Tulipán symbolizuje muže. Růže zastupuje ženu. Ptáček nebo jelen značí svatbu. Psi představují věrnost. Panna Marie zajistí ochranu. Vypadá to jednoduše, ale úplně jednoduché to není. Vzájemná kombinace symbolů a barevnosti na nábytku umí vyprávět mnohem složitější příběh. „Naše nová výstava vás naučí dívat se na staré truhly a almary novým pohledem. Jejich dekor má hlubší význam a rozhodně není jen na ozdobu,“ řekla ředitelka muzea Kateřina Jeníčková.

Ve sbírkách Muzea Mladoboleslavska je historických almar několik desítek a k nim další desítky truhel, židlí i postelí. Většina nábytku pochází z první třetiny 19. století. Nejstarší exemplář je datován rokem 1777. Mnoho starších almar ani není. Jde totiž o kus nábytku, který se do lidového prostředí rozšířil právě až v 18. století. Na výstavě se objeví sedm almar a dvě malované truhly. Další lidový nábytek je k vidění i ve stálých expozicích muzea.

Exponáty byly vybírány tak, aby co nejlépe reprezentovaly jednotlivé typy nábytku, jako byly prádelníky, misníky a chlebníky nebo koutnice, a zároveň vyprávěly celou škálu příběhů. Při výběru muzejníci museli přihlédnout také ke stavu vzácných sbírkových předmětů. Některým by plánovaná dlouhodobá prezentace mohla uškodit.

Je pojizerská výzdoba nábytku něčím výjimečná? „Asi každý kraj by za nejkrásnější malované almary označil ty své. Nicméně je faktem, že malovaný nábytek, který vznikal právě u nás v Pojizeří a také na Turnovsku a v Podkrkonoší, je odborníky etnology skutečně řazen mezi nejkrásnější. Výmalba zdejšího nábytku je tak originální, že na první pohled lze rozeznat pojizerskou almaru nebo truhlu,“ vysvětlil autor výstavy a kurátor sbírky nábytku Pavel Sosnovec.

Pro Boleslavsko bylo od přelomu 18. a 19. století typické takzvané obláčkové zdobení. Šlo o celoplošný složitý dekor, který měl připomínat mramorování. Obvyklá barevnost byla modrá či modro-zelená. Mladší variantou obláčkových almar byly almary kartounové zdobené drobnými kvítky, inspirovanými látkami s květinovým potiskem, které vyráběly zdejší textilky.

Společně s Almara Stories zahájí v sobotu 29. dubna v muzeu ještě další dvě výstavy. První bude věnována ochotníkům z Boleslavska. Muzeum ji připravilo k příležitosti 180. výročí prvního ochotnického představení odehraného v Mladé Boleslavi. Druhá výstava představí Mladoboleslavský graduál, rukopisný liturgický zpěvník z počátku 16. století.

„Graduál je jedním z nejvzácnějších předmětů, které ve sbírkách máme. Obsahuje více než 400 pergamenových listů bohatě zdobených iluminacemi Janíčka Zmilelého z Písku. Bohužel jde o dílo, které v podstatě není možné vystavit. Především světlo by mohlo nevratně poškodit zatím velmi dobře zachované iluminace, nezřídka vytvořené i s využitím plátkového zlata,“ doplnil Pavel Sosnovec.  Na nádvoří hradu proto budou umístěny panely s fotografickými reprodukcemi vybraných částí graduálu doplněnými jeho příběhem a některými zajímavými detaily.

Všechny výstavy budou k vidění do jara roku 2024.

| Video: Youtube

Muzeum Mladobolslavska
Muzeum Mladoboleslavska je regionálním muzeem. Své sbírky představuje v expozicích a na výstavách na pěti pracovištích. Hlavním sídlem muzea je Mladoboleslavský hrad. K muzeu dále náleží Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, Muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem, Muzeum Benátecka v Benátkách nad Jizerou a roubená barokní fara v Dolní Krupé. Od roku 2003 je Muzeum Mladoboleslavska příspěvkovou organizací Středočeského kraje.

Lenka Zikmundová