Plaménky, které kvetou v létě, seřezáváme asi 20 cm nad povrchem půdy, těm, které kvetou koncem jara, jen odstraníme suché a poškozené výhony. Silnější řez provedeme, až po odkvětu.

Trávník zbavíme mechu mechanicky. Na malém pozemku vystačíme s železnými hráběmi, na pozemku o výměře několika arů je vhodné použít vyčesávač, který je dodáván jako příslušenství rotačního kypřiče půdy. Ocelové pruty snadno a rychle vyčešou veškerý mech.

Pokračujeme v základním řezu jabloní a hrušní. Dbáme na to, aby byly koruny řídké, odstraňujeme převislé a křížící se větve a zahušťující jednoleté výhony. Kvalitní ovoce je vždy na mladém dřevě tj. na jednoletých až tříletých větvích. Větší rány ošetříme proti houbovým chorobám buď stromovým balzámem, latexem s přídavkem fungicidu nebo štěpařským voskem.

Do konce března roubujeme a přeroubováváme všechny peckoviny, v některých případech i jádroviny. Podmínkou pro úspěšné roubování jsou nenarašené rouby. Volíme obyčejnou nebo anglickou kopulaci, sedélkování, popřípadě kozí nožku. Při roubování vždy dbáme na to, abychom se nedotýkali řezných dosedacích ploch a měli ostré nože.

Koncem března můžeme již do pařeniště, skleníku nebo případně doma za okno vysévat košťáloviny, jako jsou kedlubny, květák, kapusta či brokolice. Hotová sadba je přibližně za šest týdnů.

Do vřesoviště k rododendronům a ke kanadským borůvkám přidáváme kyselý rašelinový substrát, borovou hrabanku nebo borové piliny.

Autor: Petr Kumšta