O ligové body ještě usiloval Chmel Blšany, Poborský táhl Spartu za titulem a střelcům kraloval jeho spoluhráč Jun. Psal se rok 2004 a jedním z nováčků nejvyšší fotbalové soutěže byla Mladá Boleslav. Tým okolo tehdy třiadvacetiletého Marka Matějovského posbíral během úvodních šestnácti kol patnáct bodů a trávil zimní přestávku těsně nad sestupovými bažinami. Čtrnáctý nakonec skončil i po jaru. V dalších letech už tak slabý výsledek první části sezony ani jednou nezopakoval, pravidelně měl blíž k nejvyšším patrům.
Až letos je všechno jinak…
…z šestnácti ligových zápasů devět porážek, sedmnáct bodů za pět výher a dvě remízy a až jedenáctá příčka. To všechno při pasivním skóre 19:26. Bilance, s jakou ve městě škodovek rozhodně nepočítali. „Výsledky a předváděná hra našeho týmu jsou pro mě největším negativem podzimu celé HET ligy,“ nechal se slyšet asistent trenéra Petr Čuhel. Deník zapátral po hlavních příčinách boleslavského zklamání.
ŠPATNÝ START
Ještě než se pořádně rozjely boje o body v nejvyšší domácí soutěži, rozehrála Boleslav předkola Evropské ligy. Jenže ve druhém ztratila v odvetě na hřišti albánského Skënderbeu Korce těsný náskok z domácího prostředí a po penaltovém rozstřelu s neznámým soupeřem vypadla.
Nesplnění jednoho z cílů se podepsalo na psychické pohodě hráčů a promítlo se i do domácí soutěže. Tříbodového zisku se dočkali až na šestý pokus, od začátku se tak dostali pod tlak, na který z minulosti nebyli zvyklí. „Nervy pracují, máme jeden bod ze tří zápasů, tlak je na nás velký,“ říkal už po remíze v Karviné zkušený Lukáš Magera.
INDIVIDUÁLNÍ CHYBY
„V zápase opakujeme stále stejné chyby,“ zoufal trenér Uhrin po desátém kole. To jeho svěřenci na poslední chvíli přišli gólem po rohu o téměř jisté vítězství nad silnými Teplicemi. Stejná věta by nejspíš sedla na řadu dalších podzimních duelů. Hrubek, zbytečných ztrát a nedorazů se často dopouštěli hráči, u kterých to bylo nejvíce vidět. Na Spartě debutující mladík Jedlička v tom rozhodně nebyl sám. Slabší chvilky si zrovna tak vybrali jeho zkušenější kolegové. Agajeva, který v létě zamířil do středu Čech z Boavisty Porto, stály dokonce další budoucnost v klubu, který se s ním v závěru podzimu předčasně rozloučil. O kritiku kouče si ale příliš často řekli i hráči v poli, včetně těch zkušených. Soupeři s chutí trestali, a tak více než Bolka inkasovaly jen oba týmy ze sestupových příček.
NEKONCENTROVANOST
Když se týmu nedaří, měl by se dvojnásob soustředit na vstupy do zápasů. Boleslavi se to v závěru podzimu nedařilo, až to bilo do očí. Na Dukle stačilo domácím k dvoubrankovému vedení pět minut. „Katastrofální úvod,“ vystihl realitu zaskakující kouč Petr Čuhel.
Jenže poučení se nedostavilo. O týden později na Spartě vydržel bezbrankový stav jen o necelých deset minut déle a po čtvrthodině byli Letenští v zcela sedle. Jiné to nebylo ani v osmém kole doma proti rozjeté Plzni. Otáčet zápasy přitom nebylo boleslavskou doménou. Za celý podzim se takový kousek povedl jedinkrát. „Ve všech utkáních, v nichž jsme prohrávali, s výjimkou ve Zlíně, šel náš výkon dolů,“ potvrdil Čuhel po zatažení ligové opony. Co hůř, spokojenost nepanovala v trenérském štábu úplně pokaždé ani s bojovností. Najevo to dal Dušan Uhrin třeba po domácích porážkách s Libercem a Bohemkou.
NEDISCIPLINOVANOST
Pokud Boleslav stanula v čele některého z ukazatelů, nemůže ji to zrovna těšit. Jednačtyřicet žlutých karet inkasoval už jen Liberec, víc nikdo. Trojice vyloučených (Chramosta, Agajev, Chaluš) je rovněž nad průměrem ligové konkurence. Ani jedna červená se sice přímo nepodepsala pod výsledkem utkání, ale omezila výběr hráčů pro další mače. Stejně jako nakonec šestizápasový flastr pro letní posilu Komličenka, udělený dodatečně za loket v obličeji plzeňského Limberského.
ABSENCE
S tresty, zraněními a nemocemi se potýkají všude. Boleslav ovšem postihovaly s železnou pravidelností a často na stěžejních místech sestavy. V závěru chyběl dokonce i trenér Uhrin. Ani jeden z hráčů nenastoupil ke všem šestnácti zápasům a došlo třeba i na opakovaný záskok útočníka Magery na stoperu. Citelné ale byly také absence útočných hráčů Mebrahta či Mingazova. Chramosta se do někdejší formy nedostal. Nejvíce vítězných gólů (2) tak zaznamenal stoper Chaluš. I to o něčem vypovídá…
Čísla ligového podzimu Mladé Boleslavi
Odehrané zápasy/minuty: Lukáš Pauschek 15/1350, Jiří Fleišman 14/1260, Tomáš Přikryl 15/1244, Patrizio Stronati 14/1189, Marek Matějovský 12/1035, Michal Hubínek 10/900, Matěj Chaluš 10/900, Jakub Rada 12/865, Tomáš Fabián 11/781, Golgol Mebrahtu 11/772, Lukáš Magera 12/684, Jan Chramosta 12/665, Ladislav Takács 8/526, Petr Mareš 10/505, Nikolaj Komličenko 9/371, Ruslan Mingazov 7/370, Pavel Čmovš 4/343, Douglas da Silva 3/270, Adam Jánoš 6/194, Stanislav Klobása 2/150, Vladislav Levin 4/109, Miljan Vukadinovič 2/64, Eli Babalj 2/25, Daniel Novák 1/15.
Střelci: 6 – Golgol Mebrahtu, 3 – Tomáš Přikryl, 2 – Matěj Chaluš, Lukáš Magera, Ruslan Mingazov, 1 – Jan Chramosta, Nikolaj Komličenko, Marek Matějovský, Patrizio Stronati.