Natáčeli tam Četnické humoresky. Jaselská kasárna v Brně: blíž velké proměně

Sporná lokalita Jaselských kasáren v Brně je blíž k proměně na místo pro bydlení. Zastupitelé nejspíš schválí vydání změny územního plánu Brna pro lokalitu.
Každý den cestou do školy kolem nich projíždí šalinou. Lokalitu Jaselských kasáren kvůli dlouholetému chátrání nepovažuje za přívětivé místo, i když se nachází v atraktivní lokalitě blízko centra Brna. „Je škoda, že je takový areál uprostřed města nevyužitý. Podle mého názoru je vhodné tam postavit byty,“ okomentovala Brňanka Tereza Šenkyříková. Proměnu území v lokalitu s bytovými domy umožní změna stávajícího územního plánu Brna pro oblast.
Díky ní může investor v místě bývalých kasáren zahájit výstavbu budov s přibližně devíti sty byty a další související infrastruktury. „Stavbaři tam například postaví i propojovací komunikaci mezi Štefánikovou a Dělostřeleckou ulicí,“ uvedl městský radní pro územní plánovaní Filip Chvátal.
Podobu změny územního plánu pro kasárnu, jejíž pořízení schválili zastupitelé už v roce 2016, ovlivnili přímo i Brňané. Kromě připomínkování se s jejím návrhem seznámili na veřejném projednání v červenci minulého roku. „Po jejím vydáním se lokalita v územním plánu změní ze smíšené plochy na všeobecné bydlení, v části přibude plocha pro mateřskou školu,“ doplnil Chvátal.
Historie Jaselských kasáren
- Dělostřelecká kasárna v Brně vznikla v 19. století.
- Po druhé světové válce získal areál název Jaselská kasárna.
- Po roce 1989 ho získalo Brno.
- V letech 1997 – 2007 tam poté brněnské studio České televize natáčelo seriál Četnické humoresky.
- V roce 2007 začal investor vojenské budovy bourat, ke stavbě se ale nedostal.
- O deset let později podal investor na město žalobu o náhradu škody 361 milionů korun kvůli sporům o využití areálu.
Úpravou územního plánu odpadla další překážka blokující proměnu areálu bývalých kasáren. Jak už Deník Rovnost na jaře informoval, zástupci města a společnosti Kliminvest uzavřeli dohodu o narovnání a následném prodeji tamních pozemků. Ukončili tak dlouholetý soudní spor. Na základě dohody představitelé města poté parcely firmě za 222,5 milionu korun prodali.
Momentálně souvislé území se má v budoucnu proměnit v prostupný areál, přes který povedou tři příčné ulice propojující Štefánikovu a Staňkovu. „Využití objektů navrhneme ve vyváženém poměru funkcí odpovídajících lokalitě. Nejvhodnější se jeví převažující funkce bydlení doplněná o plochy pro komerci a služby. Umístění technického zázemí a parkování předpokládáme v suterénu. Vždy se ale bude jednat o funkce nerušící stávající zástavbu v okolí a její uživatele,“ přiblížil projekt na webu autorský tým z firmy ATX Architekti.
Podle dřívějších slov jejího jednatele Rostislava Jakubce projekt autoři upravovali i na základě požadavků města, jako bylo třeba vybudování školky v lokalitě. Co majitel očekává od zasedání zastupitelů, zatím není známo. Zástupci Kliminvestu v pondělí nereagovali na dotazy.
Podle brněnského architekta Petra Hrůši se jedná o lukrativní oblast pro novou bytovou zástavbu. „Leží blízko centra města, nedaleko se nachází park Lužánky. Je výborně napojená na dopravní systém, blízko vede velký městský okruh a okolo jezdí tramvaj přímo do centra,“ vyjmenoval Hrůša výhody.
OLDŘICH HALUZA
IVA KOVAČIČOVÁ