžší by letos mohla být B skupina. Do ní totiž spadly hned dva celky z přeboru, které se určitě budou snažit o okamžitý návrat mezi okresní elitu – Akuma a Čejetice. Vysoko budou tradičně mířit také Krnsko, Předměřice nebo Ledce. „Uvidíme, ale určitě bychom chtěli hrát o medaile,“ hlásí ledecký kouč Pavel Majer, který ale ještě řeší otazník na postu brankáře. V přípravných zápasech jej musel zastat dokonce sám. I tady mohou do konečného pořadí hodně promluvit nevyzpytatelná béčka – Luštěnic, Horek a Pěčic.

IV. TŘÍDA

Loňský ročník čtvrté třídy přinesl boj o postup hned tří celků až do posledního kola. Smolnou shodou okolností se pak z postupu mohl radovat pouze jediný celek, a tím byl díky výhře v Jabkenicích v posledním kole Mukařov. Právě Jabkenice i Obruby nakonec musely v pralesní lize zůstat, navíc je doplnily silné celky Skalska a Katusic ze třetích tříd. Do postupových bojů se bude chtít určitě zapojit také novoveská Ranka, a tak i letošní ročník pralesní ligy slibuje parádní podívanou.