Jak takový řidičský trénink probíhá? Šestihodinový program zahrnuje teoretickou část, ve které se řidiči seznamují s novinkami v legislativě a zásadami bezpečné jízdy. Navazující praktická část na polygonu umožňuje řidičům vyzkoušet si zvládnutí krizových momentů a poznat chování vozidla v mezní situaci. Nejbližší termín kurzu v Příbrami je už 25. září.
Senioři tak vypilují správnou techniku zvládnutí smyku, vyhýbacího manévru či krizového brzdění – navíc v různých rychlostech a na různých površích. Součástí kurzu je také nácvik první pomoci pod vedením zdravotníků.
O užitečnosti projektu svědčí ohlasy samotných řidičů. Jak vyplývá z dotazníků vyplňovaných na konci kurzu, takové školení by dalšímu řidiči doporučili absolutně všichni zúčastnění. „Spokojenost a přibývající pozitivní ohlasy účastníků svědčí o tom, že projekt je užitečný a trefili jsme se jím přesně do poptávky řidičů-seniorů. Byl o něj velký zájem. Všem, na které se loni nedostalo, mohu s radostí oznámit, že letos bude ještě o 16 kurzů více než v předchozím ročníku,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a předseda Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. V průběhu roku 2020 se tak v osmi centrech bezpečné jízdy, které jsou rozmístěny po celé České republice, uskuteční celkem 144 kurzů.
Nejlepší trénink pro bezpečnou jízdu
Z projektu Jedu s dobou jsou nadšeni i jeho patroni. „Je to opravdu skvělé. Můžete si otestovat, jak váš vůz zvládat v krizových situacích. Pak člověk není překvapený na silnici,“ konstatoval po vlastní zkušenosti na polygonu u Příbrami herec Pavel Nový. „Za svoji závodní kariéru jsem za volantem prožil spoustu horkých momentů, ze kterých jsem si vždycky snažil vzít ponaučení,“ doplnil druhý patron, legendární dakarský závodník Karel Loprais. „Vyzkoušet si reakce vozidla na polygonu je jeden z nejlepších tréninků pro bezpečnou jízdu v silničním provozu. Neznám lepší recept!“
Bezplatné zdokonalovací kurzy řízení pro řidiče-seniory Jedu s dobou jsou nejen skvělým způsobem, jak zlepšit své řidičské schopnosti, ale navíc jsou zcela bez rizika – nikomu z účastníků nehrozí, že by byl kritizován nebo snad „přišel o papíry“. „To skutečně ne. Naší zásadou je individuální lidský přístup. Na věk se prostě nehledí! Naopak, ceníme si zkušeností,“ uzavírá Libor Budina, koordinátor projektu.
Přihlášení do kurzu je dostupné ZDE.
Renata Faltejsková