Fotbalový klub Mladá Boleslav zavedl od začátku jarní sezony v souladu s doporučením Českomoravského fotbalového svazu přísnější kontroly fanoušků u vstupu na stadion.

Ta se ale některým zásadně nelíbí. Jedním z nich je i Petr Čermák, jenž zaslal do redakce Boleslavského deníku svůj nesouhlasný dopis.

Petr Čermák, fanoušek FK Mladá Boleslav:

„Vážení sportovní příznivci, skalní fanoušci, vážení zástupci FK Mladá Boleslav.

Nepíše se mně tento dopis lehce. Patřím mezi partu nejvěrnějších fanoušku mého oblíbeného klubu FK Mladá Boleslav. Chyběl jsem snad za celou dobu jen čtyřikrát, vždy jen kvůli nemoci. Přestože má psychika se již od posledního domácího zápasu umírnila, rozhodl jsem se k napsání tohoto veřejného dopisu.

Zápasy klubu FK navštěvuji již přes 30 let, a nikdy jsem se neotočil k místní kopané zády. A to i v okamžicích, kdy klub padal až do divize, vždy jsem ho podporoval a fandil ze všech sil.

O to víc se cítím podvedený ze stavu, který je nově zaveden. Nemyslím tím nepovedený start do jarní sezony A mužstva, to se může stát. Trápí mě fyzická kontrola při příchodu na stadion. Dnes se blížím do věku 45 let a je pro mě potupné stát před „brigádníkem“, který mě za dohledu po zuby ozbrojeného policejního komanda doslova šacuje a ještě k tomu není ani právně zmocněn.

Jsem násilník, vrah? Jsem nekulturního vzhledu, nebo mě vyčuhuje z kabátu zbraň? Ani jedno, na fotbal chodím slušně oblečen, ověnčen pouze klubovou šálou. Vyndávat klíče, peněženku a všechny osobní předměty jako na ruzyňském letišti, je vrcholem absurdity, zvláště při pohledu na „kotel“ domácích a hostů, kde o ohňové a dýmové efekty není nouze.

Jestliže mají zdejší činovnicí snahu postupovat dle instrukcí ČMFS, tak si toto pravidlo vykládají po svém.

Dle ohlasů v hledišti si myslím, že takto nespokojených návštěvníků fotbalového zápasu bude více, proto si dovolím mluvit za všechny slušné a nahlas fandící fanoušky: Pořadatelé by měli svou „aktivitu“, kterou vyplýtvají u vstupu, spíše obětovat při čístkách problémových „fanoušku“ obou kotlů.

Bylo velmi komické, jak bezradně si počínala skupinka pořadatelů v oranžových vestách při vyvádění těchto chuligánů. Během zápasu se Spartou došlo opakovaně k zapálení dýmovnic a světlic. Do kotle příznivců Sparty si nikdo netroufl a v domácím „kotli“, nebo spíše v „dětském kotlíčku“, došlo k vyvedení pouze jednoho chuligána. To však tyto „fandy“ nikterak neodradilo a tato „show“ za dohledu pořadatelů pokračovala.

Každému rozumně myslícímu člověku je znám návštěvní řád, který se neliší od běžné společenské morálky, tudíž každý je zodpovědný za své chování i na stadionu. Není nutné provádět takovou osobní kontrolu při vstupu. Kontrolujte důkladně chování jednotlivých osob areálu a trestejte nekompromisně toho, kdo právě návštěvní řád nějakým způsobem poruší, a je už jedno, jestli je v barvách domácího družstva, nebo hostů.

Za celou dobu nově rekonstruované arény jsem zaznamenal jen jeden pivní kelímek z řad „mimokotelních“ příznivců, který skončil na hrací ploše. Na nedůstojné chování tzv. „fans“, které zajímají spíše jiné věci než fotbal, doplácí opět slušní příznivci fotbalu a ti, kteří by měli „smetanu slíznout“, se baví svým nepřístojným chováním dále.

Ještě v době fotbalové euforie, kdy Mladá Boleslav slavně postoupila do nejvyšší soutěže a poté hrála i s velkou parádou evropské poháry, se zdejší vedení (kterého si stále vážím a vážit budu) snažilo myslet na diváky, opakovaně zde bylo řečeno, že fotbal je zde pro diváky a musí se stát rodinnou zábavou. No, musím uznat, že od záměrů skvělé party kolem pana Dufka a jeho samotného došlo k mírnému odklonu od fanouška. Vždyť ani sedačku, na kterou mám „tučné“ předplatné, není nikdo schopen omést, abych si mohl spokojeně sednout a neumazat se. I to se dá však přehlídnout, hold nejsem VIP.

Vrátím se však k tématu, které mě užírá nejvíce. Myslíte si, pane Dufku, že by to byla kupříkladu rodinná zábava, kdybych měl jít se svým malým vnukem na nedělní zápas a dědu před jeho očima někdo prohledával?

Ne, to už opravdu není zábava, natož rodinná.

Dávám tímto veřejně výpověď svému klubu, který miluji a přirostl mně k srdci, ale každá důstojnost má své hranice a ta byla v tomto případě překročena. Opouštím jako občan tohoto města a fotbalový fanoušek Městský stadion do doby, než se stav opět vrátí k normálu.

Vyzývám ostatní slušné příznivce, zamezte svému ponížení, dejte najevo svou nevoli „stávkou slušných lidí“ před bránou Městského stadionu v den zápasu. Bez nás, většiny bezkonfliktních příznivců, se fotbal hrát nedá. Využijte své síly.“

Sylva Hottková, ředitelka pro obchod a komunikaci FK Mladá Boleslav:

„Vážený pane Čermáku, v reakci na Váš otevřený dopis musím uvést několik velmi zásadních informací, které, věřím, posunou Vaše odsouzení bezpečnostních prohlídek na Městském stadionu do roviny pochopení.

Soutěžní řád, který vydal ČMFS, obsahuje povinnost neumožnit přístup na stadion osobám, které mimo jiné vnášejí předměty, jimiž by mohly ohrozit život nebo zdraví ostatních návštěvníků. Za nesplnění nebo porušení těchto povinností hrozí klubu přísné a vysoké sankce od ČMFS.

Toto je základ, ze kterého musíme při pořádání fotbalových utkání vycházet. Když si k tomu přidáte novelizaci zákona o podpoře sportu, která již neukládá Policii České republiky povinnost zajistit pořádek na stadionu, zůstává povinnost a zodpovědnost za udržení bezpečnosti na stadionu plně na pořadateli – tedy fotbalovém klubu.

Co se samotných prohlídek týče, nejedná se o fyzické, nýbrž o bezpečnostní prohlídky, k nimž je bezpečnostní agentura právně zmocněna a najatá a placená fotbalovým klubem. Tito, jak říkáte, „brigádníci“ byli legislativně i technicky vyškoleni specialisty Městské policie Mladá Boleslav a přesně znají rozsah svých povinností a také pravomocí, jimiž se samozřejmě řídí.

Zřejmě budete překvapen, kolik nožů, lahví alkoholu a světlic tito „brigádníci“ například před posledním domácím utkáním s AC Sparta zadrželi a předešli tak možná velkým problémům a ochránili tak snad jak Vás, tak i Vaše vnouče.

Bohužel není možné před vstupem na stadion poznat toho, který se mezi Vámi, slušnými, jen slušně tváří, jeho úmysl však zůstává skryt pod bundou či v tašce. Jeden z mála způsobů jak to zjistit a Vaši bezpečnost tak zajistit, je právě ona bezpečnostní kontrola.

I přesto se stane, že vynalézavec pronese světlici zabalenou třeba v obalu od bonbonu či v krabičce od sirek. Konkrétně čtyři z těchto „fanoušků“ byli při zápase s AC Sparta vyvedeni ze stadionu (dva z kotle domácích a dva z kotle Sparty), pokutováni a s jedním z nich bylo zahájeno správní řízení na Magistrátu města Mladá Boleslav.

V zápise z utkání jsou tyto přestupky uvedeny a my jako klub budeme sankce, které z toho pro nás vyplynou, vymáhat právě po těchto lidech.

Píšete, že každému rozumně myslícímu člověku je znám návštěvní řád, který se neliší od běžné společenské morálky. Bohužel, tak jako všude jinde, ani k nám na stadion nechodí jen rozumně myslící lidé s kvalitní společenskou morálkou. A právě kvůli této, naštěstí, menšině, která nerespektuje ani návštěvní řád, ani běžnou společenskou morálku, jsou tyto bezpečnostní kontroly prováděny.

Možná budete překvapen informací, že se dokonce dějí tzv. „soutěže“ mezi „fanoušky“ : kdo pronese , je hrdina a náleží mu obdiv druhých. Toto jsou indicie z terénu, které zachycují právě lidé z bezpečnostní agentury. Máme snad nechat tyto „fanoušky“ bez povšimnutí pronášet na stadion předměty, kterými Vás pak mohou zranit?

Věřte, že ani nás netěší tato nová opatření. Chápu i Vaše rozhořčení, bohužel však žijeme v době, v níž není o extremismus v mnoha podobách nouze.

Nabízím Vám osobní setkání na toto téma za účasti těch, kteří jsou za bezpečnost na stadionu odpovědni. Třeba i tato diskuse posune naši snahu zajistit pro Vás, naše fanoušky, co největší komfort a zároveň bezpečí .“