Král je mrtev, ať žije král! Novým vládcem Ligy Boleslavského deníku pro rok 2011 se stal, možná vcelku překvapivě, tým OS Kovo Škoda.

Ten skončil v tabulce základní části na druhém místě za suverénní Zetkou. Právě vládce posledních ročníků byl pasován za téměř jasného vítěze soutěže.
Nebyl by to ale sport, kdyby se neděla pořádná překvapení. Zetka totiž narazila v semifinále na tým Pražák, který jí senzačně vyřadil po pokutových kopech a sám tak putoval proti Odborářům do finále.

KOVO VÍTĚZEM

To se mělo hrát v pondělí na Astonce, ale ta byla řádně rozorána víkendovými zápasy, a tak se řešilo náhradní hřiště. Ve hře byla umělá tráva na městském stadionu, ale oba týmy se nakonec sešli na Sahaře, kde hraje své domácí zápasy právě tým Pražáku.

V úvodu se hrálo hodně opatrně. „Bebe, bejval jsi rychlejší,“ křičel jeden z diváků na zkušeného Josefa Hůlku, když mu po lajně pláchl o generaci mladší Vyšohlíd.

K vidění na hřišti byla celá plejáda zkušených plejerů, za všechny jmenujme Radka Tůmu, Petra Bernarda, Dana Dvořáka nebo Láďu Fiksela.

MLÁDÍ ROZHODLO

Nakonec ale rozhodovalo mládí. Úvodní gól zápasu vstřelil po rohovém kopu paradoxně nejmenší účastník finále Rudolf Kohnhäuser a poslal Kovo do vedení. Pražák se snažil o vyrovnání, ale byl to hostující Hurta, kdo zvýšil na 2:0.

Ten mohl přidat i další gól, ale v samostatném úniku ho zastavil praporek nad hlavou nejstaršího aktivně činného rozhodčího na světě Fanči Marka.

Ten signalizoval ofsajd i při akci Pražáku, ale hlavní arbitr Jarda „Zmrzlinka“ Jirků na jeho gestikulaci nedbal, neboť slíbil přítomným novinářům zápasovou zápletku. Ta byla na světě po snížení domácího Jana Kočárka na 1:2.

Drama se však nakonec nekonalo. V závěru přetavilo Kovo svou převahu v další dva góly z dílny Hurty a Tůmy a po jedenácti letech, tak mohli Odboráři zvednou pohár Boleslavského deníku nad své hlavy.

Pražák – OS Kovo 1:4

Branky: Kočárek – Hurta 2, Kohnhäuser, Tůma.

Rozhodčí: Jirků – Marek, Vrábel. ŽK: 0:0. Diváci: 50. Poločas: 0:1.

Pražák: Picek, Procházka, Zápotocký, Pavlousek, Vyšohlíd, Kukla, Dvořák, Havelka, Hedvád, Fiksel, Kočárek (Žahourek, Kynich, Živný).

OS Kovo:
P. Hanzlík, Hůlka, Gregorovič, Komanický, Mázl, Kohnhäuser, Bauer, Tůma, Hurta, Jaroš, Bernard (Gašparovič).

ZETKA AŽ ČTVRTÁ

Nemalé drama bylo k vidění toho času také v Benátkách. Tady v souboji zklamaných přivítala v zápase o třetí místo Zetka Lamad.

A vše se z počátku odvíjelo podle předpokladů. Zetka v klidu vedla 2:0, ale do poločasové přestávky bylo všechno jinak, když najednou prohrávala 2:3.

Z ničeho nic už to bylo 2:5 pro hosty a rodila se další senzace. Zetka ještě zabrala a dokázala srovnat na 5:5 a vynutit si penaltový rozstřel, v němž před týdnem zklamala.

A opět odešla z této disciplíny poražena. Opět se neprosadil pouze jediný exekutor, tentokrát si Černého Petra vytáhl velezkušený Vladimír Rys.
Zetka tak po suverénním vítězství v základní části totálně vybouchla v play–off, kde oba zápasy prohrála v penaltové loterii.

Ze zaváhání Zetky měli „radost“ v pátém týmu tabulky Hubertu. „Že skončíme jedno místo za Zetkou, o tom se nám ani nesnilo,“ pronesl spokojeně vedoucí týmu prvoligového nováčka Petr Pojkar.

Zetka – Lamad 5:6 PK

Branky:
Mikšovský 2, Jakubčo, Macura, Patera – Jurošek 2, Jiskra, Beran, Brož.
Konečné pořadí I. ligy: 1. OS Kovo, 2. Pražák, 3. Lamad, 4. Zetka, 5. Hubert, 6. Štika.

Druhá liga ještě své zápasy hraje. Aktuálně se v pondělí hrají tyto zápasy: Policie – Učiliště (u koupaliště), Heso – Ško–Energo (Nepřevázka).

K jubileu dostal titul

Nechtěl pohár pustit z ruky. Vedoucí týmu OS Kovo Škoda Pavel Hanzlík počkal až se hráči s vítěznou trofejí polaskají a vyfotí. Pak si jí vzal do ruky a vypadalo, že s vytouženou trofejí ulehne i večer ke spánku. V ruce jí držel po dlouhých jedenácti letech.

„Je to skvělý pocit, zase držet pohár po jedenácti letech v rukách,“ řekl dojatě Hanzlík. I jeho, stejně jako vedoucí ostatních týmů, stojí celá sezony amatérské ligy spoustu nervů. Ono totiž není vůbec jednoduché v dnešní době dát pondělí co pondělí dohromady alespoň jedenáctku chlapů na fotbal.

„Samozřejmě to není nic jednoduchého. Každý máme svou práci, většinou na tři směny, rodiny a další starosti. My ale máme skvělou partu, a tak se každá snaží, najít si na fotbal čas,“ prozradil něco z týmové kuchyně Odborářů.

I přes problémy se sestavou během soutěže se Kovo dokázalo zmobilizovat a na dva rozhodující zápasy play–off nastoupit v plné síle. „Je to obrovská odměna za ty všechny starosti, co s tím jsou spojené. Letošní ročník byl můj jubilejní dvacátý u tohoto týmu, takže výhra je skvělým dárkem k jubileu,“ řekl vedoucí, trenér a snad i kustod v jedné osobě.

Právě skvělá parta a nadšení lidí pro stejnou věc drží Hanzlíka podle jeho slov u fotbalu. Ten má v týmu také své dva syny. Pavel pravidelně chytá, druhý Jan, hokejista pražské Sparty, vypomáhá týmu pouze příležitostně, spíše na jaře, když už je po hokejové sezoně.

A jak titul Odboráři oslavili? „Dáme si společnou večeři a pár piv jako po každém zápase. Nebude to ale nic velkého, ráno musíme do práce,“ prozradil závěrem.