„Je to obrovský úspěch nejen pro nás, ale myslím, že i pro celé město. Teď rychle nevím, ale moc týmů, které vyhrály nejvyšší dlouhodobou soutěž asi v Příbrami nebude," říká k velikému úspěchu generální ředitel klubu Petr Větrovský.

Kluci ročník narození 1996, kteří aktuálně tvoří osu týmu, patří mezi nejtalentovanější v dlouhé historii klubu. Už od žákovských let patřili mezi nejlepší v republice. Teď svou mládežnickou kariéru završili nejvyšším možným oceněním. Suchan, Matějů i Rys už nakoukli do A-týmu.

Družstvo pod vedením trenéra Petra Janoty si prvenství zajistil už šest zápasů před koncem sezony. Na svém kontě má 89 bodů a nemůže být předstižen. „Tohle je pro nás odměnou i s ohledem na naší akademii, kterou jsme otevřeli teprve loni, ale hned v prvním roce jejího fungování ukázala, proč je důležitá," připomněl Větrovský fakt, že hráči mohou být více spolu a absolvovat více tréninků. „Samozřejmě nemůžeme zapomenout na sladký bonus v podobě postupu do juniorské Ligy mistrů," dodal Petr Větrovský.

Právě účast v nejprestižnější evropské soutěži byla hlavním motorem celého týmu. Tuto možnost totiž měla družstva vůbec poprvé v historii. Až dosud do Ligy mistrů postupovala pouze družstva na základě A-týmů dospělých. „Pro všechny to bude skvělý zážitek, pro hráče, ale i pro jejich rodiče, kteří mají hlavní zásluhu na tom, že kluci jsou u fotbalu. Všichni se to chystáme pořádně užít bez jakéhokoliv stresu," prozradil dále generální ředitel příbramského klubu.

Kdo by se těšil na to, že k Litavce přijede některý z věhlasných celků, třeba Barcelona nebo Bayern Mnichov, asi bude zklamaný. Tak by tomu totiž bylo jedině v případě, že by příbramští mladíci vydrželi v soutěži až do jara. „Naši sekretáři už mají za sebou seminář, na kterém jim byl vysvětlen systém soutěže. V jedné části budou hrát Ligu mistrů družstva klubů, které se probojují mezi dospělými do základních skupin. Tak, jak to bylo doposud. S touto částí však bude paralelně probíhat i skupina, kde budou vítězové lig z členských států Evropské unie, jejichž A-týmy v dospělé Lize mistrů nejsou. Na jaře se pak obě tyto části pavouka prolnou," vysvětlil Petr Větrovský.

Z toho, že by Příbram celoevropskou soutěž nezvládla organizačně nebo materiálně, se nebojí. Stadion u Litavky by měl vyhovovat bez jakýchkoliv úprav.

Snad jediné, co může novopečené mistry republiky mrzet, že juniorskou Ligu mistrů budou v příštím roce hrát o rok mladší ročníky, tedy 1997 a mladší. Tak to ale je ve všech soutěžích mládeže.