Kralupy, které na nejnižším krajském "levlu" zdržela víceméně právě jen pandemie, jsou pryč. Jejich hodně zdatný jarní pronásledovatel ze Staré Boleslavi jakbysmet. Kdo po obou bodově i kvalitou odskočených týmech, které v odvetách dopřály soupeřům pouhopouhé dva body, převezme vládu?

V popředí tabulky by se určitě měl pohybovat někdo z kvarteta sestoupivšího z A-třídy, což se jeví pravděpodobnější u Záryb a Pěčic, než u Mělníka a Rejšic.

Zkušenosti z mělnicko-boleslavské soutěže pak určitě prodá i některá z tradičních značek. Stejně jako loni by nahoře mělo hrát béčko divizních Kosmonos, zatímco od Byšic se repríza bronzu čekat nedá.

Překvapit by pak klidně mohl jeden ze dvou čerstvých okresních šampiónů. Pro další divizní béčko – to benátecké – nebude účast v kraji úplně nová, pro Všestudy půjde o velkou premiéru.

FC Mělník, Rejšice, Záryby. Pěčice. Čtveřice hrající na jaře o patro výš se potkává znovu. Kromě Mělníka, který si A-třídu vykopal těsně před covidem, šlo o její dlouhodobější inventář. Povede se bleskový návrat?

Mělničtí měli už během jara znatelné problémy s kádrem. A to celkem nasadili do soutěže na 35 hráčů. Jenže řady postupně řídly a mezery museli pravidelně látat dorostenci. Nejasné bylo ještě v polovině prázdnin i trenérské vedení poté, co v závěru ročníku skončil Jan Liška. Boj o čelo se za daných okolností očekávat nedá.

Na soutok by se soupeřům každopádně mělo jezdit raději než dřív. Tým bude hrát domácí zápasy na o poznání útulnějším stadionku na Polabí, který pamatuje ještě třetiligovou slávu a zpět do parády jej v poslední dekádě vrátila TJ EMĚ (dříve Botafogo).

Program úvodního kola (20. a 21. srpna): Bakov n. J. – Pěčice, Velvary B – Libčice, Všestudy – Rejšice, Kosmonosy B – FC Mělník, Byšice – Benátky n. J. B, Chotětov – Záryby, Hovorčovice – Lužec

Naučit se znovu vyhrávat, to bude úkol také pro Rejšice. Ty zažily bodově podobně tristní sezonu jako poslední Mělník. Šlo patrně o odraz ne úplně zvládnuté dlouhodobější obměny kádru v kombinaci s absentující mládežnickou základnou. V zimě v Rejšicích dokonce řešili úplnou klubovou existenci. Krizi se ale povedlo dobrým posílením zahnat a na jaře už to hlavně herně nebyla úplná katastrofa. Bodová ztráta z podzimu ale zůstala i tak markantní.

V zimě příchozího trenéra Kokošku nadále čeká dost práce, jak potvrdil i start přípravy a porážka 1:2 s jedním z nových soupeřů Bakovem. „Stále prohráváme, stále prohráváme. Jak vyhrajeme, určitě se ozvu,“ glosoval to ale s nadhledem trenér působící v minulosti o hodně úrovní výš.

Těžkou hlavu si ze sestupu nedělali v Zárybech. Omlazený kádr trpěl klasickými nemocemi – slabá efektivita, individuální chyby. Na jaře se bodově chytil až když už bylo pozdě. Na čem stavět ale rozhodně u Labe mají. Tím spíš, když se až na jednu výjimku (Hrčka – Brandýs?) nejspíš podaří kádr udržet. Ve hře jsou navíc podle jednoho z trenérů Šindeláře i některé posily. Cíle pak odpovídající: „V soutěži je několik velmi kvalitních týmů, rozhodně chceme hrát v popředí tabulky,“ vyhlásil Šindelář.

Nejvyšší ambice by před sebe měli klást v Pěčicích. Sestup je potkal i s 33 body na kontě. Na rozdíl od Rejšic tam zvládli přestavbu dlouho stabilně fungujícího kádru zalepit z vlastních zdrojů a sázka na mládí už nese ovoce. Na jména odchovanců jako Jonáš Makovec nebo Samuel Hellmiss příznivci jistě v blízké budoucnosti natrefí.

Čerpat z nováčkovského elánu mohou v Benátkách a nejspíš ještě o něco víc ve Všestudech. Rezerva divizního klubu se do kraje vrací po necelých pěti letech. V roce 2017 odehrála po předešlém pěkném pátém místě pouze podzim. Z jarní části se odhlásila. Sázka na mládí tenkrát nevyšla.

Teď už by něco podobného hrozit nemělo, byť mladí hráči dostanou hodně prostoru i tentokrát. V případě potřeby ale mohou pomoci členové A-týmu. Ten je v porovnání se zmíněnou sezonou o dvě patra výš. A právě to je i hlavní důvod, proč se rezerva do kraje vrací. „Skok mezi divizí a okresním přeborem je velký, a jestliže chceme rozehrávat hráče z áčka, okresní přebor je neadekvátní soutěž,“ uvítal postup předseda klubu Marek Mařík.

Ani s áčkaři v zádech nečeká jednoduchou soutěž. „Hrají tam kvalitní týmy jako Bakov nebo Chotětov. Po poslední zkušenosti je náš cíl jednoznačný, nesestoupit a neudělat ostudu. Vše závisí také na kádru divizního áčka.“

Do kraje se už dřív mohli podívat také ve Všestudech. Mezi Vltavou pod Kralupy a dé-osmičkou si ale počkali až na postup z prvního místa. To se po doplnění kádru během uplynulého roku podařilo. U Lorenců - otec dělá Viktorii předsedu a syn jediný tým trénuje - věří, že kádr má kvalitu i na vyšší soutěž.

„I jako nováček se budeme chtít ukázat. Kluci se těší, je to pro ně zase nová výzva. Jako cíl jsme si dali znovu hrát zajímavý fotbal a pokusit se umístit ve středu tabulky,“ odkrývá karty trenér Ivo. Především s na jaře ještě o dvě patra výš hrajícími celky čeká hodně pernou zkušenou.

Z loňských účastníků soutěže pak přicházely nejzajímavější informace především z Byšic. Ty mají za sebou historicky nejlepší sezonu v kraji, na vylepšování třetího místa to ale na startu přípravy zrovna nevypadalo. Trenér Daniel Hnízdil měl v hlavě především stabilizování kádru a vyhnutí se bojům o záchranu.

O ústupu napovídalo už jaro, kdy tým zůstal hodně dlužen vlastnímu podzimu. I to se pak nejspíš promítlo do posezonního úprku podle prvotních zpráv až sedmi hráčů základu. Kromě jiných šel o dům dál, konkrétně do svého předešlého na Vysokou, i nejlepší střelec soutěže Josef Gabčo. „Zapojíme hráče z béčka a na dalších nadále pracujeme,“ smiřoval se kouč se startem od nuly.

Návrat do lepší poloviny tabulky by rádi v Bakově. Podobně jako v Chotětově klub disponuje ustáleným kádrem a hráči vesměs z vlastní líhně. Bakov testuje několik dalších z blízkého okolí. Na odchodu je pak zkušený útočník David Boško, který bude nově kopat v blízkosti svého nového bydliště v Dolním Bousově. „S tréninkovou morálkou jsem zatím spokojen,“ pochvaloval si kouč Bakova Jaroslav Kamenický.