Na podzim čeká družinu kouče Jaroslava Šilhavého sedm vystoupení: dvě přípravná a zejména pět v kvalifikaci mistrovství světa, jež se odehraje na konci roku 2022 v Kataru.

„Myslím, že tam by mohla mít naše generace vrchol,“ řekl Tomáš Souček, po konci Vladimíra Daridy nový kapitán reprezentace.

Vstup vyšel Čechům tak napůl. Porazili Estonsko a doma remizovali s gigantem z Belgie. Obojí bylo veskrze pozitivní.

Jenže pak přišel dvojitý zkrat. Prohru ve Walesu totiž ještě „vyšperkoval“ zbytečným vyloučením kanonýr Patrik Schick. „Byla to moje chyba,“ kál se.

Ano, byla to minela na druhou. Schick, hvězda letního mistrovství Evropy, totiž bude v boji o Katar sházet v duelech s Běloruskem a v Belgii.

Aby Češi uspěli a poprvé od roku 2006 si zahráli na světovém mistrovství (na tom evropském ještě v samostatné historii nechyběli), musí přijít forma opor. Jak jsou na tom na začátku sezony?

Brankáři: Jiří Pavlenka řeší, zda zůstane v Brémách, které sestoupily do druhé Bundesligy. Před týdnem se to zdálo jasné, nyní klub rozjel výprodej. A Pavlenka má dobré jméno.

Tomáš Vaclík zatím sedí v Olympiakosu na lavičce. Ondřej Kolář ve Slavii chytá, ale není v takové pohodě, jak by bylo třeba.

Obránci: Ani defenziva není v topu. Vladimír Coufal, to je sice držák, ale další tři členové Šilhavého čtveřice z Eura paběrkují.

Tomáš Kalas v Bristolu sedí na lavičce, Ondřej Čelůstka ve Spartě a Jan Bořil ve Slavii se pozvolna vracejí po zranění. Dobrá zpráva je, že už bude moci po trestu naskočit Ondřej Kúdela.

close Reprezentsční podzim. info Zdroj: ČTK zoom_in Reprezentsční podzim.

Záložníci: Tomáš Souček začal sezonu ve West Hamu gólem, on je zkrátka jistota. „Nejlepší začátek, jaký mohl být. Za mě ideální start do sezony,“ radoval se.

Co další parťáci? Tomáš Holeš ve Slavii hraje velmi dobře, Alex Král byl ve Spartaku Moskva pouze dvakrát ze šesti možností v základní sestavě. Antonín Barák má za sebou s Veronou jen pohárový duel, byl ve startovací jedenáctce. Podobně je na tom italský parťák Jakub Jankto (Sampdoria Janov).

Další střední středopolař Petr Ševčík chybí Slavii pro zranění, Michal Sadílek se rozkoukává v novém působišti v Twente. Aspoň že Lukáš Masopust ve Slavii dál patří mezi opory a Jakub Pešek vstoupil velmi slušně do angažmá ve Spartě.

Útočníci: Tady je potíž. Jak už bylo řečeno, hvězdný Schick nebude k dispozici. Michael Krmenčík má zdravotní problémy. „Bude to ještě tak na tři týdny,“ řekl před čtrnácti dny kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

Adam Hložek ve Spartě hraje, ale čekalo se, že se bude víc prosazovat. Zatím zapsal v osmi duelech dva góly.

Na druhou stranu se v Polsku daří Tomáši Pekhartovi, naposledy skóroval za Legii do sítě Warty Poznaň.

Resumé: Situace nevypadá příliš vábně – a to vlastně ani v jedné řadě.