V sobotu oslaví už třicáté čtvrté narozeniny, přesto se fotbalista Václav Kalina těší opět na boje v Gambrinus lize. Probojoval se do ní s pražskými Bohemians 1905, kam přestoupil loni z Mladé Boleslavi. Jinak ale pochází ze Zákolan u Kladna a právě v Kladně, kde odehrál největší část kariéry, na sebe upozornil fotbalově jako první.

V Zákolanech ale o minulém víkendu scházet nemohl. V sobotu ještě odehrál na perleťovém poháru v Žirovnici duel s Banskou Bystricí a gólem pomohl Klokanům do finále, které vyhráli nad Jihlavou. V neděli už ale slavil s mateřským Sokolem, kde pomáhá s fotbalem i jeho táta, stoleté výročí založení klubu. Pak už se s klidem mohl vypravit s Bohemkou na soustředění do slovenské Šoporně, kde mimochodem na pokoji bydlí s dalších bývalým hráčem Kladna a Boleslavi Petrem Wojnarem.
„Sto let je krásné jubileum, a protože mě pozvali, rád jsem přijel. A taky si zahrál," komentoval Kalina důvod, proč se se zákolanskou jedenáctkou objevil na hřišti v zápase proti Vízkově Kozlovně. A tak i domácí měli jednu hvězdu v sestavě.

Docela napnutý víkend, nejdříve sobota v Žirovnici a neděli v Zákolanech…
Ani ne. Proti Banské Bystrici jsme hráli v sobotu jen dvakrát čtyřicet minut a v Zákolanech to byla jenom rekreačka, byť samozřejmě příjemná.
Prohráli jste 5:8, ale za vyrovnaného stavu jste spálil několik šancí. Během minuty vás gólman Kozlovny vychytal snad čtyřikrát.
Byl dobrej (úsměv). A já nikdy nebyl zrovna střelec, takže se není čemu divit.

Před rokem to vypadalo, že prvoligovou scénu opouštíte, z Boleslavi jste zamířil mezi Klokany. Ale zdá se, že to byl dobrý výběr, po jediné sezoně jste opět v lize.
Už když jsem do Prahy šel, tak jsem věděl, že Bohemka se o ligu chce hned porvat a postoupit. Povedlo se a já doufám, že si ligu zase zahraji.

Říká se, že u Klokanů panuje dobrá atmosféra, až domácí. Můžete to potvrdit?
Určitě ano. Tam je vše hodně závislé na fanoušcích, kteří klub i sponzorují a starají se o hodně věcí. Je to tam moc dobré.

Za jednu sezonu jste přehled o poměrech v lize asi neztratil, jak je Bohemka silná teď a jak se bude mezi elitou držet?
Nechce se mi to moc odhadovat, ale zadoufat si mohu: Snad se budeme motat někde uprostřed co nejdál od nejspodnějších částí. Klidný střed by se mi líbil (úsměv).

Zákolany slaví stovku, Boleslav příchod hvězdného Jirky Štajnera. Ale co Kladno, sestoupilo až do divize, co na to říkáte.
To je něco hrozného. Je to snad třetí sestup za čtyři roky a těžko se mi to komentuje – ani se mi do toho nechce. Zamyslet se musí jiní lidé.

Kladnu se tohle přihodilo i na konci 90. let a dalo šanci svým odchovancům jako třeba vám. A nejen vy jste to později někam dotáhl, je to cesta pro klub i nyní?
Já tam přišel ještě do ČFL v těžké pozici v zimě. A spadlo se. Postavili to na Kladeňácích a postupně se dal tým dohromady. I když postup přišel až s koupením druhé ligy. Třeba se něco podobného bude opakovat, kéž by.

Váš otec pracuje ve výboru Zákolan, kde se před pár lety fotbal ani nehrál, a teď funguje výborně. Je to recept i pro Kladno?
To nevím, ale jsem rád, že po časech, kdy se tady ani nehrálo, nebo zde kopala rezerva nedaleké Kolče, se zase něco děje. Lidé to vzali do rukou, zase se vše rozjelo, udělali mládež. Ještě by mohlo o něco výš postoupit áčko. Oslavy se jim také povedly, vidět byli žáci, pak něco ukázali dospělí, večer přijde koncert Ivana Hlase. Paráda.

A co byste jim popřál do další stovky?
Hlavně, aby si udrželi chuť, kterou do fotbalu mají. Jednou jim třeba jako funkcionář i pomohu (úsměv).