„Jedná se o kvalitního fotbalistu, který má vzhledem ke svému věku velmi bohaté zkušenosti. Věřím, že bude potřebnou posilou našeho týmu," komentoval prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek angažování osmadvacetiletého Valenty s více než dvěma stovkami ligových startů.

Odchovanec Slavie dostal první prvoligovou šanci v Jablonci, kam přestoupil v roce 2006 a odkud poté hostoval na Slovácku, v Senici a Viktorii Žižkov. Po dalším přestupu v srpnu 2012 se v týmu 1. FC Slovácko postupně stal stabilním členem základní jedenáctky. Ač byl o jeho služby už dříve zájem z předních českých klubů, změnil někdejší mládežnický reprezentant působiště až letos, po vypršení dalšího kontraktu.

„Mladé Boleslavi se daří obhajovat postavení v popředí ligové tabulky a postupovat do Evropské ligy, pro Jirku je to významný posun v jeho kariéře," nepochybuje hráčův agent David Nehoda. Středočeskému klubu se Valenta upsal do 30. června 2019.

Živil se jako svářeč
Zanedlouho sedmadvacetiletý slovenský obránce Miroslav Keresteš přichází z brněnské Zbrojovky. S vedením Mladé Boleslavi se dohodl na spolupráci do konce roku 2018. Jeho fotbalová kariéra má hodně netradiční historii. Ve svých dvaadvaceti letech si vydělával jako svářeč na východním Slovensku a teprve potom se mu rozjela téměř pohádková kariéra fotbalového profesionála.

„Na život fotbalisty jsem si zvykl a bylo to příjemné zvykání. Ale co jsem dělal předtím, asi bude postupem času opět součástí mého života," zůstává Keresteš oběma nohama pevně na zemi. Poprvé nastoupil v brněnském dresu proti pražské Spartě a podle vlastních pocitů i názoru trenéra Václava Kotala to nebylo bez chyb. Ale s každým dalším zápasem nabíral zkušenosti a sebevědomí, což jsou nezbytné atributy pro působení mezi nejlepšími tuzemskými fotbalisty.

„Těší mě, že jsem se prosadil v první české lize, a užívám si každý zápas. Děkuji Brnu za poskytnutou šanci a do Boleslavi se těším s vidinou, že se kvalitativně posunu dál v týmu, který hraje pravidelně v popředí české ligy a účastní se evropského poháru," řekl Miroslav Keresteš.

Boleslavské vedení si od Kerestešova angažování hodně slibuje. „Jsem velice rád, že se tento transfer, na kterém jsme pracovali delší dobu, povedl. Miroslava Keresteše si vytipoval trenér Karel Jarolím a hodně o tohoto hráče stál, proto pevně věřím, že se stane pevným článkem mužstva," uvedl Josef Dufek.

Letní přestupní termín by jinak měl být v nejlepším středočeském klubu poměrně klidný. „Drtivou většinu důležitých hráčů máme pod dlouholetými kontrakty," připomněl Josef Dufek na klubovém webu. Z kádru trenéra Karla Jarolíma, který v květnu prodloužil dosud úspěšnou spolupráci o tři roky, vypadli pouze Jasmin Ščuk a Aleš Čermák. První zamířil po vypršení smlouvy do Slavie, druhému skončilo hostování ze Sparty, ale podle Dufka je dohodnutý jeho návrat, pokud se v týmu Zdeňka Ščasného neprosadí.

„Z Jihlavy by měl přijít brankář dvacetileté české reprezentace Luděk Vejmola. Uvažujeme ještě o jednom nebo dvou hráčích na kraje zálohy a o jednom útočníkovi. Počítáme, že dostanou příležitost i naši odchovanci, kteří se vrací buď z hostování, Lukáš Vraštil a Antonín Křapka, nebo po dlouhé rekonvalescenci, Lukáš Hůlka a Tomáš Fabián," prozradil Josef Dufek.

Po bezmála měsíční dovolené se boleslavský tým poprvé sejde v rámci letní přípravy v pátek 17. června.