Cesta Renata Tokarieva za snem o účastí na MS nebyla vůbec jednoduchá. Po úprku z rodné Ukrajiny, která je již téměř dva roky sužovaná válkou, našel azyl v oddíle TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. S trenérkou Ludmilou Nentwich si velice brzy našli cestu, jak společně trénovat a rozvíjet chlapcův talent.

O historický úspěch pro boleslavské karate se postaral teprve devítiletý Renat Tokariev v kumite žáků do 12 let bez rozdílu hmotnosti. V eliminačních bojích porazil soupeře z Řecka a následně i protivníka z Izraele. Ve čtvrtfinále dokonce jednoznačně a před časovým limitem deklasoval sportovce z Kyrgyzstánu. Všechny zápasy byly vedeny velice útočně a aktivně.

V semifinále na Tokarieva čekal ukrajinský závodník. I přes velký výškový handicap držel zástupce Mladé Boleslavi nerozhodný výsledek po celou základní dobu zápasu. Na řadu tedy přišlo prodloužení – nový 1,5minutový duel. V něm byl Tokariev velice tvrdě zasažen kopem do hlavy. Sporně byl tento kop namísto kontaktní penalizace ohodnocen bodem.

Mladí karatisté TJ Auto Škoda Mladá Boleslav na Poháru bojovníků ve sportovní hale v České Lípě. Na snímku vítězka Gia Nentwich a Ludmila Nentwich.
Karatistka Gia Nentwich se stala nejmladší vítězkou na Poháru bojovníků

Viditelně otřesený Tokariev se i přesto ještě snažil vyrovnat zápas. Ve snaze zaútočit inkasoval kop do břicha, což znamenalo konec pro české barvy. Bronzová medaile je fantastický úspěch. Radost byla neskutečná. Renat Tokariev se postaral o jedinou mládežnickou individuální medaili pro českou výpravu.

Další skvělý výsledek Tokariev přidal v kata žáků do 12 let. Jednoznačným výsledkem 5:0 porazil maďarského borce a mohl se soustředit na boj o medaili proti dobře připravenému Portugalci. Tokariev prohrál s budoucím vicemistrem světa katou heian yondan 4:1 a obsadil skvělé páté místo.

Renata Tokarieva po celé MS koučovala jeho trenérka Ludmila Nentwich, která zároveň celé MS působila jako trenérka české reprezentace. To svědčí o dalších kvalitách mladoboleslavského klubu.

Mladoboleslavští karatisté na Národním poháru žáků v Českých Budějovicích: Renat Tokariev s trenérkou Ludmilou Nentwich.
Karatisté Auto Škody dominovali na Národním poháru. Poradili si i se simulováním

Ve stejný den se do bojů o medaile postavil také nejstarší člen výpravy Ladislav Mareš. Na svém druhém světovém šampionátu postoupil v kategorii kata masters 55-59 let do čtvrtfinále, kde mu byl soupeřem úřadující evropský šampion z Dánska, na kterého jeho výkon nestačil. Nakonec ve své kategorii vybojoval dělené deváté místo.

V sobotu se na tatami v kumite žen nad 60 kg postavila Ludmila Nentwich. Soupeřku z Izraele nepřetlačila ve společně vedených technikách a neobhájila tak 9. místo z minulého MS v Hradci Králové. Sobotním neúspěchem si svou bojovnou náladu nenechala pokazit.

V neděli byla ve hře obhajoba 5. místa v kumite týmu žen. Los byl nekompromisní. Úřadující mistryně světa z Japonska již ve čtvrtfinále.

Zdroj: se svolením Ludmily Nentwich

Český tým vedený boleslavskou závodnicí Ludmilou Nentwich v osmifinále naprosto jednoznačně porazil tým Mexika. Všechny zápasy skončily před časovým limitem a vítězstvím 3:0. V přímém souboji o medaili však tým žen podlehl favorizovaným Japonkám.

Všechny zápasy nicméně proběhly velice vyrovnaně a chyběl jen jeden bod ke štěstí, aby se z postupu k medailovým pozicím radovala česká reprezentace. Tým žen nakonec vybojoval 5. místo a obhájil tak výsledek z minulého šampionátu v roce 2019.

Souběžně probíhala kategorie v kata tým masters +180, kde měly české barvy také své zastoupení, včetně Ladislava Mareše. Velmi soustředěným týmovým výkonem za sebou zanechali například favorizované soupeře z Japonska a podlehli pouze obhájcům titulu mistrů světa ze Švýcarska a získali tak titul vícemistrů světa.

Mladí karatisté TJ Auto Škoda Mladá Boleslav na Mistrovství České republiky FSKA ve sportovní hale v České Lípě.
Na disciplíny kata se boleslavští karatisté tolik nesoustředí, přesto vynikli

„Mistrovství světa dopadlo pro české barvy nad očekávání. Věděli jsme, že je Renat Tokariev skvěle připraven, ale tohle je naprostá bomba. Exploze emocí z bronzu byla neskutečná. Jsem ráda, že se Renatovi podařilo splnit si svůj sen," uvedla trenérka Ludmila Nentwich.

„Kromě závodění na mně tentokrát ležela i milá povinnost reprezentačního trenéra, za kterou jsem neskutečně vděčná a jsem ráda, že byla oceněna moje práce s mládeží. Za dva roky nás čeká Mistrovství Evropy v Řecku, kam bych si přála přivést více závodníků našeho klubu,“ dodala s tím, že karatisté velice děkují městu Mladá Boleslav za finanční podporu pro tento turnaj.