Osmnácti úspěšným uchazečům se na Masarykově univerzitě třeba otevře možnost stát se klinickým embryologem. „Ta byla v minulosti podmíněná náročným dovzděláním v mnoha specializovaných embryologických a zdravotnických disciplínách. Nový program bude všechny potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti předkládat už při studiu,“ uvedl garant nového programu Aleš Hampl.

Poprvé se studenti na stejné univerzitě přihlásí na bakalářský studijní program filozofické fakulty Tlumočnictví českého znakového jazyka. „Reagujeme tím na snahu začleňovat lidi se specifickými potřebami čím dál více do běžného života,“ odůvodnila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přes dvacet bakalářů a téměř padesát magistrů nastoupilo v letošním školním roce do zcela nového studijního programu Vysokého učení technického Environmentálně vyspělé budovy. Dříve byly jednotlivé složky studia roztříštěné ve více oborech. „Pokud chceme vytvořit chytrou budovu, která je energeticky úsporná, nabízí zdravé vnitřní prostředí a je šetrná k vnějšímu prostředí, musí na sebe vše navazovat,“ sdělil garant programů Milan Ostrý.

Absolventi oboru, který na univerzitě promýšleli pět let, budou navrhovat stavební konstrukce a zároveň také rozumět vhodnému vytápění či osvětlení.

I na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity mají novinku s názvem Profesní zemědělství. „Neobsahuje předměty obecných disciplín, je zaměřený na potřeby dnešního zemědělství,“ sdělil mluvčí školy Filip Vrána.

Nové obory

Vysoké učení technické: Environmentálně vyspělé budovy, na stavební fakultě bakalářský i magisterský obor
Masarykova univerzita: Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví Embryolog, Tlumočnictví českého znakového jazyka
Mendelova univerzita: Profesní zemědělství, Otevřená informatika, Automatizace řízení a informatika, Technologie a management zpracování dřeva