Předcházet tomu bude dopolední projekce pro školy, která začne na tomtéž místě v 10 hodin. Setkáním provede moderátor Luboš Dvořák, redaktor Signál rádia.

Společnost Post Bellum, konkrétně její regionální pobočka Paměť národa Severní Čechy se sídlem v Liberci, připravila na letošní půlkulaté 55. výročí video dokument, který zachycuje příběhy sovětské okupace ze srpna roku 1968 a život za normalizace na Mladoboleslavsku, za hmatatelné přítomnosti sovětských vojsk až po jejich odchod v roce 1991, vyjednaný absolventem mladoboleslavského gymnázia Michaelem Kocábem, který bude zároveň hostem veřejné debaty navazující na večerní premiérovou projekci.

Dalšími hosty debaty budou také historik Vojenského historického ústavu v Praze Prokop Tomek a historik a vedoucí archivu společnosti Škoda Auto Lukáš Nachtmann.

Krátký dokumentární film představí příběhy pamětníků nejen z Mladé Boleslavi, města, kde sídlila 18. gardová motostřelecká divize. Jak se žilo ve městě, kde po roce 1968 běžně zněla na ulicích a v obchodech ruština? Jaká byla návaznost na utajený vojenský prostor Ralsko? A jak vypadalo soužití Čechů a několika tisíc okupantů přímo v Boleslavi? Šlo o pokojnou koexistenci, nenávist nebo někdy dokonce o výhodný obchod? To jsou otázky, na které dokumentaristé společnosti Post Bellum hledali odpovědi.

| Video: Youtube

„Helo, honem vstávej, je válka,“ pamatuje si na maminčino volání do oken dětského pokoje 21. srpna 1968 pamětnice Helena Šimková. „Musíme, hergot, něco dělat,“ vzpomíná pamětník Petr Kadaník, jak s přáteli přepisoval a otáčel směrové cedule a jezdil po městě s transparentem na střeše vozu za neustálého hluku, zápachu nafty a s všudypřítomným strachem z toho, že z míry vyvedení vojáci začnou náhle střílet.

„Dokument nahlíží na život v Mladé Boleslavi a okolí po okupaci 1968 z několika perspektiv. Přináší vzpomínky pamětníků na různá východiska, která volili, nebo za ně volili jiní,“ dodal k zaznamenaným výpovědím pro on-line archiv Paměť národa ředitelka pobočky Michaela Pavlátová.

Krátký film vznikl za finanční podpory Nadačního fondu Škoda Auto. „Jako Nadační fond Škoda Auto se snažíme posouvat Mladoboleslavsko do budoucnosti, ale stejně tak je pro nás důležité uchování a rozšiřování historické paměti regionu. Dokument ‚Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace‘ představuje dobrý příklad projektu, který tomu napomáhá a těší mě, že jsme k jeho vzniku mohli přispět,“ řekl ředitel fondu Ladislav Kučera.

„Potěší nás, když si uděláte čas a na promítání a následující diskusi dorazíte, těšíme se na vás,” dodala Michaela Pavlátová.

close Pozvánka na promítání dokumentárního filmu Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. info Zdroj: se svolením Post Bellum zoom_in Pozvánka na promítání dokumentárního filmu Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná on-line od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Sbírku spravuje nezisková organizace Post Bellum.

Jana Trojanová