Ve Fakultní nemocnici v Motole aktuálně působí 103 budoucích lékařů. Jde o studenty 2. až 5. ročníků lékařských fakult. „Nejvíce pomáhají na odběrových místech, na covid jednotce, na pneumologické klinice a napříč nemocnicí všude, kde je potřeba,“ uvedla mluvčí Pavlína Danková.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pracuje mediků ještě více, konkrétně přes 150. „Naše situace je momentálně personálně stabilizována, což se ale samozřejmě může změnit,“ dodává mluvčí Tereza Romanová.

Zapojení mediků do činnosti odběrového centra připomněla i její kolegyně ze Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková. Tam jich působí přes osm desítek. „Dalších třicet až padesát poptáváme pro práci na klinikách,“ uvedla Heřmánková. Medici, s nimiž nemocnice spolupracuje již od jara, jsou vedle odběrového centra nasazováni i v rámci základní ošetřovatelské péče a pomocných prací.

KRVE JE CELKEM DOST, horší je to s plazmou. Její odběr totiž trvá přes hodinu./Ilustrační foto
Dárců plazmy na léčbu covidu je málo

Vedle studentů 2. až 6. ročníků lékařské fakulty by VFN dle Heřmánkové potřebovala i studenty jiných zdravotnických oborů: všeobecná sestra a zdravotnický záchranář.

Primátor Hřib ve čtvrtečním tiskovém prohlášení a vyjádření na sociálních sítích uvedl, že chce rovněž „nabídnout pomocnou ruku“. 

„Mým cílem je motivovat lidi, kteří mají lékařské vzdělání, ale v oboru podobně jako já nepracují, aby se zapojili a pomohli nemocnicím, které jsou kvůli nedostatku personálu nuceny během současné krize ohledně nemoci covid-19 omezovat provoz,“ napsal a dodal, že pomáhat mohou i lidé bez zdravotnického vzdělání – například díky kurzu Českého červeného kříze pro dobrovolný pomocný personál. Vyléčení z koronavirové nákazy zase mohou darovat krevní plazmu s protilátkami.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman
Ceremoniál k 28. říjnu se konat nebude. Ať si Hřib nafackuje, vzkázal Mynář

Podle Hřiba nehrozí, že by vedení metropole bylo jeho dobrovolnickou činností v nemocnici rozkolísáno. „Budu se i nadále účastnit jednání krizového štábu i městské rady,“ slíbil primátor a vyzval občany k odpovědnosti a dodržování vládních opatření i hygienických zásad známých pod značkou 3R.

Nemocniční „vedlejšák“ není pro člověka ve funkci primátora hlavního města Prahy výjimkou. Současný opoziční zastupitel a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) si před lety brával noční služby ve vinohradské nemocnici. Svoboda je gynekolog.

Hlásí se i bývalí zaměstnanci

Podobná situace jako v Praze panuje také ve středních Čechách. Když se před týdnem ředitel Masarykovy nemocnice Rakovník Tomáš Jedlička obrátil na veřejnost s výzvou, aby se přihlásili lidé, kteří by mohli pomoci jako dobrovolníci, mělo to velký ohlas.

„Nyní u nás působí 12 dobrovolníků; mediků je osm,“ řekl Jedlička Pražskému deníku s tím, že spektrum lidí, kteří se hlásí, je velmi rozmanité. Nechybí ani vysokoškoláci s nezdravotnickým vzděláním. „Nejprve s nimi musíme promluvit, jakou mají představu, a to i časovou,“ připomněl. Pak se rozhodne o zařazení.

„Někdo zajišťuje pomocné logistické práce jako třeba pomoc s dovozem jídla nebo s přesunem materiálu, někdo základní ošetřovatelské úkony včetně krmení pacientů,“ konstatoval Jedlička.

Podobně hovořil Pavel Hoffmann, zástupce ředitele Oblastní nemocnice Kolín, kde nyní působí 12 dobrovolníků. Tlumočil informace hlavní sestry Ireny Šandové, podle níž zastávají pomocné práce při ošetřování pacientů a i zde někteří pomáhají krmit. „Jací lidé se hlásí? To je velmi různorodé, věkově i z hlediska kvalifikace; někdy se přihlásí i bývalí zaměstnanci,“ dodal zástupce ředitele.

Jinde zatím nabídky dobrovolníků jen registrují a připravují se na jejich možné využití.

Thomayerova nemocnice
Lůžek je dostatek, hlásí pražské nemocnice. Prozatím