Ženu rehabilitoval břeclavský okresní soud 22. října loňského roku. Uznal, že její věznění v Československu nemělo právní podklad. „Tehdy devatenáctiletou paní Meisner zadržela pasová kontrola ve vlaku u Břeclavi, a následně ji předala do vazební věznice Praha-Ruzyně. Po dvou týdnech ji letecky vyhostili z Československa a předali východoněmecké státní bezpečnosti,“ přiblížil advokát a specialista na případy rehabilitace Lubomír Müller.

Ministerstvo spravedlnosti v návaznosti na rozhodnutí okresního soudu přiznalo ženě, která nyní žije v německém Norimberku, odškodnění ve výši 1853 korun. „Převážnou část této sumy tvořila náhrada ušlého výdělku ve výši 88,33 korun na den. Na to Meisner požádala, aby jí odškodnění zvýšili,“ popsal Müller.

Ilustrační foto.
Lidé potřebují nakoupit. V Pohořelicích na to mají facebookovou skupinu

Úředníci ministerstva jí na náhradě na výdělku nic nepřidali. „Nepřiznali jí ani náhradu nemateriální újmy. Ale uznali, že její žádost vyřídili se zpožděním, a tak jí 21. října doplatili částku dvacet korun představující úroky z prodlení částky 1853 korun od 4. května do 10. června letošního roku,“ prezentoval advokát.

Odškodnění vnímá jako nepřiměřeně nízké. „Samotná výše odškodnění pro rehabilitované osoby tedy zůstává nadále směšná. Pozitivní ovšem je, že pokud ministerstvo spravedlnosti nedodrží zákonnou šestiměsíční lhůtu k vyřízení žádosti, zašle žadateli, bez soudních tahanic, alespoň úrok z prodlení,“ okomentoval Müller.