Pro ilustraci, jak „špatné“ to s letošními sestupovými počty nejspíš už brzy bude, je třeba se vrátit do poslední kompletně odehrané sezony. Řeč tedy bude o ročníku 2018/2019. Z krajského přeboru se tehdy poroučely o patro níž tři týmy, ze dvou skupin I. A třídy pět, z pěti I. B třídy jedenáct. To všechno při sestupu „obvyklých“ dvou celků ze tří skupin českých divizí. Právě ta je pro pohyby v kraji určující – a platí tu přímá úměra: za každý nezdar v divizi, jeden černý Petr navíc v každé krajské třídě.

Letos se zatím ve čtvrté nejvyšší „lize“ schyluje k situaci, na kterou v rozpisech soutěží někde dokonce ani nestačí tabulky. Po už jistých sestupech dvou českých týmů z Fortuna národní ligy (Ústí nad Labem a Viktoria Žižkov) musí z ČFL dolů čtyři týmy a z divize deset. O jeden se mohou tato čísla ještě navýšit, pokud žádný z týmů ČFL nakonec neprojde do druhé ligy.

I při sestupu tří týmů z každé divizní skupiny plus nejhoršího z třinácté příčky je pro Středočeský kraj situace zatím kritická. Na nechtěných pozicích se čtyři kola před koncem nachází osm týmů!

I když teoreticky nemůže odvrátit pád zatím jediný - Tatran Rakovník, vyplutí většího počtu Středočechů není příliš reálné. A v některých případech už ani matematicky možné. Vyžádalo by si jednak totální obrat v kurzu dosavadních výsledků. Navíc by se muselo uskutečnit na úkor soupeřů z jiných krajů a třeba ve skupině B je už nyní jasné, že předposlední Dobříš se může udržet už jen na účet slánského SK. V „céčku“ patří „krajánkům“ pět ze sedmi nejspodnějších příček… Některý se ještě může utrhnout a udělat bodovou šňůru, ale všichni těžko.

Pokud tedy v klubech hrajících v kraji nechtějí spoléhat na scénáře z oblasti sci-fi a konspirací, musejí počítat s tím, že se konečné účtování nebude příliš lišit od aktuálního stavu. Ten posílá z přeboru devět týmů, tedy více než polovinu, z I. A tříd 12 a z I. B tříd 19… V klidu tak nemohou být například ani týmy s pětačtyřiceti body na kontě. Právě tolik jich nasbíraly v přeboru šesté Tuchlovice. Povltavská FA B, která má o pouhé dva méně, je momentálně pod čarou…

V I. A třídě jsou na tom účastníci obdobně. „Nedokážu si to příliš představit. Namočené jsou i mančafty s opravdu dobrými kádry. Za dobu, co jsme v I. A třídě, nepamatuji, že by padalo tolik mančaftů,“ komentuje situace výstižně například trenér Luděk Holub, jehož Dolní Bousov se s 32 body „třese“ o bytí na deváté příčce skupiny B.

Které středočeské týmy by momentálně sestupovaly? (k 25. květnu)

Z ČFL: SK Rakovník

Z divize: Hořovice, Sedlčany, Beroun (skupina A), Dobříš, Tn Rakovník (skupina B), Tochovice, Kutná Hora, Horky (skupina C)

Z krajského přeboru: Povltavská FA B, Kosoř, Poříčí n. S., Boh. Poděbrady, Český Brod B, Nymburk, Vlašim B, Lhota, Lysá n. L.

Z I. A třídy: Zdice, Velká Dobrá, Sedlec-Prčice, Libušín, Mníšek p. B., odstoupivší SK Rakovník B (skupina A), Divišov, Pěčice, Jesenice, Záryby, Rejšice, FC Mělník (skupina B)

Z I. B třídy: Velké Přítočno, Lubná, Rudná, odstoupivší Klobuky (skupina A), Lužec, Holubice, Líbeznice, Velký Borek (skupina B), Liblice, Rožďalovice, Žiželice (skupina C), Říčany, Kondrac, Suchdol, Senohraby (skupina D), Rožmitál p. Tř., Černolice, Petrovice, Daleké Dušníky (skupina E)