Sagiho si pořídila v roce 2018, kdy chtěla jezdit drezúry. Jenže nedlouho poté měla vážný úraz, chodila o berlích a nějaký čas strávila na vozíku. „Když mě můj muž přivezl do stáje, od první chvíle na mě Sagi dával pozor. Poznal i moje vnitřní zranění, protože mi zabraňoval v pohybu, abych si neublížila,“ vzpomíná.

Po celý rok jí zvíře provázelo rehabilitací. „Když jsem ležela v nemocnici, dorazilo mi video koně, jak chodí navštěvovat klienty do francouzského hospice,“ popisuje. Tak vznikl nápad, že pomáhat druhým by mohl i Sagi. Volgemutová s ním proto absolvovala specializační zkoušky, které hiporehabilitační kůň potřebuje. Tím vznikl projekt Asistenční jednorožec. 

Děti ze speciální internátní základní školy Želešice při capoeiře na vyhlášení cen Domu zahraniční spolupráce
Mají poruchy učení i chování. Děti v ČR pomáhá zklidnit bojové umění capoeira

Od roku 2019 spolu absolvovali asi čtyřicet výjezdů. „Sagi se dokáže nacítit na klienty. U onkologických pacientů v paliativní péči často pokládá hlavu tam, kde mají zdravotní problém. U lidí, kteří jsou pohybliví jen na část těla, si zase automaticky stoupá na stranu, se kterou mohou pohybovat,“ přibližuje.

Často s ním navštěvuje Hospic Dobrého Pastýře ve středočeských Čerčanech. „Za klienty, kterým to zpříjemní poslední dny života, můžeme i do vnitřních prostor,“ sděluje.

Pokrývat náklady se jí daří díky grantům a dárcům. Zájem je tak velký, že si do pronájmu vzala i malou poničku Eli, která je ve výcviku.

Nedonošeňátka i second hand

Cenu Laskavec od roku 2016 uděluje Nadace Lilie & Karla Janečkových. Letos ocenila dvanáct projektů založených dobrovolníky v pátek 14. dubna v Pražské křižovatce. Každý z nich získal finanční odměnu 46 656 korun.

Ocenění získala kupříkladu Lucie Svobodová, které se před sedmi a půl lety v pražské porodnici U Apolináře v osmadvacátém týdnu narodil synek vážící pouhých 420 gramů. Z vděku, že mu lékaři zachránili život založila neziskovou organizaci Apolinářská nedonošeňátka

Malířka a grafička Martina Tóthová
Umělkyně pomáhá lidem nalézt vnitřní klid. Skrz malování

Zdroj: DeníkTam působí matky předčasně narozených dětí. Ve spolupráci s personálem nemocnice sledují, co v péči může pomoci. Ze získaných peněz předaly kupříkladu ventilátor, který na základě snímání vzduchu z bránice zásobuje děti kyslíkem. „Letos předáváme také videolaryngoskop, díky kterému je dobře vidět průchodnost dýchacích cest při intubaci,“ popisuje oceněná žena.

Laskavcem je i Richard Gazda, který v roce 2012 založil prospěšný second hand Moment, kam lidé darují oblečení či věci do domácnosti. Má pět poboček v Ostravě a jednu v Praze. „Lidi se snažíme učit dělit věci na tři kupky: poničené patřící do textilního kontejneru, humanitární pro pomoc lidem bez domova a sociálně potřebné, které lze prodat. Takové patří k nám,“ vysvětluje. 

Další ocenění Laskavci 2022/2023

Zuzana Vránová z Prahy:
kultivuje sousedské vztahy, bojuje proti plýtvání potravinami

David Tišer z Prahy:
propojuje lidi uměním, pomáhá romské LGBT+ komunitě

Monika Benešová z Velkých Bílovic:
pomáhá, kde je třeba, šíří pozitivní zprávy

Tomáš Förchtgott z Lelekovic:
zachraňuje koně a další velká zvířata z nesnází

Jana Vařechová Holoubková:
u dětského domova v Krásné Lípě vybudovala komunitní zahradu, rozvíjí hostitelskou péči

Věra Petrovičová a Dalibor Uhlíř:
pečují o poutní areál nedaleko Českého Krumlova

Věra Venuše Rybová z Orlických hor:
rozváží čepičky se vzkazy onkologickým pacientům

Martina Chmelová z Dobrovice:
pořádá nábory dárců kostní dřeně, dává naději těžce nemocným

Anna Pašková a Lu Gregorová z Prahy:
distribuují menstruační potřeby ženám v nouzi

Více informací: https://laskavost.cz/