Prestižním derby podještědských rivalů vyvrcholí ve středečním finále v Mladé Boleslavi Pohár FAČR. Jablonečtí fotbalisté by vítězstvím podtrhli úspěšný ročník, v němž obsadili třetí místo v lize. Liberec chce ale soupeři vrátit předchozí dvě porážky z nejvyšší soutěže a triumfem napravit nepovedenou sezonu, v níž musel odvracet hrozbu sestupu.

Finále bude důležité i z hlediska ligy. Pokud by vyhrál Jablonec, kvalifikoval by se do předkola Evropské ligy i pátý tým z nejvyšší soutěže a jistotu pohárů by získaly momentálně čtvrtá Mladá Boleslav i pátá Příbram.

Jablonec po loňském příchodu trenéra Jaroslava Šilhavého prožil výbornou sezonu a v lize nestačil jen na hlavní favority mistrovskou Plzeň a druhou Spartu. Teď ji může korunovat ziskem domácího poháru. „Čeká nás úžasné vyvrcholení tohoto ročníku. Už teď můžeme považovat sezonu za velice dobrou a kdyby se nám ještě podařilo vyhrát Pohár FAČR, bylo by to úžasné," řekl Šilhavý.

I když má Jablonec v lize o 31 bodů víc než Liberec a bez inkasované branky vyhrál oba vzájemné duely v sezoně, kouč Baumitu nevidí v zápase favorita. „Liberec neměl dobrou sezonu, ale v tomhle derby není favorit, tohle pravidlo bude teď platit. Všechno se maže, bude to o momentální formě, motivaci a touze získat pohár na svou stranu," uvedl Šilhavý.

Zápas pro něj bude opět specifický, protože v Liberci do loňska trénoval a získal s ním titul. „Přiznávám, že je to stále čerstvé. Teď už jsme ale soupeři, jsem rád, že finále se zrodilo právě mezi těmito týmy. Bude to hodně prestižní a věřím, že je v této sezoně i do třetice porazíme," řekl.

Liberec chce soupeři obě porážky z ligy vrátit a pohárovým vítězstvím napravit nepovedenou sezonu v nejvyšší soutěži. Triumfem by se zároveň kvalifikoval do předkola Evropské ligy.

„Vyhrát pohár by byla obrovská náplast na celou sezonu a úžasná odměna pro naše fanoušky, kteří pomohli Liberci k záchraně v lize. Dokážu si představit, co pro ně finále poháru ještě navíc s Jabloncem znamená. Jablonec je veliký favorit, dali dohromady výborný kádr, ale vyhrát se dá každý zápas," konstatoval liberecký trenér David Vavruška.

Zápas začne ve středu v 18:00. Jablonec je ve finále pošesté, vyhrál v letech 1998 a 2013. Liberec si zahraje ve finále počtvrté, triumfoval v roce 2000.