Mezi trenéry rovněž poprvé triumfoval slávistický kouč Jindřich Trpišovský. Nejlepším talentem byl za uplynulý rok zvolen sparťan Adam Hložek a fotbalistkou roku pak obhájkyně slávistka Kateřina Svitková.

V anketě rozhoduje fotbalová akademie, do níž patří prvoligoví trenéři a kapitáni, reprezentanti s minimálně 25 starty v národním týmu, vítězové uplynulých ročníků a zástupci médií a asociace.

Mezi umístěnými byli i tři zástupci FK Mladá Boleslav. Marek Matějovský skončil v hlavní kategorii na 19. místě, Jozef Weber byl mezi trenéry. Umístil se také záložník Plzně Pavel Bucha, který strávil loňskou sezonu v mladoboleslavském dresu. Mezi talenty byl pátý.

 

Souček vloni prožil nejlepší rok kariéry. S pražskou Slavií na jaře vyhrál českou ligu i domácí pohár a prošel s ní do čtvrtfinále Evropské ligy. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem minulé sezony nejvyšší soutěže.

S červenobílými pak suverénně ovládl i podzimní část této ligové sezony a zahrál si základní skupinu Ligy mistrů. Národnímu týmu Souček pomohl k postupu na evropský šampionát, který byl kvůli nemoci COVID-19 odložen o rok na příští léto.

V zimě Souček zamířil z Edenu na hostování do West Hamu, které se automaticky změní v přestup, pokud se "Kladiváři" zachrání v anglické lize. Premier League je kvůli koronaviru stejně jako další evropské ligy přerušena a osud zbytku sezony je nejistý. Souček coby defenzivní záložník vyniká i ofenzivními statistikami: v minulé ligové sezoně dal 13 branek, na podzim v nejvyšší soutěži skóroval osmkrát.

"Když jsem s fotbalem začínal, tak jsem vzhlížel k hráčům, kteří tohle ocenění získali. Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Petr Čech a spousta dalších. A já jsem teď mezi nimi. Ty pocity ani nedokážu přesně popsat. Je to zvláštní," uvedl Souček.

"Vždycky jsem chtěl hrát fotbal, dostat se do ligy, vyhrát titul, zkusit nějakou zahraniční ligu. Ale stát se Fotbalistou roku? To mě ani nenapadlo. Musím poděkovat strašné spoustě lidí. Já nejsem ten, kdo by si dával ambice na zisk individuálních ocenění. Chci týmové úspěchy," dodal.

Souček, jehož maximem v anketě FAČR zatím bylo loňské třetí místo, získal v hlasování 760 bodů a nechal za sebou vítěze předchozích dvou ročníků. Obhájce trofeje gólmana Vaclíka ze Sevilly porazil o 299 bodů. O dalších 275 bodů zpět skončil na třetím místě předloňský vítěz Darida, který hraje za Herthu Berlín.

Trpišovský se dočkal prvního vítězství mezi trenéry, které mu už před rokem jen těsně uniklo o tři body za Pavlem Vrbou. Slávistický kouč vloni dosáhl s Pražany stejných úspěchů jako Souček. Na druhém místě skončil Jaroslav Šilhavý, jenž dovedl reprezentaci na Euro. Třetí příčku obsadil jablonecký Petr Rada.

"Samozřejmě si toho moc vážím, protože je to anketa, kde hlasuje široké spektrum lidí z prakticky každého odvětví fotbalu, a je to pro nás všechny v trenérském týmu taková odměna. Jsem hrozně rád, že se nám podařilo toto ocenění pro Slavii získat," uvedl Trpišovský.

Hložek se v pouhých 17 letech stal stabilním členem základní sestavy Sparty a v kategorii Talent roku porazil Alexe Krále ze Spartaku Moskva, který podruhé za sebou skončil druhý. "Umístil jsem se třeba před Alexem Králem a Míšou Sadílkem, to znamená kluky, kteří už nakoukli do reprezentačního áčka a prosazují se v zahraničí. Takže pro mě vážně neskutečné ocenění, absolutně jsem to nečekal," uvedl Hložek.

Do Síně slávy byl uveden nejlepší střelec historie české reprezentace Jan Koller. Šestačtyřicetiletý bývalý útočník Sparty Praha či Dortmundu dal v 91 utkáních za národní tým 55 branek.

Anketa přišla o slavnostní vyhlášení kvůli nouzovému stavu, který v Česku vzhledem k pandemii koronaviru platí. FAČR podle dalšího vývoje v zemi zváží, jakým způsobem a v jakém termínu předá vítězům ceny.