„Byl jsem osloven, jestli se nechci pokusit o zázrak. Kouzelník nejsem, ale z boje neutíkám,“ řekl 52letý lodivod.

Favorit u Jizery udeřil dvakrát během dvou minut. Domácímu obránci v 11. minutě uskočil smolně nakopnutý míč ve vápně před Fabiána, který na sebe natáhl pozornost tří hráčů a předložil před bránu. Kosmonoský kanonýr Vratislav Kořínek poděkoval pěknou placírkou pod břevno.

Vzápětí se na stejném místě na pravé straně šestnáctky dostal Tomáš Fabián k míči znovu a zakončil sám rovnou do sítě.

Horky se z dvojitého úderu rychle otřepaly a vzápětí daly zápasu nový náboj. Madi vyslal do úniku Cykala, jehož ránu zastavil v pokutovém území Kosmonos rukou Žižka. Sám ukrajinský útočník pak bezpečně proměnil penaltu – 1:2.

Ilustrační snímek.
Trest za vyraženou kartu. Brankář Bakova nestihne ani start podzimu

Vyrovnat mohl vzápětí po zpětné přihrávce Pluchy mladšího zblízka Pánek, jeho bombu však kosmonoský brankář Hartych vyrazil. Tím však horecký nápor skončil, zbytek poločasu a čtvrt hodiny z druhého se především bojovalo o střed hřiště. Mladý rozhodčí Šůma rozdal deset žlutých karet, z toho osm hráčům a po jedné trenérům.

„Po penaltě jsme se až do přestávky prezentovali ustrašeným výkonem. Po výměně stran jsme zlepšili pohyb, držení míče a získávali jsme odražené balony, a tím se naše hra zvedla. Pomohlo nám i trojnásobné střídání,“ uvedl k průběhu zápasu trenér Kosmonos Michal Mašek.

Právě jeden z noviců hromadného střídání Aleš Kohout hned v 63. minutě vybídl po průniku do šestnáctky zpětně Fabiána, který si míč zpracoval na dlouhou nohu a druhým dotekem z malého vápna napnul síť.

Výsledkový servis: Jak si o víkendu vedl váš oblíbený fotbalový tým?

Exligový záložník byl klíčovým mužem hostů, během zápasu vystřídal oba kraje i střed zálohy a Horky zdrtil dvěma góly a asistencí. Více střel za celý zápas na horeckou bránu nemířilo. „Všechny tři góly byly podobné, po zbytečné ztrátě a rychlém přechodu soupeře dopředu,“ litoval Tomáš Plucha.

Za domácí mohl odpovědět po Livorově přistrčení Jehor Cykalo, jehož tečovaná střela z úhlu skončila těsně vedle. V 82. minutě se již Cykalo radoval, když po skvělé Pecháčkově kolmici tváří v tvář obhodil Hartycha, ale víc než snížení na 2:3 domácí nestihli.

„Po týdnu tréninku šlo o to, spíše kluky navést a namotivovat k soubojovému chování, což se nám asi povedlo. Utkání nebylo úplně špatné, akorát jsme nevyužili nějaké příležitosti a soupeř, který měl kvalitu v přechodové fázi, trestal,“ zhodnotil svou premiéru v Horkách Tomáš Plucha.

„Tentokrát jsem mnohonásobně rád za zisk tří bodů, protože o nás celý týden kolovaly zvěsti, že zápas vypustíme a necháme všechny body na půdě soupeře ohroženého sestupem,“ komentoval vítězství trenér Kosmonos Michal Mašek.

Po herně nevydařeném utkání s Tochovicemi hráčům naordinoval volnější týden. „Jeden trénink jsme úplně zrušili a zbylé dva se nesly spíše v zábavném duchu, aby si kluci mentálně odpočinuli,“ prozradil podrobnosti z přípravy, která v Horkách vedla k povedenému úvodu. Ten nakonec rozhodl.

Brankář Mladé Boleslavi Jan Šeda
V Boleslavi prodloužili další "mazáci", ze Sigmy přichází Látal

Horky – Kosmonosy 2:3 (1:2)

Branky: 22. z PK a 82. Cykalo – 13. a 63. Fabián, 11. Kořínek. Rozhodčí: Šůma. ŽK: 4:6. Diváků: 115. Střely na bránu: 4:3. Rohy: 3:2.

Horky: Fülöp – Horák (64. Kamlach), Foungala, Šlehofer, Tarasjuk – Livora (76. Bílek), Plucha (76. Prokorát), Pánek, Pecháček, Madi – Cykalo.

Kosmonosy: Hartych – Marek, Žižka, Podzimek, Šimáček – Fabián, Smetana, Maryška (61. Král), Motyčka (61. Kubelka) – Mulligan (61. Kohout), Kořínek (90. Zeman).