V minulé sezoně patřil osmadvacetiletý obránce Lukáš Vraštil do základní sestavy ligového Zlína. Po sezoně však nabral směr Olomouc, kam přestoupil a oblékl dres Sigmy.

„Tento krok vnímám kladně. Jsem moc rád, že to dopadlo, oproti Zlínu jsou tady větší ambice, s čímž ale přichází také větší tlak. Velmi mě navíc potěšilo zázemí klubu, které je na dobré úrovni,“ popisoval.

Také v Sigmě se rychle propracoval do základní sestavy. První čtyři duely odehrál komplet, potom jej ale přibrzdila červená karta v Mladé Boleslavi proti Hradci Králové a následná stopka na tři zápasy. I po odpykání trestu se ale až na pár duelů vrátil do úvodní jedenáctky.

„Z osobního hlediska byly duely, které se mi podařily více, některé zase tolik nevyšly, ale to je fotbal. Celkově převládá spokojenost a vnímám, že jsem na dobré cestě,“ říká Vraštil.

Obdobně to měl i celý tým, který nezačal nejlépe, ale nakonec se po sérii špatných výsledků zvedl a uhrál čtvrté místo. „I proto hodnotím podzim z klubového hlediska relativně úspěšně. Máme dobrou výchozí pozici pro jaro, což jsme chtěli. Zároveň ale vnímám, že některé zápasy jsme mohli zvládnout lépe. Mrzí nás i to, že jsme vypadli z poháru,“ glosoval obránce.

Pod trenérem Václavem Jílkem musí občas přepínat, jelikož Sigma přechází často z tříobráncového systému na čtyřobráncový či naopak. A není to jediná změna, která jej čekala. Musel si začít zvykat také na nové město. „Olomouc je pěkná. Já i rodina jsme spokojeni a dobře jsme se zabydleli,“ dodal.

Nyní má třítýdenní volno, ale krásy Olomouce v něm objevovat nebude. Naopak s rodinou vyrazil na hory do Jeseníků a zbytek dovolené a svátků stráví u rodičů. „To je pozitivum na letošní pauze v sezoně. Člověk má více času na rodinu a může prožít klidnější svátky,“ připomněl, že minulý rok se ještě pár dní před Štědrým dnem proháněl po ligových trávnících. Shodou okolností naskočil 19. prosince v dresu Zlína na Andrově stadionu právě proti Sigmě (1:1).

Úspěšný sportovec a úspěšná manželka

Zatímco Lukáš Vraštil je vystudovaným kondičním trenérem, jeho žena Sabina Vraštilová je fyzioterapeutkou a pomáhá nastávajícím maminkám a maminkám po porodu být fit a v kondici.

„Vytvořila pro ně online zdravotní cvičební programy, které jim pomáhají zůstat aktivní během těhotenství a také s návratem do kondice po porodu. Troufám si říct, že je u maminek docela oblíbená,“ přiblížil Vraštil.

Fotogalerie: Sabina Vraštilová je FyzioFitmáma

Stejně jako v minulém roce, také v tom nynějším spustila v prosinci charitativní akci Pomoz sobě, pomoz druhým, která spočívá v tom, že veškerý výtěžek z prodaných programů půjde do Nadačního fondu pro předčasně narozené děti. Ve čtvrtek 15. prosince (den před koncem akce) se jí povedlo vybrat více než sto tisíc korun.

„Jsem na ni pyšný a mám radost z toho, co dělá,“ uznal Lukáš Vraštil.

Částečný podíl na tom má také on sám, protože při stavbě programů svými znalostmi pomáhal. „Manželka se mnou konzultovala kondiční a posilovací část programů,“ potvrdil osmadvacetiletý fotbalista, který se plánuje věnovat kondičnímu trenérství po kariéře.