Kde se kope do míče, tam je Petr Polanka. Obránce Čejetic je futsalovou legendou boleslavského Malibu, zároveň také českým reprezentantem ve footgolfu. Ještě předtím, než se jedním gólem podílel na víkendové remíze Čechie s vrutickým Slavojem, si střihl v Itálii v dresu slovenského Vionu několik zápasů na mistrovství světa klubů v plážovém fotbale.

K fotbalu na písku se přitom dostal teprve nedávno: „Celkově mě ten příběh překvapil, když se za ním ohlédnu. Byla to i souhra nějakých okolností, sám jsem to ani neplánoval. Začalo to v Malibu, kde už skoro 15 let hraju futsal. S tím že zkusíme i nějaký jiný sport, mělo to pro nás být zároveň zpestření letní pauzy. Přihlásila se Amatérská liga v plážovém fotbale,“ začíná vyprávění o cestě do Aleghra Petr Polanka.

A pokračuje: „Mám rád nové výzvy, všechny nové sporty, kde se kope nebo hraje s míčem. Určitě jsem to chtěl zkusit, první zápas mě chytnul, dal jsem i nějaké góly. Odehrál jsem celou Amatérskou ligu, která se mi moc líbila, až na ten první zápas, který jsme hráli asi v osmi stupních a pršelo.“

Následovala angažmá v superligové Dukle Praha: „Sport je progresivní, nadchnul mě. Když pak přišla nabídka z Dukly zkusit si Superligu, tak jsem neváhal. Bylo to skrze letní pauzu, kdy se nehraje fotbal ani futsal. Okamžitě jsem kejvnul a zahrál jsem si i nejvyšší soutěž v Česku. Pak už to vypadalo, že pro mě sezona skončila, ale ozval se slovenský Vion, jehož kostra hraje právě za Duklu. Pozvali mě na World Winners Cup, klubové mistrovství světa.“

Ilustrační foto
Šlágr o čelo tabulky přinesl bezbrankovou plichtu a čtyři žolíky

Najednou se ocitl na jednom hřišti s nejlepšími hráči světa, vesměs reprezentanty svých zemí. Vion se navíc dostal do skupiny smrti, kde poměřil síly i s pozdějšími vítězi turnaje z Neapole. Na zápas s nimi nezapomene. Kromě vysoké porážky si odnesl z utkání i jeden vstřelený gól. Jeho dělovka z poloviny hřiště do šibenice patřila nakonec k nejhezčím gólům celého turnaje.

„Za tu moji krátkou působnost v plážáku jde asi o nejhezčí gól. Zpětně se ukázal ještě jako cennější, protože jak se říká: Gól mistrům světa nedáš každý den… I z tohohle pohledu si ho cením nejvíc v tomhle sportu a určitě na něj nikdy nezapomenu,“ komentuje svoji trefu Polanka.

Jeho slovenský tým na závěr turnaje alespoň porazil v zápase o umístění portugalské CB Viseu. „Jak se říká u nás v Čechách i na Slovensku: Konec dobrý, všechno dobré. Takže to platí určitě. Nálada i přes porážky nebyla špatná, ale nikdo nechce dostávat příděly, takže jsme se snažili aspoň poslední zápas vyhrát, trošku se z toho oklepat, což se podařilo. Asi budu mluvit i za kluky, že na téhle úrovni a vzhledem k tomu, jaký jsme tam měli kádr oproti jiným, se dá tahle výhra považovat za nějaký dílčí úspěch,“ hlásí Polanka.

ČFL B, 10. kolo: FK Mladá Boleslav B - FK Chlumec n. C. (2:3), 8. 10. 2023
Juniorka propad nezastavila, v Brozanech vedla jen krátce

Vzhledem k jeho sportovním aktivitám jej přítelkyně s dcerou doma moc nevidí: „Musím poděkovat rodině, která nejenže je velmi tolerantní, ale navíc mě v mých aktivitách podporuje a například na zápasy plážáku byli často přítomni, protože dceři prostředí areálu a písek samozřejmě taky učaroval,“ říká čejetický plejer.

A dodává: „Když mě nějaký sport chytí, tak se od něj těžko odpoutávám. Je to určitě na úkor něčeho. Zkombinovat to ještě s velkým fotbalem je časově těžší, ale zároveň jsem si udělal takové dílčí časové minisezony, když to tak řeknu. Zároveň to zapadá za sebe, každý ten sport se hraje v podstatě v jiném časovém období, takže se to dá napasovat na sebe a tolik se to nebije mezi sebou. Do příští sezony to ale budu muset skloubit ještě nějak lépe. Plážák mě každopádně zaujal, ten bych tam určitě rád ponechal.“