„Nejhlasitějším“ kritikem však byl Tomio Okamura, poslanec a lídr SPD se chopil příležitosti „zabrousit“ do komunální politiky v Praze. Jeho facebookový příspěvek sdílela více než tisícovka lidí. Okamura nazval Prague Pride „homosexualistickým“ festivalem a schválení dotace považuje v době, kdy firmy kvůli situaci s infekční virózou covid-19 krachují a lidé přicházejí o práci, jako nepochopitelný.

Pochod Prague Pride prošel 11. srpna 2018 centrem Prahy.
Zákaz protestu proti Prague Pride. Policie pochybila, rozhodl soud

„Myslím, že v současné krizové době by se tyto peníze daly využít mnohem lépe. Navíc si myslím, že mnozí slušní homosexuálové ani neusilují o to, aby museli po městě pochodovat polonazí v exhibicionistických kostýmech a chtějí v klidu žít a nechtějí, aby byli s tímto spojováni,“ pokračoval Okamura a připojil další příklady magistrátních dotací pro neziskové organizace – nechybí zmínka o islámu, migrantech, „sluníčkářích“ či podpora tradiční rodiny.

Na Okamurův příspěvek (především) pro příznivce hnutí SPD zareagoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) twitterovým příspěvkem, kde naopak více než půl milionu korun na přípravy „duhového“ festivalu hájil. Hřib zdůraznil, že dotace není pouze na průvod pražskými ulicemi, kterým Prague Pride tradičně vrcholí. Peníze organizátoři využijí na celotýdenní „osvětový a vzdělávací“ program, kam patří třeba přednášky nebo workshopy.

Obnovíme ekonomiku po covidu, hájí dotaci Hřib

„Kvůli Prague Pride přijíždí do Prahy desetitisíce lidí a konzumují služby. Podporujeme tak obnovu ekonomiky po covidu. Vyplatí se to i prodejcům sushi setů,“ oplatil primátor Okamurovi jeho rýpnutí. Hřib narážel na kauzu z roku 2018, kdy poslancům z adresy šéfa SPD přišel e-mail s předvánoční slevovou nabídkou sushi a souvisejících produktů. Okamura však toto „podnikání“ popřel a s tím, že jde o podvrh, se mu omluvil tehdy také Jan Čižinský (Praha sobě), jeden z magistrátních lídrů, poslanec a starosta Prahy 7.

Hřib kromě popíchnutí politického rivala v dalších příspěvcích tvrdí, že grant na podporu cestovního ruchu ve výši 650 tisíc korun doporučili schválit odborní hodnotitelé v rámci grantové komise magistrátu a i když je částka kvůli seškrtanému rozpočtu metropole nižší než v minulých letech, podpora města má u této akce smysl kvůli poměru „cena–výkon“.

Argument, že dotace pro Prague Pride je jednou z nejefektivnějších forem podpory zahraničního turismu, použil pražský primátor i v odpovědi koaličnímu zastupiteli Wolfovi, jenž navrhoval peníze využít pro matky samoživitelky. Právě lidovecký politik pomohl k tomu, že v březnu zastupitelstvo hlavního města návrh radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě) neschválilo.

Pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě) se zlobí, že zastupitelé nepodpořili dotaci na akci Prague Pride 2021.
„Co dokáže jeden blbej lidovec!“ Jak zastupitelé nedali dotaci na Prague Pride

„Do Prahy na tu akci dorazí desetitisíce turistů – v době, kdy jsme vděční za každého jednoho. To samozřejmě znamená příjmy pro poskytovatele služeb, a to zase vyšší výplaty a vyšší výběr daní. A vyšší výběr daní znamená možnost podpořit matky samoživitelky,“ vysvětlil Hřib.

Wolf přitom na čtvrtečním zasedání kritizoval rovněž opakované hlasování a ironicky situaci komentoval: „Máme duben, v březnu jsme tady tuto akci měli, dali jsme o ní hlasovat, a neprošla. Když neprojde dnes, tak budeme o ní hlasovat v květnu. Když neprojde, budeme o ní hlasovat v červnu…“

Piráti udělají v průvodu kampaň, vadí lidovci

Jako důvod svého nesouhlasu s dotací pro Prague Pride uvedl také každoroční účast zástupců Pirátů v „duhovém“ průvodu. Podle něj by mohli kandidáti České pirátské strany využít festival dva měsíce před sněmovními volbami ke kampani. Dříve se přitom na akci objevovala i exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO), jejíž koalice byl Wolf součástí.

Jak píší Konzervativní noviny, Wolfovi „byly odpovědí osobní útoky podkreslené citovým vydíraním ze strany Pirátů a členů Prahy sobě“. Pirátské zastupitelky Eva Horáková a Aneta Heidlová podezření ze zneužití LGBT+ festivalu k předvolební kampani odmítly. V diskuzi navrhli opoziční politici Ondřej Prokop (ANO) a Martin Sedeke (ODS) alespoň snížení částky pro Prague Pride. Nakonec však prošel Hřibův návrh.

Hlavním tématem 11. ročníku festival Prague Pride bude „coming out“ (veřejné přiznání sexuální orientace). Pořadatelé chtějí uspořádat akci v termínu od 2. do 8. srpna, ačkoliv panuje nejistota, jak budou vypadat v létě koronavirová pravidla.

Ředitel festivalu Tom Bílý na webových stránkách popsal, proč je konání Prague Pride v této těžké době důležitější než kdy dřív: „Během více než rok trvajícím šíření covid-19 nastalo mnoho momentů, kdy se ukázalo, že LGBT+ lidé jsou stále občany druhé kategorie. Jmenovat můžeme například nerovná opatření týkající se manželství/registrovaného partnerství.“