Okresní fotbalový přebor má před sebou možná klíčový duel celé letošní sezony. První rezerva Mnichovohradišťského SK v něm zavítá na hřiště druhého Chotětova. A v případě vítězství by mohla svůj náskok na čele zvýšit z aktuálního jednoho už na čtyři body.

Pokud by ale tři body získal domácí celek, vrátil by se po dvou kolech na první místo se dvěma bodíky k dobru. Právě Chotětov pustil Hradiště do čela ve 20. kole, když doma velmi překvapivě jenom remizoval s poslední Čistou 2:2. V kole minulém ale pravou nohou vstoupit do dvojboje s elitními béčky, když vyhrál Rejšicích 4:1.

O vítězství v okresním přeboru a právo postupu do I. B třídy stojí v obou klubech. „Není to dané tak, že bychom na tom úplně lpěli. Ale samozřejmě jsme ty cíle přehodnotili, kdo by to tak neudělal," řekl už dříve Boleslavskému deníku předseda Chotětova Jaroslav Souček. A pokračoval: „Není to pro nás nějaká top priorita, ale samozřejmě bychom se o postup rádi poprali. Když se to nepovede, tak se svět nezboří. Protože jsme si vědomi, že kdyby postup vyšel, tak by to pro nás přinášelo další věci s tím spojené. Ať už se to týká navýšení rozpočtu, posílení kádru a další organizační věci."

„Do zápasu bohužel nejdeme v úplně nejsilnějším složení. Chybí nám dva zranění hráči ze základu," říká Souček před zítřejším zápasem. A dodává: „Favoritem asi je přeci jenom Hradiště. Má mladý tým, dobře doplňovaný z dorostu. Ale na druhou stranu, my hrajeme doma. Takže budeme bojovat!"

Rezerva Mnichova Hradiště bude moci k zápasu využít i posily z áčka, neboť to hraje svůj zápas s Poříčí nad Sázavou až v neděli, ale během sezony je díky širokému kádru plného mladíků příliš nepovolávala. A další talentovaní hráči jsou v Hradišti na cestě. „Letos nám končí asi šest a příští rok sedm kvalitních dorostenců, kteří se přesunou do áčka a do béčka," prozradil kouč staršího dorostu a zároveň útočník áčka MSK Jakub Maryška. Právě dorostenci z aktuálně šestého celku krajského přeboru by byli vítanou posilou pro případnou účast v I. B třídě. Oba dospělé celky by pak v příští sezoně mohly v kraji hrát „sousední" soutěže, neboť situace áčka v přeboru je pět kol před koncem už kritická.

Ideálně remíza z Chotětova by se pak hodila do karet třetímu v řadě, kterým je rejšické béčko. To číhá ze zákrytu se ztrátou pěti respektive čtyř bodů na zmiňovanou dvojičku. Los tomu chtěl tak, že Rejšice vyzvou další celek z vrcholu tabulky, a sice čtvrtou Doubravu. „My ale budeme rádi, když sestavu doplníme béčkaři, aby nás bylo alespoň jedenáct," říká předseda Jizeranu Josef Moc, jehož celek, vítěz podzimu, se nemůže během celého jara zbavit trablů se zraněnými hráči.

O ZÁCHRANU

Hodně zamotaná je i situace na opačném pólu přeborové tabulky. Tady je stále na dvě sestupová místa hned pět kandidátů. A to možná budou sestupovat tři celky. Taková situace by nastala v případě, že by z I. B třídy doprovodil jistého sestupujícího z Dlouhé Lhoty také zatím předposlední Bakov. Ten je zatím na dvanácté nesestupové pozici, ale jenom díky lepšímu skóre před Byšicemi. Ale právě třinácté Byšice a také desáté Tišice ještě ve zbytku jara hostí na domácím trávníku. O víkendu hraje doma s devátou Starou Boleslaví.

Ale zpět do okresu. Poslední místo se ztrátou sedmi bodů na snad bezpečnou dvanáctou příčku drží Čistá. Ta dokázala v posledních kolech vzestup, když nejprve senzačně remizovala v Chotětově, aby týden na to skvělým závěrem zápasu brala dokonce všechny tři body proti Doubravě. Body ale musí sbírat dál – v neděli jede do Kosořic.

Druhá sestupová příčka aktuálně patří Beznu, které jede na Akumu, která by se v případě porážky začala nebezpečně blížit sestupovému pásmu. Další klíčový duel pro vývoj na spodku tabulky se hraje v Bělé. Ta z pozice dvanáctého celku tabulky hostí jedenácté Čejetice. Ty se také perou se sestavou. Pozitivem by pak měl být návrat hříšníka Lukáš Průchy.