Nejhůře odnesli vichřici fotbalisté v Mnichově Hradišti, na jejichž tribunu nejdříve spadl strop a vichr pak odnesl i střechu z budovy, kde jsou kabiny. Naštěstí se tak stalo ráno ještě před plánovanými zápasy krajského přeboru dorostu.

Co se vody týká, tak na tom tradičně nejhůře jsou v Krnsku. Tamní hřiště je již poněkolikáté kompletně pod vodou. „Byl jsem se tam podívat asi ve tři hodiny a voda už opadává. Na tréninkovém hřišti byl asi metr vody, na hlavní asi půl metru,“ vypočítával včera předseda místního fotbalového klubu Petr Tvaroh.

Podle jeho slov by tentokrát v porovnání s minulými zátopy neměly být škody téměř žádné: „Nejspíš na hřišti zůstane jenom různý bordel jako větvičky a podobně. Bahno by tam tentokrát být nemělo.“ I tak ale tamní fotbalisty čeká v dohledné době brigáda. „Musíme to vysbírat a uklidit, aby to na trávníku nezačalo hnít,“ dodal Tvaroh s tím, že budova kabin, kiosku i závlahový systém zůstali netknuty.

Kvůli stavu hrací plochy i silnému větru se pak v neděli v Krnsku nehrál zápas posledního podzimního kola boleslavských fotbalistek. „Už dopoledne jsem volal do Prahy našim soupeřkám, že se utkání hrát nebude, ať ani nejezdí,“ popisuje nedělní sled událostí vedoucí týmu Josef Kubín. „Kvůli stavu hřiště je teď samozřejmě v ohrožení i náhradní termín, na kterém jsme se dohodli na následující víkend,“ dodává Kubín.


Právě náhradní termín musely zvolit i další celky, které v neděli svůj zápas neodehrály. Až 25. listopadu, tedy po konci podzimních zápasů, budou hrát Kosmonosy odložený zápas I. A třídy v Lysé nad Labem.

V neděli se nehrálo také na řadě míst v okresních soutěžích. „V okresním přeboru se nehrálo v Rejšicích, ve třetí třídě se nehrála tři utkání a stejný počet pak také ve čtvrté třídě,“ vyjmenovává sekretář okresního fotbalového svazu Ondřej Pechanec s tím, že ve většině případů se celky rovnou domluvily na náhradním termínu. „U třetí a čtvrté třídy je výhoda, že jim soutěž končí už o tomto víkendu, tudíž je pak ještě dost času zápasy dohrát v tom víkendu následujícím,“ říká Pechanec, který je zároveň předsedou sportovně-technické komise svazu, která bude domluvené termíny klubům posvěcovat.

Dopolední vichr pak téměř kompletně zrušil první kolo žákovského poháru. „Ze sedmi naplánovaných zápasů se nakonec hrál jediný, a to v Bakově,“ zmínil se Pechanec také o mládeži. V okresním přeboru dorostu se pak nehrálo v Čečelicích a na Jivině.


O tom, zda utkání bude či nebude zahájeno, rozhoduje vždy rozhodčí zápasu, a to podle pravidel fotbalu:
5.20 Rozhodčí má právo utkání nezahájit nebo ho předčasně ukončit:

b) Pro špatné povětrnostní podmínky

Zhorší-li se během utkání povětrnostní podmínky, např. přijde prudký déšť, sněhová vánice, mlha, prudký vítr nebo bouřka s nebezpečím zásahu
bleskem, rozhodčí hru přeruší. V případě, že se zhoršené podmínky nezlepší nebo trvají již tak dlouho, že by utkání nemohlo být za dobré viditelnosti dohráno, rozhodčí utkání ukončí. 

c) Pro nezpůsobilý stav hrací plochy

Jestliže v průběhu utkání se hrací plocha stala nezpůsobilou ke hře, např. vlivem prudkého deště, náhlého tání apod. a je zřejmé, že ji již nebude možno uvést do způsobilého stavu, rozhodčí utkání ukončí. Přitom však dbá, aby zbytečně nepoškodil sport tím, že by utkání zkrátil pouze o několik málo minut.