Až k milionu korun se v současných mrazech může vyšplhat ekonomická ztráta prvoligových fotbalových celků za jedno odehrané utkání. Vyhřívání a příprava hřiště na první zápas jarní sezony stojí kluby statisíce, o další peníze přijdou kvůli očekávaným nižším návštěvám a tím pádem menším tržbám ze vstupného. Některé kluby se také obávají, aby se jim trávník neponičil.

Příprava hřiště na utkání je za současného počasí nákladná a hlavně pro menší kluby představuje značnou finanční zátěž. Aby z trávníku zmizel led a sníh, musejí pracovníci spustit vyhřívání minimálně týden dopředu.

"Je to dost strašné, minulý rok jsme začali s vytápěním 14 dní před utkáním s Mladou Boleslaví. Jeden den vyhřívání nás přijde na 20, 30 tisíc korun i víc, dohromady nás příprava plochy na utkání stojí hrubým odhadem 300 až 350 tisíc. Samozřejmě náš rozpočet to zatěžuje hrozně, je to strašně moc," řekl ředitel příbramského klubu Petr Větrovský.

V Mladé Boleslavi počítají s náklady přes sto tisíc korun. "Týdenní příprava a vyhřívaní v mrazivém počasí stojí cca 150 tisíc korun. Do prací je zapojeno tak pět lidí," přiblížil mluvčí Mladé Boleslavi Jiří Koros.

Kluby však nepočítají pouze náklady na vytápění, další ztráty jim vzniknou očekávaným úbytkem fanoušků. Do Příbrami sice v sobotu přijede atraktivní Slavia, u Litavky se však obávají, že hlediště bude prázdnější než obvykle.

"Slavia a Sparta byly v Příbrami vždy svátkem, ale nejsem si jistý, jestli tomu bude v tomhle počasí i tentokrát. Náš lístek stojí sto korun, za normálních okolností by přišlo přes pět tisíc diváků, takže si to dovedete spočítat. Je to dost," uvedl Větrovský.

Příbramští se snaží přilákat fanoušky posunutím výkopu o dvě hodiny dřív na 14:00, podobně se zachovali také v Mladé Boleslavi. "Kolik fanoušků přijde na první jarní kolo, nedovedeme odhadnout. Doufáme, že jsou po zimní přestávce natěšení a na fotbal přijdou. I proto jsme začátek utkání posunuli na 15. hodinu, kdy by venkovní teplota o víkendu neměla být pod bodem mrazu," řekl Koros.

V Příbrami se obávají, aby jim nevznikly další ztráty případným poškozením trávníku. Středočeši na rozdíl od většiny ostatních klubů museli do vyhřívání investovat sami přibližně 32 milionů. "Mám strach, aby se to nezničilo tím, jak to trochu změkne a bude to podmáčené," uvedl sekretář klubu Petr Soucha.