Fotbalisté Kosmonos zažili podzim snů. Jejich áčko, v létě založené béčko a dorost v roli nováčka vedou své soutěže. Muži A jsou dokonce s náskokem patnácti bodů na čele okresního přeboru a de facto jsou jednou nohou v krajské I. B třídě. Z toho všeho musí mít náležitou radost předseda klubu Petr Bernard. A také má.

Když převzal před dvěma a půl lety klub se svými spolupracovníky od bývalého vedení, klub se zmítal v obrovských problémech. Na účtě měl manko přes půl milionu, město s klubem „válčilo" a kádr také nebyl úplně zajištěný. „Udělala se tady spousta práce," děkuje tímto všem lidem okolo klubu a jeho partnerům Petr Bernard.

Před dvěma a půl lety jste nastoupili po starém vedení do kosmonoského klubu co se všechno změnilo za tu dobu?

Přišli jsme za situace, kdy byla velmi vyhrocená situace mezi městem a klubem, komunikace mezi oběma subjekty na bodu mrazu. Klub byl navíc zadlužený asi půl milionem korun. Takže ta změna ani nepřišla za pět minut dvanáct, ale spíše pět minut po. Navíc my jsme do toho rozjetého vlaku naskočili koncem července a soutěže začínaly v srpnu. U áčka v kádru bylo třeba jenom šest lidí, zbytek jsme museli na rychlo doplnit. Všechno jsme to ale ustáli a nakonec se áčko se zachránilo.

A začal ozdravný proces…

Poprosili jsme vedení města, s nímž jsme začali hned celou situaci řešit. Město nám poskytlo půjčku, kterou jsme letos splatili a i všechny ostatní závazky z minulého období má už klub díky podpoře našich partnerů umořené.

Pojďme ke sportovní části. Áčko po podzimu suverénně vede okresní přebor. Kde nastal tak zásadní obrat?

Všechno špatný je k něčemu dobrý. Tím, že se prakticky začal budovat nový kádr skoro od nuly, takže jsme museli hodně stavět na vlastních odchovancích z dorostu. Navíc se vrátila spousta hráčů, kteří byli rozházeni po hostováních. Také byla možnost tým vhodně doplňovat. A to nejen kvalitou sportovní, ale také lidskou. Navíc se snažíme jít postupnými kroky, nikam nic zbytečně netlačit.

Cíl do jara je asi jasný?

Ano, tým má nyní jasný cíl a to je postup do I. B třídy. Stávající kádr už by podle mě mohl krajskou soutěž hrát, ale na zimu chystáme ještě posílení asi o čtyři hráče.

Byl ten cíl jasný už v létě?

Tušil jsem, že bychom mohli hrát v horních patrech tabulky, ale že budeme mít náskok patnácti bodů, to opravdu ne.

Čím si vysvětlujete fakt, že tabulce dominujete tak jasně?

Vidím dvě hlavní příčiny. Velký podíl na tom má i nový trenér Daniel Jireš, který se do Kosmonos vrátil a s ním i Michal Mašek. Tato dvě jména jsou pro hráče zárukou kvalitní práce a to se potvrzuje. A také se vytvořila skvělá parta. Některé zápasy nebyly z naší strany přesvědčivé, ale týmovým pojetím jsme to dokázali zlomit.

Mluvil jste o posilách kde je budete shánět?

Některá jednání už probíhají. Mělo by jít o čtyři až pět jmen. Posílení by mělo být od obrany až po útok. Jeden se zapojí z dorostu, dva hráči z I. A třídy, jeden z I. B třídy a jeden z okresního přeboru. Dva z nich přitom už v Kosmonosích v minulosti působili.

V létě jste založili ještě béčko…

Spíš starou gardu…

Ta ale vede čtvrtou třídu.

To vzniklo tak, že jsem ještě dohrával za áčko, ale jelikož jsem soudný, tak už jsem se tam nechtěl klukům moc motat. Tak jsme se hecovali s Michalem Maškem, že půjdeme do fotbalového důchodu a na to konto vznikla myšlenka, že bychom si ještě mohli kopnout za Kosmonosy ta stará parta, která tam před několika lety kopala. Ozvalo se i několik kluků, že by do toho šli. Navíc to má návaznost i na áčko, kde chceme mít širší kádr a kluci, kteří se nedostanou do sestavy, nebo dorostenci, mohou chodit hrát za béčko. Aby nám z Kosmonos neodcházeli.

Věkový průměr týmu znáte?

Nemám to spočítané, ale devadesát procent hráčů je nad 35 let, z osmdesáti bych řekl nad čtyřicet, takže ten věkový průměr je hodně vysoký.

Jaká byla vlastně očekávání co se týká pozice v tabulce?

My jsme si žádné cíle nedávali, chtěli jsme si prostě spolu kopnout. Samozřejmě jsme to trochu přehodnotili a postup do třetí třídy bychom uvítali, i v návaznosti na A tým.

Podzim snů doplnil ještě dorost, který v pozici nováčka vede krajský přebor.

Z toho mám největší radost a pro mě je to asi největší překvapení. A moc mě to těší, protože dorost na tu finanční krizi doplatil nejvíc. Když jsme přišli do klubu, tak oni hráli krajský přebor, ale my jsme museli kvůli penězům přihlásit jenom I. A třídu. V té sezoně měli ode mě příslib, že pokud vyhrají, tak půjdou do kraje, i kdybych jim to měl dotovat z vlastní kapsy. Protože když jsem viděl to jejich úsilí, tak to jinak nešlo. Nakonec dokázali vloni bez jediné porážky I. A třídu vyhrát, my jsme peníze sehnali, a letos si vedou také skvěle. Ukazuje se, že v tomhle směru se o budoucnost obávat nemusíme.

Změny kromě kádrů a stavu na účtu doznalo také zázemí…

Dvacet let se tam vlastně na nic pořádně nesáhlo, takže některé rekonstrukce už byly nutné. Práce je tam strašně moc, protože ten areál je obrovský. Vybudovala se úplně nová klubovna, přibyla nová kabina, nové je také schodiště do hlavní budovy a v zimě bude probíhat menší rekonstrukce všech kabin. Zvažujeme také co s druhou hrací plochou zda se udělá závlahový systém, nebo přemýšlíme také o umělé trávě.

Přání Petra Bernarda do jara?

Určitě postup áčka, chtěli bychom také postoupit a v silách dorostu je skončit v popředí krajského přeboru. Ale jinak přání a práce je mnohem víc. A co se týká dlouhodobého přání, tak se určitě nechceme zastavit v I. B třídě.