Téměř nikdo nevěděl, co od nového modelu nadstavbové části nejvyšší české fotbalové soutěže čekat. To, co přišlo v Teplicích, ale asi nečekal vůbec nikdo.

V prostřední skupině boje o Evropu, kde jsou čtyři celky klidného středu po základní části FORTUNA:LIGY, vyzvaly desáté Teplice v play-off zápase sedmou Mladou Boleslav. A ta si z Teplic odvezla po drtivé výhře 8:0 téměř stoprocentní jistotu postupu a hned několik rekordů.

Nejen, že se v případě takto vysokého vítězství jedná o nejvyšší výhru Mladé Boleslavi v její prvoligové historii, dokonce jde o vůbec nejvyšší výhru na venkovním hřišti v celé historii samostatné české soutěže. Ten do dneška držela pražská Slavia, která vloni v únoru vyhrála v Příbrami 8:1. Teprve potřetí skončil ligový zápas osmibrankovým rozdílem, předtím v roce 1995 zvítězila Slavia Praha nad Uherským Hradištěm 9:1 a Jablonec nad Českými Budějovicemi v roce 1998 8:0. Rekordem české ligy pak je také poločasové vedení 6:0.

O dvě branky hostů se postaral Nikolaj Komličenko, který jako první v jednom ročníku zaznamenal 26 branek. O gól se tak dostal před dosud nejlepšího ligového střelce v jedné sezoně Davida Lafatu. Komličenko to stihl ve 28 odehraných zápasech. Za Komličenkem a Lafatou jsou v historické tabulce drnovický Radek Drulák a sparťan Vratislav Lokvenc. Oba dva dokázali v jednom ligovém ročníku vstřelit 22 branek.

Jako první se ale činili v Teplicích jeho spoluhráči. Ve 4. minutě to bylo 2:0 pro hosty, když se jako první prosadil Přikryl a po něm Mešanovič. V 15. minutě se pak na gólmana Grigara řítilo po rohu Teplic hned trio Fabrikářů. Pavel Bucha vzal zakončení na sebe a bylo to 0:3. Boleslavské tornádo tím ale nekončilo – do poločasu se ještě jednou trefil Mešanovič, dvě branky, z toho jednu z penalty, vstřelil zmiňovaný Komličenko. A aby toho nebylo málo, po druhé žluté se šel ještě ve 40. minutě sprchovat Schejbal.

Druhá půle už tolik zábavy nepřinesla, přesto se Boleslavští ještě dokázali dvakrát prosadit. Jmenovitě to byl v 81. a 85. minutě střídající odchovanec Teplic Ladislav Takács.

„Nedovedu si to vysvětlit, není to poprvé, co se nám něco podobného v závěru sezony stalo. Trenér za to nemůže, já jako kapitán klidně ukončím kariéru, jestli to klubu pomůže a bude potřebovat peníze na jiné hráče,“ uvedl teplický lídr Admir Ljevakovič. „Je to strašná ostuda a výsměch posledním fanouškům, kteří sem chodí. Takhle to nenechám, ostuda bude mít následky,“ prohlásil v obležení novinářů teplický ředitel Petr Hynek.

„Hráčům děkuji za výkon hlavně v prvním poločase," zahájil Jozef Weber své vystoupení před novináři po drtivé výhře nad Teplicemi. „Jako hráč ani jako trenér jsem podobný průběh utkání nezažil. V první půli jsem skoro neměl co hráčům vytknout. Jsem rád, že tým pomohl Komlichenkovi ke střeleckému rekordu." Když se jej novináři ptali, jak průběh utkání prožíval, přiznal, že především nebyl nervózní, jak při mnoha jiných utkáních bývá. Na dotaz, co se dělo v kabině o přestávce, odvětil, že hráčům zdůrazňoval, aby nepolevili, a prozradil, že důležitou roli sehrála trojice zkušených: „Musím pochválit Jugase, Hájka a Přikryla, kteří nabádali spoluhráče, aby utkání dohráli soustředěně."

Jozef Weber z osmi gólů nastřílených do teplické branky za zlomový označil v pořadí třetí. Po něm se soupeř už do utkání nedostal, tím spíše že boleslavští hráči neúnavně útočili. „Takoví útočníci, jakými jsou Mešanovič a Komlichenko, jsou hladoví po gólech za každého stavu až do konce utkání," pochválil dvojici forvardů Jozef Weber. K absenci Matějovského, který po odpykání disciplinárního trestu zůstal mimo sestavu a sledoval zápas z první řady teplické tribuny, řekl: „Matějovský byl lehce indisponovaný svalovými potížemi. Zaznamenal jsem, že soupeř měl z Matějovského strach a možná nám jeho nepřítomnost paradoxně trochu pomohla."

Odvetné utkání se hraje příští neděli v Mladé Boleslavi. A podle všeho půjde jenom o postupovou formalitu…

FORTUNA:LIGA, skupina o Evropu, 1. semifinále: FK Teplice - Mladá Boleslav 0:8 (0:6)

Branky: 2. a 25. Mešanovič, 36. z pen. a 45. Komličenko, 81. a 85. Takács, 4. Přikryl, 15. Bucha. ŽK: Žitný, Shejbal, Ljevakovič - Bucha, Hájek, Šeda. ČK: 40. Shejbal (Teplice). Rozhodčí: Ardeleanu – Pelikán, Novák. Diváků: 2 107.

FK Teplice: Grigar – Vondrášek, Jeřábek, Shejbal, Krob – Ljevaković, Kučera – Hora, Moulis (32. Hyčka) – Jindráček (77. Trubač), Žitný (42. Hošek).

FK Mladá Boleslav: Šeda – Fulnek, Hájek, Jugas, Křapka – Bucha (46. Takács), Hubínek, Přikryl, Mešanović, Wiesner (73. Mareš) – Komličenko (65. Mašek).