Jarda Kostraba aka Kostič je sportovním fandům v Mladé Boleslavi znám především z fotbalového, hokejového ale i florbalové kotle. Zarytý fanda boleslavského a českého sportu procestoval za sportovními událostmi v loňském roce přes 28 tisíc kilometrů, přesně to bylo 28.590.

Letos plánoval další přidat i díky cestě na fotbalové Euro. Chuť si ale musel nechat zajít. „Na Euro nakonec nejedu. Ten důvod je naprosto jednoduchý. Nesehnali jsme lístky. Při losu jsme měli smůlu," prozrazuje prostý důvod své absence na svátku kopané Kostraba.

Nemrzí ho přeci jenom, že vrchol sezony bude bez něj? „Nakonec ani ne. Alespoň ušetřím peníze na cesty na Evropskou ligu a hokejovou Ligu Mistrů," říká student, kterého letos čekají závěrečné učňovské zkoušky a jehož veškeré kapesné a peníze z brigády padnou na výjezdy.

Na evropský šampionát se i tak těší: „Hodně se těším. Bude to vrchol skvělé sezony a její parádní zakončení. Zápasy budu sledovat doma, měl bych stihnout skoro všechny."

„Daleko to bude chtít dotáhnout určitě domácí Francie a za černého koně považuji tým Belgie, kterému už dozrála ta skvělá generace. Na ně jsem hodně zvědavý, zda potvrdí moje očekávání," přemýšlí nahlas o favoritech celého šampionátu Kostraba.

A jak vidí šance českého národního týmu? „Španělsko vyhraje naší skupinu suverénně. O druhé a třetí místo je boj mezi námi, Turky a Chorvaty otevřený, tam to může dopadnout jakkoliv," zkouší věštit šéf boleslavského fotbalového kotle.

Udělal by nějaké změny v české nominaci? „Možná bych vzal někoho z mladíků – Schicka a nebo Černého. Ale Jarda Plašil nechybí, takže nominace bez překvapení," říká s úsměvem.

Jako správný fanoušek stojí za svým týmem v dobrém i ve zlém, což se ale o všech Češích říci nedá… „S tím souhlasím. Češi jsou na sportovní výsledky hodně náročný národ. Ukázalo se to nedávno při hokejovém šampionátu – po výhře nad Ruskem a naopak po porážce od Dánů. To, že se fandí, jenom když se daří, je pravda."

Posledním propíraným tématem včera odstartovaného turnaje je bezpečnost. „Stát se může cokoliv kdekoliv, ale myslím, že Francouzi jsou schopni si bezpečnost u takhle velké akce pohlídat. Za rok tam navíc mají hokejové mistrovství, takže si ani žádný exces dovolit nemohou," věří v hladký průběh turnaje Jaroslav Kostraba.