Fotbalisté Mladé Boleslavi se ve druhém předkole Evropské ligy utkají s albánským celkem Partizani Tirana, nebo s norským Strömsgodsetem, které spolu hrají v úvodním předkole. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápas hrají Středočeši 16. července doma, odvetu o týden později.

Se Strömsgodsetem se před dvěma lety střetl Jablonec, který ve třetím předkole EL doma vyhrál 2:1 gólem v nastavení a v odvetě na umělém trávníku 3:1. Norský klub, který vychoval talentovaného Martina Ödegaarda, jenž nyní působí v Realu Madrid, zakončil minulý ročník domácí soutěže na čtvrté pozici.

Partizani je patnáctinásobným mistrem albánské ligy, poslední titul však slavil v roce 1993 a v uplynulé sezoně skončil na třetím místě. Mladoboleslavští se jméno soupeře dozvědí 9. července, kdy se hraje odveta prvního předkola.

„Nory jsme viděli s Jabloncem před dvěma lety, je to velmi nepříjemné mužstvo. V obou těch zápasech působili velmi dobře. Navíc je to na umělce. Albánci jsou taky nepříjemné mužstvo, bude tam velké teplo. Ale věříme si, že tyhle zápasy zvládneme. Ať to budou Norové, nebo Albánci," řekl novinářům po losu prezident Mladé Boleslavi Josef Dufek.

Jasným favoritem je Strömsgodset. „Dá se čekat, že postoupí asi Norové. Na druhou stranu v německých soutěžích i jinde působí hodně Albánců, takže abychom se nedivili. Jednou jsme si mysleli, že půjdeme na Belfast, a nakonec z toho byl Island," dodal Dufek.

Středočeši se mohou obrátit o radu do Jablonce. „Já si myslím, že je to zbytečné. Stačí se podívat na videa z těch dvou zápasů. Já jsem koukal na oba dva a působili opravdu velice dobře. Ale myslím, že to bude teď jiný tým, od toho zápasu s Jabloncem oslabili," mínil Dufek.

„Norové Jablonec hodně potrápili, asi to bude těžký soupeř. Nevím, jestli se na někoho z Jablonce obrátíme my hráči, to spíš trenéři, jestli budou chtít nějaké informace o nich vědět. Ale myslím, že budou mít dost videí s jejich zápasy," podotkl kapitán Mladé Boleslavi Lukáš Magera.

Stoper Ondřej Kúdela by vzhledem k cestování raději zvolil norský klub. „Lepší než dolů na Balkán. Tam ti kluci asi budou techničtější, Norové zase hrají důraznější, silovější fotbal. Řekli jsme si, že chceme udělat lepší výsledek v Evropě, takže bychom si neměli na úvod vybírat a měli bychom postoupit," uvedl Kúdela.

Umělou trávu v případném utkání proti Strömsgodsetu za nevýhodu nepovažuje. „Na umělce se hraje často, před půl rokem jsem na ní hrál v Astaně," připomněl Kúdela své předchozí angažmá v kazašském Šymkentu. „Celou zimu jsme trénovali na umělce, hráli jsme na ní zápasy, takže člověk už je na to nějak zvyklý. Neměla by to být velká komplikace," dodal Magera.

PARTIZANI TIRANA (Albánie)
Rok založení: 1946
Klubové barvy: červená a žlutá
Web: www.partizani.al
Největší úspěchy: 15× mistr ligy (1947–49, 1954, 1957–59, 1961, 1963–64, 1971, 1979, 1981, 1987, 1993); 15× vítěz domácího poháru (naposledy 2004)
Stadion: Qemal Stafa (kapacita 19.700 diváků)
Trenér: Sulejman Starova
Současné opory: Arbnor Fejzullahu, Emiljano Vila, Nderim Nexhipi
Zápasy proti českým (čs.) týmům v evropských pohárech: dosud nehrály

IF STRÖMSGODSET (Norsko)
Rok založení: 1907
Klubové barvy: modrá a bílá
Web: www.godset.no
Největší úspěchy: 2× vítěz norské ligy (1970, 2013); 5× vítěz domácího poháru (1969–70, 1973, 1991, 2010)
Stadion: Marienlyst v Drammenu (kapacita 8935 diváků)
Trenér: Björn Petter Ingebretsen
Současné opory: Gustav Valsvik, Iver Fossum, Mohammed Abu
Zápasy proti českým (čs.) týmům v evropských pohárech:
2013/14, 3. předkolo EL: Jablonec – Strömsgodset 2:1 a 3:1