„Byl jsem osloven, jestli se nechci pokusit o zázrak. Kouzelník nejsem, ale z boje neutíkám,“ řekl 52letý lodivod.

Favorit u Jizery udeřil dvakrát během dvou minut. Domácímu obránci v 11. minutě uskočil smolně nakopnutý míč ve vápně před Fabiána, který na sebe natáhl pozornost tří hráčů a předložil před bránu. Kosmonoský kanonýr Vratislav Kořínek poděkoval pěknou placírkou pod břevno.

Vzápětí se na stejném místě na pravé straně šestnáctky dostal Tomáš Fabián k míči znovu a zakončil sám rovnou do sítě.

Horky se z dvojitého úderu rychle otřepaly a vzápětí daly zápasu nový náboj. Madi vyslal do úniku Cykala, jehož ránu zastavil v pokutovém území Kosmonos rukou Žižka. Sám ukrajinský útočník pak bezpečně proměnil penaltu – 1:2.

Vyrovnat mohl vzápětí po zpětné přihrávce Pluchy mladšího zblízka Pánek, jeho bombu však kosmonoský brankář Hartych vyrazil. Tím však horecký nápor skončil, zbytek poločasu a čtvrt hodiny z druhého se především bojovalo o střed hřiště. Mladý rozhodčí Šůma rozdal deset žlutých karet, z toho osm hráčům a po jedné trenérům.

„Po penaltě jsme se až do přestávky prezentovali ustrašeným výkonem. Po výměně stran jsme zlepšili pohyb, držení míče a získávali jsme odražené balony, a tím se naše hra zvedla. Pomohlo nám i trojnásobné střídání,“ uvedl k průběhu zápasu trenér Kosmonos Michal Mašek.

Právě jeden z noviců hromadného střídání Aleš Kohout hned v 63. minutě vybídl po průniku do šestnáctky zpětně Fabiána, který si míč zpracoval na dlouhou nohu a druhým dotekem z malého vápna napnul síť.

Exligový záložník byl klíčovým mužem hostů, během zápasu vystřídal oba kraje i střed zálohy a Horky zdrtil dvěma góly a asistencí. Více střel za celý zápas na horeckou bránu nemířilo. „Všechny tři góly byly podobné, po zbytečné ztrátě a rychlém přechodu soupeře dopředu,“ litoval Tomáš Plucha.

Za domácí mohl odpovědět po Livorově přistrčení Jehor Cykalo, jehož tečovaná střela z úhlu skončila těsně vedle. V 82. minutě se již Cykalo radoval, když po skvělé Pecháčkově kolmici tváří v tvář obhodil Hartycha, ale víc než snížení na 2:3 domácí nestihli.

„Po týdnu tréninku šlo o to, spíše kluky navést a namotivovat k soubojovému chování, což se nám asi povedlo. Utkání nebylo úplně špatné, akorát jsme nevyužili nějaké příležitosti a soupeř, který měl kvalitu v přechodové fázi, trestal,“ zhodnotil svou premiéru v Horkách Tomáš Plucha.

„Tentokrát jsem mnohonásobně rád za zisk tří bodů, protože o nás celý týden kolovaly zvěsti, že zápas vypustíme a necháme všechny body na půdě soupeře ohroženého sestupem,“ komentoval vítězství trenér Kosmonos Michal Mašek.

Po herně nevydařeném utkání s Tochovicemi hráčům naordinoval volnější týden. „Jeden trénink jsme úplně zrušili a zbylé dva se nesly spíše v zábavném duchu, aby si kluci mentálně odpočinuli,“ prozradil podrobnosti z přípravy, která v Horkách vedla k povedenému úvodu. Ten nakonec rozhodl.

Horky – Kosmonosy 2:3 (1:2)

Branky: 22. z PK a 82. Cykalo – 13. a 63. Fabián, 11. Kořínek. Rozhodčí: Šůma. ŽK: 4:6. Diváků: 115. Střely na bránu: 4:3. Rohy: 3:2.

Horky: Fülöp – Horák (64. Kamlach), Foungala, Šlehofer, Tarasjuk – Livora (76. Bílek), Plucha (76. Prokorát), Pánek, Pecháček, Madi – Cykalo.

Kosmonosy: Hartych – Marek, Žižka, Podzimek, Šimáček – Fabián, Smetana, Maryška (61. Král), Motyčka (61. Kubelka) – Mulligan (61. Kohout), Kořínek (90. Zeman).