Jeho záměrem je během jednoho roku vytvořit největší online databázi zlozvyků na světě, která bude sloužit k reflexi české společnosti, ale především ke vzájemnému poznávání. Seznamka v Mladé Boleslavi tvoří první významný mezník – autorka se pokusí na základě místních zlozvyků přímo propojit tamní obyvatele, a projekt tak posunout do další roviny.

Zlozvyky jsou něco, co každého z nás provází životem. Odlišují nás od ostatních, definují i charakterizují naši osobnost a paradoxně nás i spojují. Přejeme si zdědit i předat ty nejlepší vlastnosti, ale čím jsme starší, tím je jasnější, kolik podobnosti se sebou v nás rodiče zanechali. Naši společnost tak tvoří nejen rodiny, které jsou provázané genetickými kořeny, ale i jiné rodiny, rodiny takzvaných vzdálených příbuzných. Tak často nazýváme jedince, kteří se pyšní některými ze zlozvyků, které máme my sami.

| Video: Youtube

„Zlozvyky v tomto projektu definuji jako činnost, která se opakuje a vadí nám – na sobě samém nebo na někom jiném. Nevnímám je primárně jako něco negativního, ale naopak jako prvek, který nás odlišuje od ostatních, charakterizuje naši osobnost a může nás i spojovat. Právě na to bych se ráda zaměřila v Mladé Boleslavi a chtěla bych se pokusit vytvořit unikátní seznamku na principu společných zlozvyků," uvedla Kateřina Šedá. 

V první fázi projektu se umělkyně zaměří na sběry zlozvyků v Mladé Boleslavi, kam vyrazí s maskoty Národní sbírky zlozvyků – čtyřmi českými lvy. Společně se během jednoho měsíce pokusí (na nejrůznějších místech ve městě) sesbírat soubor zlozvyků v co nejpestřejší škále, který poslouží jako základní materiál pro seznamku. Aktivizace veřejnosti a její součinnost tvoří páteř celého projektu a je pro jeho úspěšnou realizaci stěžejní. Seznamování se odehraje během jednoho jediného dne.

Autorka se chystá do něj zapojit co největší vzorek rozdílných obyvatel, kteří se předem zaregistrují na webu projektu www.boleslove.org. Cílem akce je nabídnout veřejnosti atraktivní příležitost stát se součástí velkoformátové seznamky založené na sběru zlozvyků, jež charakterizují nejen obyvatele, ale i dané místo.

Jedním z podstatných výstupů Národní sbírky zlozvyků není jen největší online databáze, ale i encyklopedie, v níž se autorka pokusí originální formou zpracovat sesbírané zlozvyky do knižní podoby. Jedna z jejích kapitol se bude věnovat právě této nevšední seznamce. V knize bude představen nejen průběh akce samotné, ale i jednotlivé místní zlozvyky, které mohou přinést pohled na město z úplně jiné perspektivy.

Kristýna Ilek