Pod rukama učňů firemního odborného učiliště vznikly v roce 1975 čtyři exempláře vozu ŠKODA BUGGY typ 736. Potvrdili tak již tenkrát vysokou úroveň vzdělávání na mladoboleslavské škole, která byla založena v roce 1927. Již více než 90 let klade ŠKODA AUTO velký důraz na vzdělávání dorostu a vlastních zaměstnanců, které od roku 2013 zastřešuje ŠKODA Akademie.

Alois Kauer, který od února 2020 řídí útvar ŠKODA Akademie, říká: „Společnost ŠKODA AUTO klade hned od počátku velký důraz na komplexní vzdělávání dorostu a vlastních zaměstnanců a na nabídku odpovídajících vzdělávacích programů a dalšího vzdělávání. Naše Střední odborné učiliště má již přes 90 let trvající tradici. V posledních desetiletích neustále rozšiřujeme nabídku vzdělávání v různých technických a řemeslných oborech. Také jsme ji doplnili o duální studium určené pro inženýry a vedoucí pracovníky ve ŠKODA Akademii. Vysokou úroveň vzdělání zajišťuje velká provázanost s praxí, zejména díky úzké spolupráci s výrobou. Vysoký standard vzdělávání dokazují naši učni každý rok jedinečným projektem žákovského vozu, který má své počátky již v roce 1975. Každý den se více a více těšíme na sedmý žákovský vůz, kterým bude vůz ŠKODA SCALA ve verzi spider.“

Už ve 20. letech minulého století hledala mladoboleslavská automobilka způsob, jak nejlépe připravit žáky na budoucí povolání. V roce 1927 otevřela v Mladé Boleslavi svou vlastní učňovskou školu, která měla již brzy výborný ohlas. Postupem doby přibývalo nejen žáků, ale také nabízených technických a řemeslných učebních oborů. V 70. letech byly otevřeny čtyřleté učební obory s maturitou. Později doplnily nabídku vzdělání první strojírenské obory.

V roce 2013 vznikla současná ŠKODA Akademie, která spojila vzdělávání absolventů školy a mladých zaměstnanců a také další vzdělávání zaměstnanců a odborných pracovníků. Na základě podpisu memoranda v roce 2014 o podpoře odborného vzdělávání a značných investic proběhla modernizace výukových prostor Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO. ŠKODA Akademie nabízí duální studium a praktickou výuku díky intenzivní spolupráci s oblastmi výroby a vývoje společnosti ŠKODA AUTO. Akademie tak pokračuje v praxi, která trvá již několik desetiletí. Již v 70. a 80. letech absolvovalo mnoho učňů praxi v závodě ŠKODA AUTO. Navštěvovali také továrny na výrobu automobilů v jiných zemích střední a východní Evropy, například v tehdejší NDR. Žáci firemního učiliště se také účastnili československých a zahraničních odborných veletrhů, výstav a soutěží.

Brzy po založení ŠKODA Akademie odstartoval projekt žákovského vozu novou tradici, která navazovala na své počátky ze 70. let. Pod rukama učňů firemního odborného učiliště vznikly v roce 1975 čtyři exempláře vozu ŠKODA BUGGY typ 736. Po pečlivé renovaci žáky Středního odborného učiliště v roce 2017 stojí dnes jeden z těchto prototypů ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi.

V rámci projektu učňovského vozu mohou vybraní učni jednou za rok navrhnout své vlastní vysněné auto a následně ho také sami vyrobit. Učni tak mohou získané vědomosti uplatnit v praxi a dále je zdokonalit. Vyměňují si také informace s odborníky ze všech útvarů společnosti ŠKODA AUTO a seznamují se se všemi fázemi výrobního procesu: od návrhu přes vývoj až po výrobu vozu. Prvním žákovským vozem ŠKODA byl v roce 2014 CITIJET. Jednalo se o dvoumístnou verzi modelu ŠKODA CITIGO. Šestým, zatím posledním učňovským vozem byl v roce 2019 působivý pickup MOUNTIAQ, který vycházel z modelu ŠKODA KODIAQ. Přehled všech žákovských vozů ŠKODA nabízí ŠKODA Storyboard.

Praktické práce na sedmém žákovském voze jsou v poslední fázi

Od podzimu 2019 pracuje 26 žáků a 5 žákyň Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO na sedmém žákovském voze. Poprvé v historii bude základem vůz ŠKODA SCALA, který učni promění v atraktivní verzi spider. Rovněž poprvé je patronem projektu Alois Kauer, jako nový vedoucí ŠKODA Akademie. Význam tohoto projektu pro celý podnik vysvětluje pan Kauer v rozhovoru. Pod vedením svých učitelů a s podporou inženýrů společnosti ŠKODA AUTO a zkušených zaměstnanců z podnikových oblastí technického vývoje, designu a výroby si žáci sami přebírají všechny pracovní kroky, od vytvoření prvních návrhů přes přípravu konstrukce až po dokončení samotného vozu.

Zastavení výroby ve všech závodech ŠKODA AUTO a přerušení výuky na Středním odborném učilišti ŠKODA AUTO v důsledku pandemie COVID-19 se dotklo i projektu žákovského vozu a zamíchalo s již tak napjatým časovým plánem. Od poloviny dubna se učni mohli alespoň částečně vrátit ke své práci ve formě teoretické výuky a videokonferencí. Od 1. června jsou praktické práce opět umožněné při dodržení rozsáhlých hygienických a bezpečnostních opatření. Výroba vozu se nyní nachází v poslední fázi.

ŠKODA MEDIA ROOM