„Pro zárybský fotbal je to obrovský impuls, možnost získat cenné zkušenosti a posunout se tak o krok dopředu,“ slibují si v klubu, který po polovině soutěže uzavírá lepší polovinu tabulky skupiny B.

Někdejší reprezentant, účastník Ligy mistrů a osminásobný mistr se Spartou, už v Zárybech vedl své první tréninky. Hráči jsou z jeho přítomnosti nadšení. „Je na něm vidět chuť pomoc a posunout nás k lepší hře,“ oceňuje kapitán Daniel Krulich. „Ještě nedávno působil jako asistent pana Vrby u národního týmu. O to víc si vážíme toho, že takový člověk je ochotný jít k nám do nižší soutěže. Klobouk dolů,“ dodal.

Svoboda není první fotbalovou osobností, která se v Zárybech postaví na lavičku. Na jaře 2014 tým postupoval z okresního přeboru pod taktovkou internacionála Tibora Mičince. Stejně jako v jeho případě měl také v příchodu Zdeňka Svobody prsty Jaroslav Bureš. Bývalý ministr spravedlnosti před časem po přestěhování do Záryb propadl tamnímu fotbalu a pomáhá mu nejen jako vedoucí mužstva.

„Jako dlouholetý vášnivý sparťan velmi pečlivě sleduji dění ve Spartě a samozřejmě mi neuniklo, že se vedení Sparty se Zdeňkem rozloučilo, čemuž jsem naprosto nerozuměl,“ prozradil Jaroslav Bureš, jak vznikl nápad oslovit jednu z letenských ikon.

Ta nakonec nabídku klubu z tisícové obce na levém břehu Labe vyslyšela. „Je mi jasné, že Záryby nemohou být pro trenéra jeho zkušeností, kvalit a výsledků definitivní řešení. Jsme dohodnutí, že kdykoli by dostal nějakou skvělou nabídku, tak ji jistě přijme. Teď jsme velmi rádi, že přijal tu naši. Má to pro nás mnohonásobný efekt. Jen to musíme ještě prodat na hřišti.“

Vedle špičkové úrovně tréninků a zvýšeného celkového zájmu o klub se nabízí i využití bohatých zkušení Zdeňka Svobody přímo na hřišti. „Až se dostane do správné kondice, tak nám doufám občas pomůže i herně,“ potvrdil Jaroslav Bureš, podle kterého se klub nevzdává ani služeb dosavadního kouče Jana Vlčka. „Svými zkušenostmi může pomoci béčku, nebo s nadhledem poradit. Záleží i na Zdeňkovi, jaké kompetence si bude chtít ponechat,“ upřesnil Bureš. Mistrovskou premiéru Zdeňka Svobody v nové roli uvidí už 10. března Poděbrady.