Až budou v sobotu odpoledne volební komise sčítat hlasy, dorazí desítky také z českého velvyslanectví v Nikósii. Právě na Kypr se v termínu druhého kola prezidentských voleb chystají některé týmy prvoligových fotbalistů. Mezi nimi i Mladá Boleslav, jejíž hráči se o možnost spolurozhodnout o hlavě státu nenechají připravit.

„V klubu jsme o možnosti volit diskutovali. Hráči a realizační tým měli zájem,“ potvrdil Deníku manažer komunikace boleslavského klubu Jiří Koros.

Fotbalisté si tak na cestu přibalí také voličské průkazy umožňující hlasovat mimo své trvalé bydliště. Společná návštěva volební místnosti bude dokonce první akcí, která je na Kypru čeká.

„Po příletu do Larnaky hned pojedeme autobusem do Nikósie, kde se odvolí, a poté se bude pokračovat na hotel,“ upřesnil Jiří Koros.

Vhodit do urny svůj hlas se podle jeho odhadu chystá drtivá většina hráčů. „Hlavním strůjcem účasti u voleb byl Marek Matějovský. Věřím, že z výpravy půjde volit takových devadesát procent,“ tipoval den před odletem Jiří Koros. 

„Shodli jsme se na tom, že je povinností jít volit,“ hlásil například Stanislav Klobása. Že by boleslavská kabina volbami úplně žila, si ale třiadvacetiletý odchovanec FK nemyslí. „Nárazově nějaké debaty proběhly, ale jinak jsme to skoro neřešili,“ dodal.

Právě útočník, který se vrátil do kádru z hostování v druholigovém Varnsdorfu, si ale vyběhával průkaz zbytečně. V úterním přípravném utkání proti svému podzimnímu působišti si přivodil zranění kolena a desetidenní soustředění, jehož součástí bude i trojice přípravných zápasů, se ho netýká. „Doufám, že nebude třeba nějaká delší pauza,“ má Klobása momentálně úplně jiné myšlenky. Kromě něj necestuje do středomoří ani Kysela, Rada a Fabián.

V Nikósii, kde v jediné volební místnosti v prvním kole volilo 39 krajanů, každopádně bude v pátek a v sobotu větší nával. Na Kypr totiž kromě Mladé Boleslavi míří i mužstvo Teplic. Liberec dorazil do stejného koutu Evropy za teplem a kvalitními terény už ve středu.

„Na Kypru budou na soustředění dokonce i rozhodčí, i ti chtějí volit. Bavili jsme se o tom, aby se dvě skupiny nestřetly a nemusely na sebe čekat. S velvyslanectvím byla velmi dobrá spolupráce,“ prozradil Martin Kovařík, manažer marketingu a PR FK Teplice.

Voličský průkaz má vyřízený i ex-boleslavský brankář Jakub Diviš. „Jsem velmi rád, že nám trenér i klub umožnili volit i na Kypru. I když vím, že pravomoci prezidenta nejsou veliké, není mi lhostejné, kdo naši republiku reprezentuje u nás i v zahraničí,“ svěřil se strážce teplické svatyně.

Stejný cíl, jiná cesta
Dva celky HET ligy se v jeden den přesouvají za přípravou na Kypr. Z nabízející se společné cesty fotbalistů Mladé Boleslavi a Teplic ale sešlo. Každý jede po vlastní trase. Tepličtí vyrazí ze Stínadel brzy ráno. V šest hodin se vydají do Drážďan, odkud přes Mnichov poletí do Larnaky. Z tamního letiště nezamíří přímo do letoviska Agia Napa, které znají už z minulých let, ale do Nikósie, kde sídlí české velvyslanectví. Asi osmdesátikilometrovou zajížďku absolvují kvůli účasti u voleb i Mladoboleslavští. Ti se poté utáboří v hotelu Golden Bay, deset kilometrů od centra Larnaky. Do přístavu s 85 tisíci obyvateli se Středočeši vypraví leteckým spojem v 8.30 hodin z Prahy s přestupem ve Vídni.