Nového trenéra české fotbalové reprezentace Karla Jarolíma čeká ještě před nástupem do funkce těžký úkol dostat Mladou Boleslav do hlavní fáze Evropské ligy. První překážkou bude ve čtvrtek makedonský vicemistr Škendija Tetovo, na jehož hřišti se Středočeši pokusí vybojovat co nejlepší výsledek do domácí odvety.

„Naše přání je postup do skupinové fáze. Věřím tomu, že mužstvo tohle první dvojutkání zvládne a že se dostaneme do play off," řekl Jarolím, který loni s týmem vypadl ve 2. předkole s norským Strömsgodsetem. „Kvůli jednomu zápasu, který jsme doma nezvládli, jsme vypadli. Musíme zápas v Makedonii zvládnout a přijet domů s co nejlepším výsledkem," dodal kapitán Lukáš Magera.

Ten zůstal jako jediný z útočné vozby, která loni na podzim v české lize strašila všechny obrany. Ondřej Zahustel, Jiří Skalák, Aleš Čermák a Milan Baroš už odešli. Magera je však sehraný i s odchovanci Stanislavem Klobásou a Janem Chramostou a dobře se jeví i exotická posila Golgol Mebrahtu.

„Ještě si musíme trochu zvyknout. Zápasy ještě nejsou tak, jak bychom si přáli. Síla mužstva je ale pořád velká. Myslím, že budeme předvádět stejně útočný a agresivní fotbal, jaký jsme hráli minulou sezonu," řekl Magera.

Trenér Jarolím musí řešit i složení obrany, jelikož v generálce proti Bursasporu chyběli kvůli zranění Jan Kysela, Pavel Čmovš i Adam Jánoš. Pokud se Čmovš neuzdraví, na stoperu vedle Ondřeje Kúdely se mohou objevit uzdravený odchovanec Lukáš Hůlka, Roman Polom či nová zkušená brazilská posila Douglas Da Silva.

Pevná obrana bude základem, protože nejsilnější zbraní Škendije je právě ofenziva. Je jasně nejútočnějším týmem Makedonie a Besart Ibraimi se zkušenostmi ze Schalke byl s 24 góly nejlepším střelcem soutěže. Doplňují ho brazilský tvůrce hry Stenio Junior či makedonský reprezentant Marjan Radeski. Díky jejich gólům Tatovo prohrálo v roce 2016 jediný zápas.

Souboj ve 3. předkole začne ve Skopje na národním stadionu Filipa Makedonského dnes ve 20 hodin. Odveta v Mladé Boleslavi se hraje za týden.

KLOBÁSA: PŘES MAKEDONCE POSTOUPÍME

Focení proběhlo hladce. „Snad to stejně hladce půjde i ve čtvrtek v Makedonii," věří před ostrým startem mistrovské sezony útočník Mladé Boleslavi Stanislav Klobása.

Focení máte zdárně za sebou – je to příjemná nebo nepříjemná povinnost?
My už se naplno připravujeme na čtvrteční start sezony. Dnes jsme měli i nějakou taktickou přípravu, takže focení je pro nás takovým příjemným rozptýlením. Letos to navíc bylo docela rychlé. Za patnáct minut bylo hotovo.

Letní přípravu máte za sebou, tak jaká byla?
Po kondiční stránce jsme připraveni solidně. Teď už to jenom přenést na hřiště v evropské a české lize.

Právě na to jste se připravovali v Rakousku. Co vám ukázaly zápasy proti třem zahraničním soupeřům?
Soustředění v Rakousku už bylo kompletně zaměřené na herní stránku přípravy. Všechny tři zápasy byly hodně těžké a myslím, že nás dobře prověřily. Navíc jsme dva dokázali vyhrát a prohráli jenom s Maďary. Ale ve všech třech zápasech jsme podali obstojný výkon.

Teď už všechny myšlenky směřují ke čtvrtku, kdy hrajete v Makedonii. Jaký vás tam čeká soupeř?
Zatím jsme viděli jedno krátké video, hlubší rozbor nás teprve čeká. Nicméně víme, že jsou hodně šikovní na míči, mají dobrou útočnou fázi, dozadu naopak by mohli být slabší. Ale rozhodně svou kvalitu mají. Pohlídat si budeme muset jejich křídelního hráče. Ten dal v minulé sezoně asi 25 gólů a tvoří jim celou hru.

Jak hodně jste si oddechli, že nemusíte do Ázerbájdžánu?
V Makedonii budeme za dvě hodinky. A v neděli hrajeme s Libercem, který se vrátí z Rakouska. Čili jsme to rozhodně uvítali.

Role favorita je v zápase proti Tetovu asi jasná?
Měli bychom jí potvrdit a pevně věřím, že se nám to podaří.

Pak už přijde na řadu česká liga – jaké cíle má tým do ní?
Cíle do ligy jsou jasné. Chtěli bychom se co nejvíc přiblížit Spartě a Plzni. A třeba se i porvat o předkolo Ligy Mistrů.