Druhý svátek vánoční, na Štěpána, si parta fotbalových celoživotních přátel a kamarádů z Bakova připomněla ojedinělé, významné jubileum.

Uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy si jako děti školou povinné založili mladí fotbalisté tradici, kdy každý rok na Štěpána od 9 hodin sehrají fotbalové utkání. Tradici dodržují bez vyjímky každý rok.

K zakladatelům této tradice patřili Václav Oplt, Karel Cihlář, Vladimír Resl, Karel Tyl, Ladislav Špringer, Josef Kolínský, Miroslav Dvořák, Karel Wollman, Dušan Bartoš, Jan Turek, Pavel Nováček, Miloš Masák, Jaroslav Malina, Jiří Bílek, František Šimek, Josef Bartoš, Petr Umáčený a Antonín Zákonov.

„Postupem doby došlo k tomu, že nebylo třeba posílat pozvánky. Aktéři prostě počítali s tím, že dopoledne na Štěpána od 9 hodin bude patřit fotbalu a odpoledne pak návštěva pomníku tragicky zesnulého kamaráda a jednoho ze zakladatelů tradice, vynikajícího brankáře Václava Oplta. Pak následuje společné posezení s rodinnými příslušníky, kde se vzpomíná a debatuje v příjemné atmosféře. Někteří z aktivních účastníků už v Bakově nebydlí, ale přesto nelení a na utkání přijedou,“ řekl k tadičnímu setkání jeden z jeho aktérů a zakladatelů Miroslav Dvořák.

Letošní utkání, ve kterém nastoupilo 16 hráčů, skončilo vítězstvím „starých“ nad „mladými 7:4, ale výsledek vůbec nebyl důležitý. Řada hráčů nemohla nastoupit pro zdravotní problémy, ale v hledišti nechyběla.

Podporu dnes už vysloužilí fotbalisté mají i u rodinných příslušníků, kteří na žádném srazu nechybějí. Ti se na setkání těší stejně tak, jako jeho aktéři.

Zakladatelé bakovské tradice mají radost i z toho, že se k nim již několik let přidávají mladší sportovci a kamarádi, a i to je zárukou, ža tato tradice bude nadále pokračovat.

Prostě druhý svátek vánoční i v budoucnu bude v Bakově patřit kopané. Bakovským tak můžeme jen závidět jejich vztah ke sportu a vzájemnému kamarádství.