Před měsícem vzbudil fotbalový útočník Jan Chramosta poprask tím, že přifilmoval pád v odvetě semifinále Ondrášovka Cupu v Kroměříži a stihl jej i trest od disciplinární komise. V neděli večer zase v duelu s Anglií na mistrovství Evropy jednadvacítek tím, co je mu nejbližší: vstřelenou brankou s klíčovým významem, na které má i v nízkém věku patent. Chramosta českou jednadvacítku nasměroval do semifinále Eura a věří, že definitivně nechal zapomenout i na svoji nedávnou "hereckou" aféru.

Kanonýr z Mladé Boleslavi netají, že jej kauza dlouho trápila. "Ale teď věřím, že se všechno otočí a bude to za mnou. Pořád tu situaci z Kroměříže vidím před sebou, možná byla chyba, co jsem udělal. Už s tím nic nenadělám, nemá cenu se v tom nimrat," řekl dnes v dánském Bjerringbrö Chramosta.
Na začátku května v Kroměříži padl k zemi po téměř neznatelném kontaktu s domácím brankářem. Ten byl vyloučen a favorizovaná Mladá Boleslav pak hladce postoupila do finále poháru, které Chramosta při duelu s Olomoucí zase rozhodl poslední proměněnou penaltou v rozstřelu.

"Ale teď věřím, že mně lidi tu Kroměříž konečně prominou. I když se na to asi jen tak nezapomene. I pro mě to byla nepříjemná zkušenost," poznamenal talentovaný forvard, po nedělní bitvě s Anglií oslavovaný hrdina v českém týmu. "Dneska si to maximálně užívám, je to krásný pocit, ale v úterý to už bude minulost. Musíme myslet na semifinále," nabádal Chramosta.

Chramosta ukázal nebývalou efektivitu: na hřišti strávil jen sedm minut, přesto poslal věhlasný tým Albionu z turnaje domů svojí trefou, která Čechům zajistila potřebnou remízu. Jako bonus "Chram", jak se dvacetiletému kanonýrovi přezdívá, přidal nahrávku na vítězný gól Pekharta v nastaveném čase. "Přítelkyně mi říkala, jestli jsem se nezbláznil," vyprávěl Chramosta s úsměvem. "Bylo krásné, kolik lidí mi blahopřálo. Ale třeba mamka z toho byla až špatná, jaké prý měla nervy. Musela být naměkko," dodal.

Největší radost z jeho manévrů měl zřejmě jeho dědeček, který bedlivě střeží celou jeho kariéru a doprovází jej od prvních fotbalových kroků. "Děda mě piplal odmalička, teď jsem šťastný, když vidím, jakou má radost a že se mu můžu odvděčit," řekl Chramosta. "S dědou fotbal hodně rozebíráme. Radí mi, občas si spolu sedneme a on mi kreslí různé situace, které jsem třeba měl řešit jinak. Ale teď už se tolik nepotkáváme, spíš o víkendech si občas sedneme," pokračoval Chramosta.

Často se o něm říká, že jeho střelecký instinkt je výjimečný. Byť má subtilní a drobnou postavu, dokonale si umí najít místo pro zakončení. "S tím se člověk rodí. A pak to musí pořád pilovat," uvedl Chramosta. Chladnokrevnost může tříbit i při svém velkém koníčku - pokeru. "Dobré odreagování, kde to je také docela o přemýšlení. Baví mě to, ale ve fotbale je složitější držet chladnou hlavu, i když děda mně to opakuje pořád dokola," uvedl Chramosta.
Angličany poslal domů bez slitování, naopak Češi díky jeho příspěvku pokračují v turnaji a dál mohou snít i o tom, že se za rok podívají na olympiádu do Londýna. Ale Chramostovi prý zatrnulo, když anglický střelec Welbeck v 76. minutě poslal ostrovní tým do vedení a Češi byli na pokraji vyřazení.

"Říkal jsem si: 'Panebože, já si tady ani nezahraju'," připomněl Chramosta, že v prvních dvou zápasech s Ukrajinou a Španělskem zůstal jen na lavičce náhradníků. "Ale trenér mi říkal, že moje šance může přijít, když budeme potřebovat vstřelit gól. A to se přesně stalo v neděli, neuvěřitelné," řekl Chramosta.

Na juniorské reprezentační úrovni se už blýskl před dvěma lety na mistrovství světa dvacítek v Egyptě. Tam také v posledním zápase skupiny naskočil poprvé na turnaji do hry a proti Kostarice také dvěma góly poslal tým do osmifinále. "Ale tady to stavím výš. Na Kostariku jsme si věřili, Anglie byla těžší soupeř, museli jsme to otáčet až na konci," řekl Chramosta. Pevně prý věří v to, že na šampionátu v Dánsku ještě zažije hezčí chvíli než v duelu s Anglií. "Když to celé vyhrajeme, přebije to všechno," zasnil se Chramosta.